Przejdź do treści
Proszę czekać...

Muzyczny hołd dla Marii Koterbskiej

śr. 23 marca 2022
Bielskie Centrum Kultury obchodziło rocznicę nadania imienia Marii Koterbskiej. Jubileusz to okazja do zaprezentowania jazzujących interpretacji przebojów pani Marii i przypomnienia, że to ona wywróciła ówczesny muzyczny gust Polaków, proponując zamiast skocznych marszów z patriotycznym przesłaniem, swingujące amerykańskie (modne wtedy) piosenki z tekstami o miłości i życiu.

Zaledwie rok temu bielscy radni przyjęli uchwałę, w której czytamy: W związku ze śmiercią Pani Marii Koterbskiej wielu mieszkańców Bielska-Białej i środowisk twórczych oczekuje wyjątkowego uhonorowania pamięci o artystce w przestrzeni Miasta. Nadanie Bielskiemu Centrum Kultury imienia Marii Koterbskiej wydaje się być najbardziej właściwą formą spełnienia ich postulatów. Zmiana nazwy spowoduje również rozszerzenie działalności ww.instytucji kultury o działania związane z upamiętnieniem życia i twórczości artystki wywodzącej się z Naszego Miasta.

Po roku imię Marii Koterbskiej mocno związało się z BCKiem, a w rocznicę gwiazdy polskiego jazzu zaśpiewały przeboje i muzyczne ciekawostki z repertuaru pani Marii.

Na dobry początek zaprezentowała się bielszczanka Beata Przybytek, śpiewając Miłość brałam lekko. Później kolejno jazzowe damy, solo i w duetach interpretowały twórczość pani Marii. Grażyna Auguścik, Dorota Miśkiewicz, Monika Borzym, Anna Serafińska śpiewały jaj największe przeboje i mniej znane (choć często nagradzane) piosenki. Swingująco-jazzowego szlifu nadał im stylowy big-band, grający w klimacie lat 50. Wokalistki przypominały, że wiele piosenek śpiewanych przez Marię Koterbską to jazzowe klasyki z polskim tekstem.

W finale brawurowo wykonane przed wszystkie wokalistki Parasolki i zachwycona publiczność może już domagać się bisu. Utwór Deszcz na koniec tego niezwykłego koncertu, owacja na stojąco i mnóstwo wrażeń zabranych do domu przez widzów.

 

Autor:

Sponsor

Sponsor

Sponsor

Partner

Partner

Partner