Przejdź do treści
Proszę czekać...

Sacrum in Musica 2014

ndz. 13 kwietnia 2014
Golgota Świętokrzyska Piotra Rubika i Zbigniewa Książka, góralski hołd dla Jana Pawła II, muzyka gospel i chór z Gruzji - to muzyczne atrakcje tegorocznego festiwalu Sacrum in Musica.

XV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej na Podbeskidziu „Sacrum in Musica” 22 - 25.04.2014 r.

POD PATRONATEM

Ordynariusza Diecezji Bielsko-Żywieckiej Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Romana Pindla

oraz

Zwierzchnika Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Pawła Anweilera

Festiwal dedykujemy błogosławionemu Janowi Pawłowi II

 

PROGRAM FESTIWALU
 

• 22.04.14 /wtorek/godz. 18.00 Kościół Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka, os. Karpackie
 

UROCZYSTE OTWARCIE FESTIWALU

SŁOWO: JEGO EKSCELENCJA KSIĄDZ BISKUP ROMAN PINDEL

KONCERT INAUGURACYJNY „ŚWIĘTOKRZYSKA GOLGOTA
– JANOWI PAWŁOWI II – Z MIŁOŚCIĄ”

Oratorium “Świętokrzyska Golgota” – powstało z inspiracji polską Golgotą czyli Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Chrystusowego na Świętym Krzyżu. Góra na której zbudowano klasztor to ŁYSIEC ( dawniej znaczyło to łysa głowa ). Słowo Łysiec jest polskim tłumaczeniem łacińskiego słowa “Golgota” . W sanktuarium znajdują się fragmenty krzyża, do którego wedle tradycji przybito Jezusa Chrystusa. Przez wieki miejsce to było celem pielgrzymek i “przystanią” wiernych , zwłaszcza królów z rodu Jagiellonów. Autorem oratorium jest Zbigniew Książek, znakomity prozaik i dramaturg, autor tekstów piosenek. Treść i poetycki język dzieła to wynik fascynacji legendą Gór Świętokrzyskich i związanym z nim nierozerwalnie klasztorem na Świętym Krzyżu. Twórcą muzyki do tego przejmującego widowiska jest kompozytor, Piotr Rubik. Znakomite porozumienie artystyczne obu twórców dało w efekcie dzieło wybitne, przepełnione duchową ekspresją, a zarazem pełne dynamiki i akcji nawiązującej formą do dzieł pasyjnych, ale zawierające również charakterystyczne elementy folkloru Świętokrzyskiego.

Autorzy zadedykowali swoje dzieło naszemu, polskiemu Papieżowi, podkreślając to w tytule: “ŚWIęTOKRZYSKA GOLGOTA – Janowi Pawłowi II – z miłością...”

AUTOR: ZBIGNIEW KSIĄŻEK

KOMPOZYTOR: PIOTR RUBIK

 

WYKONAWCY:

  • BIELSKA ORKIESTRA FESTIWALOWA
  • CHóR „FERMATA” Z KIELC pod DYR. EWY ROBAK

SOLIŚCI:

  • OLGA SZOMAńSKA,
  • JOANNA SŁOWIńSKA,
  • MACIEJ MIECZNIKOWSKI,
  • MICHAŁ KACZMAREK

DYRYGENT: MIKOŁAJ BLAJDA


23.04.14 /środa/godz. 18.00 Dom Muzyki, BCK Bielsko-Biała, Słowackiego 27
 

GÓRALE BŁOGOSŁAWIONEMU JANOWI PAWŁOWI II

KONCERT W WYKONANIU ZESPOŁU „TURNIOKI”

1

Po koncercie otwarcie wystawy w Galerii Srodowisk Twórczych

pt: „PRZEWODNIK, ŚWIADEK, ŚWIĘTY…”

WYSTAWA POŚWIĘCONA JANOWI PAWŁOWI II


•24.04.14 /czwartek/godz. 18.00 Kościół Ewangelicko-Augsburski przy Placu Lutra, Bielsko-Biała

MUZYKA STAROCERKIEWNA

ANCHISKHATI - CHÓR MĘSKI Z GRUZJI

Miłość do tradycyjnej pieśni gruzińskiej połączyła grupę studentów Państwowego Konserwatorium Muzycznego w Tbilisi, którzy w 1987 utworzyli kameralny zespół wokalny specjalizujący się na dawnych, często obecnie zapomnianych gruzińskich polifonicznych hymnach cerkiewnych. Było to możliwe dzięki transkrypcjom opublikowanym pod koniec XIX wieku i przechowywanych w Konserwatorium. Odrodzenie gruzińskiej pieśni starocerkiewnej, zapomnianej przez kilka pokoleń z powodu ateistycznej, sowieckiej cenzury zapoczątkowały studia nad tysiącami transkrypcji pieśni z dawnych wieków. Inicjatywa ta była wspierana zarówno przez samego patriarchę, jak i przeora nowo otwartego kościoła Anchiskhati. Bardzo szybko chór i niemal zapomniane gruzińskie pieśni starocerkiewne zdobyły miłość i popularność wśród wiernych. W 1993 roku chór wyjechał do Grecji w swoją pierwszą trasę koncertową poza granicami Gruzji. W następnych latach koncertował w wielu krajach. Były to Niemcy, Austria, Francja, Polska, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Kanada, Włochy, Szwajcaria, Rosja, Armenia, Litwa, Szwecja i Lichtenstein.


25.04.14 /piątek/godz. 18.00 Kościół św. Andrzeja Boboli Bielsko-Biała

ZAKOŃCZENIE FESTIWALU SAKRALNEGO

SŁOWO: JEGO EKSCELENCJA KSIĄDZ BISKUP PAWEŁ ANWEILER
ZWIERZCHNIK KOŚCIOŁA EWANGELICKO-AUGSBURSKIEGO DIECEZJI CIESZYŃSKIEJ

KONCERT MUZYKI GOSPEL

DEBORAH WOODSON
i
GOSPEL SOULMATES (NIEMCY).

Deborah Woodson urodziła się w rodzinie pastora kościoła baptystów w stanie Georgia, USA. Karierę muzyczną zaczęła już w wieku 2 lat śpiewając muzykę gospel w kościele. Naukę śpiewu zakończyła uzyskaniem tytułu akademickiego „magna cum laude” na Uniwersytecie Północnej Karoliny. Swoją profesjonalną karierę rozpoczęła w Nowym Jorku, gdzie rozwinęła swój niepowtarzalny indywidualny styl śpiewu umiejscowiony pomiędzy rockiem a gospel. Występowała w wielu musicalach na Brodway’u , m. in. w „Dreamgirls”, „Beehive” i „Smokey Joe’s Cafe”, a także w wielu teatrach muzycznych w całych Stanach od Aladdin Casino w Las Vegas do Ford Theatre w Waszyngtonie. Śpiewała nawet przed prezydentem Stanów Zjednoczonych. Aktualnie Deborah Woodson mieszka w Kolonii. Dzięki regularnym występom w popularnych produkcjach telewizyjnych jak np. „Samstagnacht” w RTL oraz współpracy z „Koeln Comedy Show Band” jest powszechnie w znana w całych Niemczech. Brała udział w europejskich tournee takich gwiazd jak Jennifer Rush, Gloria Gaynor, Weather Girls czy Scorpions. Jako gwiazda gościnna wzięła udział w dwóch tournee niemieckich Howarda Carpendale.


Sponsor

Sponsor

Sponsor

Partner

Partner

Partner