GŚT - Pomimo wszystko - tekst wstępny

Pomimo wszystko (wystawa on-line)

Galeria Środowisk Twórczych BCK

kwiecień – maj 2021

Truizmem jest stwierdzenie, że ostatnie kilka miesięcy wszystkich nas zaskoczyły, że spotkaliśmy się z czymś absolutnie niespodziewanym, co nie tak dawno traktowalibyśmy jako kanwę filmowej fikcji. Jeszcze półtora roku temu chyba nikt nie uwierzyłby w taki scenariusz: ogólnoświatowej epidemii, globalnego zamykania gospodarki, niemożności wychodzenia z domu, zamkniętych sal koncertowych i galerii, szpitali na stadionach i w halach targowych...

Próbujemy odnaleźć się w tej sytuacji, jakoś ją opanować, oswoić, robić coś konstruktywnego i nie pogrążać się w bezczynności. Jednym udaje się to lepiej, innym gorzej. Są też tacy, którzy odnajdują się w tym arcytrudnym czasie całkiem dobrze, a nawet lepiej niż dotychczas. Chyba jednak wszyscy mamy nadzieję, że jak najszybciej wrócimy do jakiejś „normalności", chociaż nie wiemy, jak będzie to funkcjonowanie wyglądać; na pewno inaczej niż dotychczas.

Kultura, sztuka – to obszar szczególnie ważny: kształtowania, poszerzania i rozwijania wrażliwości i wyobraźni dla bardzo wielu z nas. By jednak w pełni oddziaływać, najczęściej wymaga ona, również w obszarze działań wizualnych, bezpośredniego kontaktu i spotykania się. 

Galeria Środowisk Twórczych BCK organizuje wystawy on-line prezentowane w formie katalogu. Chcemy pokazywać prace, które właśnie w tym czasie powstają, jak również przypomnieć te, już prezentowane, ale interesujące i jakoś szczególnie aktualne.

Ostatnie miesiące to niełatwy egzamin, również dla wielu artystów, ograniczający wiele działań, czasem je uniemożliwiający, a czasem zmuszający do posługiwania się innymi mediami i strategiami. Pomimo wszystko, pomimo tej trudnej – nawet do nazwania – sytuacji wielu artystów kontynuuje swoje działania. Wystawa on-line powstała więc, by umożliwić przynajmniej taką specyficzną formę kontaktu ze sztukami wizualnymi.

Na prezentację składają się różnorodne w charakterze prace: zarówno dramatyczne i refleksyjne, jak i żartobliwe i radosne, niektóre podejmujące temat przyrody, natury – może trochę z nadzieją na nową wiosnę i na nadchodzące dni.

Wystawa pokazuje prace znanych artystów z naszego regionu: Tamary Berdowskiej, Rafała Bojdysa, Natalii Borowicz, Krzysztofa Dadaka, Witolda Jacykowa, Michała Klisia, Krzysztofa Kokoryna, Wiesława Łysakowskiego, Jerzego Talika, Mateusza Taranowskiego, Agaty Tomiczek-Wołonciej, Pawła Warchoła, Piotra Wisły i organizatora całości projektu Piotra Czadankiewicza.