Jazzowa Jesieñ 2013

PROGRAM

11. JAZZOWEJ JESIENI W BIELSKU-BIAŁEJ

13.11 – 17.11.2013R.

PATRONAT:      PREZYDENT MIASTA BIELSKA-BIAŁEJ JACEK KRYWULT

DYREKTOR ARTYSTYCZNY:    TOMASZ STAńKO

OPIEKA PROGRAMOWA: ECM

MIEJSCE KONCERTóW: DOM MUZYKI   BIELSKIEGO CENTRUM KULTURY BIELSKO-BIAŁA, UL.SŁOWACKIEGO 27

PROGRAM

 

13.11.2013 /środa/, g.18.00

Koncert jazzu tradycyjnego - Keith Ball and his Jazzmen (karnet nie obejmuje tego koncertu)

Keith Ball - śpiew

John Bennett - puzon

Hugh Ledigo  - fortepian

Nick Millward - perkusja

Bill Coleman - bas

Ben Cummings  - trąbka

Julian Stringle - klarnet


14.11.2013 /czwartek/ g. 19.00 


Eliane Elias feat. Marc Johnson "Swept Away"

Eliane Elias   - wokal, fortepian

Marc Johnson  - kontrabas

Graham Dechter  - gitara elektryczna

Mauricio Zottarelli  - perkusja i instrumenty perkusyjne

Eliane Elias pochodzi z Brazylii, od ponad 30 lat mieszka w Nowym Jorku. Gra na fortepianie  i śpiewa. Współpracowała z Randym Breckerem i Herbie Hancockiem.  Najnowszą płytę Swept Away nagrała dla wytwórni ECM.


15.11.2013 /piatek/ godz. 18.00


DAVID VIRELLES feat. ANDREW CYRILLE “CONTINUUM”

 

David Virelles - fortepian

Andrew Cyrille - perkusja

Ben Street – kontrabas

Román Díaz – instrumenty perkusyjne

Urodzony w 1983 roku na Kubie, pianista David Virelles, po przeprowadzce do Nowego Jorku w 2009 roku szybko znalazł się w elitarnym gronie grających w najlepszych jazzowych venue, z takimi muzykami jak Steve Coleman, Ravi Coltrane, Hermeto Pascoal, Paul Miotian. Jego kariera rozwija się w bardzo szybkim tempie, jego ostatnia płyta "Continuum" w rankingach dwóch dziennikarzy The New York Times znalazła się w pierwszej dziesiątce najlepszych płyt 2012 roku. Nagrana z basistą Benem Streetem, legendarnym perkusistą  Andrew Cirillem oraz perkusjonistą Romanem Diazem, to świeze jazzowe granie, nasycone południowym temperamentem. Dodatkowego czaru dodaje wpleciona komputerowo poezja kubańskiego poety Alberto Lescay'a.

***


TOMASZ STAńKO, VISION PROJECT

Tomasz Stańko - trąbka

Sylvie Courvoisier - fortepian

Mark Feldman – skrzypce

Mark Helias – kontrabas 

 


16.11.2013 /sobota/ godz.

18.00 


FLY TRIO

Mark Turner – saksofon tenorowy

Larry Grenadier – kontrabas

Jeff Ballard - perkusja

"Sky&Country", "Years of the Snake" to ECM-owskie albumy Fly Trio, zespołu mającego znaczące miejsce na współczesnej amerykańskiej scenie muzycznej. Tworzą go trzy wielkie indywidualności: saksofonista Mark Turner, perkusista Jeff Ballard i basista Larry Grenadier. Wszyscy są niezwykle cenionymi muzykami grającymi z największymi postaciami jazzowej sceny. Ich wspólnie komponowana muzyka, to powołując się na słowa Chica Corea'i coś zupełnie nowego, muzyczne doświadczenie intymności głębokiej osobistej rozmowy, wulkan kreatywności.

***


JOHN McLAUGHLIN + ZAKIR HUSSAIN:

REMEMBER SHAKTI

 Celebrating 40th anniversary

 John McLaughlin – gitara

Zakir Hussain – tabla

Shankar Mahadevan – wokal

U. Shrinivas – mandolin

V. Selvaganesh – kanjira, ghatam, mridangam

John McLaughlin to legenda jazzowej gitary, współtwórca kultowych  formacji Mahavishnu Orchestra i Shakti, muzyk zespołów Milesa Daviesa, Ala Di Meoli i Paco De Lucii czy Alexisa Kornera. John McLaughlin + Zakir Hussain: Remember Shakti to specjalny projekt koncertowy uświetniający 40-lecie przyjaźni i współpracy tej dwójki muzyków. Zaczęła sie ona właśnie od zespołu Shakti, który zachwycił oryginalnym połączeniem muzyki wschodniej z zachodnią.  Oprócz McLaughlina oraz wirtuoza tabli Hussaina, w projekcie Remember Shakti uczestniczą:  Hankar Mahadavan (wokal), U, Shrinivas (mandolina), V. Selvanagesh (kanjira, ghatam, mridangam).


17.11.2013 /niedziela/ godz. 18.00  


MARCIN WASILEWSKI TRIO/PROJEKT SPECJALNY/

Marcin Wasilewski- fortepian,

Sławomir Kurkiewicz- kontrabas,

Michał Miśkiewicz- perkusja,

Gość specjalny: Joakim Milder- saksofony

Wieloletni współpracownik Tomasza Stańko, niezwykle utalentowany pianista. On i jego zespół, (oprócz oczywiście Tomasza Stańