Jazzowa Jesieñ 2014

FOLDER - JAZZOWA JESIEń

PROGRAM

12. JAZZOWEJ JESIENI

W BIELSKU-BIAŁEJ

11.11 – 16.11.2014R.

PATRONAT:    PREZYDENT MIASTA BIELSKA-BIAŁEJ

                            JACEK KRYWULT

DYREKTOR ARTYSTYCZNY:    TOMASZ STAńKO

OPIEKA PROGRAMOWA:    ECM

MIEJSCE KONCERTóW:   DOM MUZYKI BIELSKIEGO CENTRUM KULTURY

      BIELSKO-BIAŁA, UL.SŁOWACKIEGO 27

PROGRAM

11.11.2014 /wtorek/ godz. 19.00        

                   

BILL FRISELL “GUITAR IN THE SPACE AGE”

Bill Frisell - gitara

Greg Leisz - mandolina

Tony Scherr - bas

Kenny Wollesen - perkusja

Bill Frisell,  amerykański gitarzysta jazzowy i kompozytor. Do jego ulubionych gitarzystów należy Hall, a także Wes Montgomery i Jimi Hendrix. Na swoim koncie ma występy i nagrania z wieloma sławami jazzu, jak Eberhard Weber, Mike Gibbs, Jan Garbarek, Charlie Haden, Carla Bley, Julius Hemphill, Gunther Hampel i John Scofield. Dziś sam jest mistrzem inspiracją dla innych. Wprowadzając do jazzu progresywny folk, muzykę klasyczną, country i wiele innych, stał się jednym z oryginalniejszych muzyków jazzowych naszych czasów.

12.11.2014 /środa/ godz. 19.00            


GARY BURTON QUARTET

Gary Burton – wibrafon

Julian Lage – gitara

Jorge Roeder – kontrabas

Henry Cole - perkusja

 

Gary Burton jest jednym z najwybitniejszych wibrafonistów w historii jazzu. Jego muzyka łączy jazzowy rytm i harmonię z rockową mocą. Zasłynął techniką gry na czterech pałeczkach, przez co wydaje się, jakby na instrumencie grały dwie lub trzy osoby. W uformowanym 10 lat temu Kwartecie towarzyszą mu znakomici muzycy o wieloletnim doświadczeniu: Julian Lage, Jorge Roeder oraz Marcus Gilmore, wnuk wybitnego amerykańskiego perkusisty Roya Haynesa. Sam Burton został uhonorowany siedmioma nagrodami Grammy. Jest także wiceprezesem prestiżowego Berklee College of Music w Bostonie.

13.11.2014 /czwartek/ godz. 18.00    


LOUIS SCLAVIS QUARTET

SILK AND SALT MELODIES

Louis Sclavis – klarnet, klarnet basowy

Benjamin Moussay – instrumenty klawiszowe

Gilles Coronado - gitara

Keyvan Chemirani - perkusja

Saksofonista Louis Sclavis jest jednym z najbardziej twórczych muzyków europejskiej sceny jazzowej. Od lat bierze aktywny udział w międzynarodowych projektach i festiwalach, komponuje na potrzeby filmu, baletu i spektakli multimedialnych. Dla wytwórni ECM nagrywa ponad 20 lat.  Jego najnowszy projekt to Kwartet: Silk and Salt Melodies (w wolnym tłumaczeniu: melodie jedwabiu i soli). Dzięki doborowi takiego instrumentarium, a także także bardzo ciekawym autorskim kompozycjom, Sclavisowi udało się wyjątkowo oryginalny projekt

* * *

MARK TURNER QUARTET Lathe of heaven

Mark Turner – saksofon tenorowy

Avishai Cohen – trąbka

Joe Martin – bas

Marcus Gilmore - perkusja

Mark Turner jest jednym z najbardziej podziwianych saksofonistów swojego pokolenia, znany ze swojej odkrywczego intelektu i intymnej ekspresyjności, z wykorzystaniem pełnych  brzmieniowych możliwości saksofonu tenorowego.  Jest to jego debiut jako lidera, w wydawnictwie płytowym ECM Records, następujący po albumach kolektywu Fly Trio, nagranym z Larry Grenadierem i  Jeff Ballardem oraz kluczowym udziale w nagraniach takich artystów, jak Billy Hart, Enrico Rava i Stefano Bollani.

Muzycy, których Turner zaprosił do swojego nowego Kwartetu, są jak bratnie dusze. Wschodząca gwiazda trąbki, Avishai Cohen, jest doskonałym partnerem, i razem tworzą zapętlone pasaże na dwa instrumenty dęte. Całość dopełnia sekcja rytmiczna w osobie basisty Joe Martin and i perkusisty Marcus Gilmore, dopełniając całość lekkim, zwinnym rytmem.


14.11.2014 /piątek/ godz. 18.00    

                        

TORD GUSTAVSEN QUARTET

Tord Gustavsen - fortepian

Tore Brunborg  - saksofon tenorowy

Mats Eilertsen - kontrabas

Jarle Vespestad - perkusja

* * *

TOMASZ STAńKO NEW YORK QUARTET

Tomasz Stańko - trąka

David Virelles - fortepian

Thomas Morgan - kontrabas

Gerald Cleaver - perkusja

Tegoroczny koncert nowojorskiego kwartetu będzie jednym z trasy zespołu, która aktualnie trwa. Wyjątkowo zatem, pierwszy raz w historii festiwalu, Stańko nie zaprezentuje premierowego projektu. Nie znaczy to jednak, że na scenie nie zabrzmią nowe utwory. - Trasa jest związana z albumem Wisława, ale jednocześnie pracuję nad nowym materiałem, więc w programie znajdą się też utwory, które przygotowuję na nową płytę - zdradza trębacz. - Na koncercie w Bielsku-Białej na pewno zagram utwory, które nigdy wcześniej nie były grane.

15.11.2014 /sobota/ godz. 18.00    

                        

GIOVANNI GUIDI I GIANLUCA PETRELLA Soupstar

Giovanni Guidi - fortepian

Gianluka Petrella - puzon

             

Pianista Giovanni Guidi (ur. 1985) jest jednym z najwybitniejszych muzyków, który objawił się  z szeregów młodego włoskiego jazzu w ostatniej dekadzie. Zdążył już zaznaczyć swoją obecność na albumach trębacza, Enrico Ravy, na albumach Tribe” oraz “On The Dancefloor”. Rava ceni w Gudi jego ciekawość, jako improwizatora, oraz głód ciągłego doskonalenia się w muzycznym stylu i smaku. W przypadku Gudi, skłonność do improwizacji i wolności, a z drugiej strony potrzeba zachowania formy, nie wykluczają się. Mimo młodego wieku, dla wytwórni ECM nagrywa już drugi album jako lider. Tym razem jest to duet ze znakomitym puzonistą, Gianluca Petrellą.

* * *

SOUND PRINTS: JOE LOVANO AND DAVE DOUGLAS QUINTET

Joe Lovano - saksofon

Dave Douglas - trąbka

Lawrence Fields - fortepian

Linda Oh - bas

Joey Baron - perkusja

Mistrzowie swoich instrumentów w panteonie nowoczesnego jazzu - saksofonista i kompozytor Joe Lovano (nagrodzony Grammy) oraz Dave Douglas, trębacz - (dwukrotnie nominowany do Grammy)  to duet współpracujący przy takich projektach fonograficznych jak: Fascination Trio: Edition Two, a także Johna Zorna Stolas.  Ich pozornie odrębne style mogą łączą się, odnajdując niezwykle barwny wspólny idiom improwizacji i kompozycji. W 2008 r. Lovano i Douglas stali na czele znanego SFJAZZ Collective, grupa z sukcesem złożyła hołd ikonie jazzu Wayne’owi  Shorterowi. Doświadczenie to połączyło ich w projekcie Joe Lovano & Dave Douglas, Sound Prints Quintet. Gwiazdorską obsadę uzupełnili:  pianista - Lawrence Fields i Linda Oh na basie oraz perkusista Joey Baron. Prezentowany nowy repertuar, jak i zupełnie nowe aranżacje i specjalnie stworzone dla zespołu kompozycje tworzą wyjątkową jakość - połączenie trzech niespotykanych ścieżek, najwyższą świeżość i jakość we współczesnej muzyce improwizowanej.

 

16.11.2014 /niedziela/ godz. 17.00    

                       

KONCERT JAZZU TRADYCYJNEGO

The Dutch Swing College Band

Bob Kaper - klarnet, saksofon altowy, wokal, lider

Adrie Braat - kontrabas

Ton van Bergeijk - gitara, banjo, wokal

Keesjan Hoogeboom - trąbka, wokal

Maurits Woudenberg - puzon, wokal

Anton Burger - bębny

David Lukács - klarnet, saksofony: sopran, tenor, baryton

 

Początki Dutch Swing College Band sięgają holenderskiego Dnia Niepodległości, 5 maja 1945, kiedy to wystąpili jako szkolny zespół amatorski. W czasie powojennym, kiedy wielu młodych ludzi uległo urokowi jazzu, odegrali istotną rolę w popularyzacji tej muzyki w Holandii. Od tamtej pory urośli do rangi rozpoznawalnej na świecie formacji, gorąco przyjmowanej na wszystkich pięciu kontynentach.

Przez niemal 70 lat swojego istnienia koncertowali na całym świecie. W ciągu lat wsparli takie gwiazdy jazzu, jak: Sidney Bechet, Joe Venuti, Rita Reys czy Teddy Wilson. Zasłużenie, zespół jest uznawany przez wielu fanów niemal za instytucję.

Obecnemu składowi Dutch Swing College Band przewodzi Bob Kaper, przed którym rolę lidera formacji pełnili kolejno: Frans Vink Jr (1945-'46), Joop Schrier (1955-'60) i Peter Schilperoort (1946-'55 and 1960-'90). Zespół składający się z wysoce uzdolnionych i doświadczonych muzyków, wielokrotnie udowodnił, że stara nazwa Dutch Swing College Band niezmiennie gwarantuje profesjonalne wykonanie tradycyjnej muzyki jazzowej na światowym poziomie.

BILETYKARNET - 400 zł (11-15 listopada - nie obejmuje koncertu jazzu tradycyjnego).  11 listopada - 100 zł (Bill Frisell), 12 listopada - 120 zł ( Gary Burton Quartet), 13 listopada - 80 zł (Louis Sclavis, Mark Turner), 14 listopada - 100 zł (Tord Gustavson Quartet, Tomasz Stańko New York Quartet. W SPRAWIE MIEJSC NA DOSTAWKACH PROSIMY O KONTAKT Z DZIAŁEM SPRZEDAŻY - tel. 33/8281655, 33/8281645), 15 listopada - 100 zł (Giovanni Guidi I Gianluca Petrella,Joe Lovano And Dave Douglas Quintet), 16 listopada - 40 zł (normalny) i 20 zł (ulgowy) (koncert jazzu tradycyjnego).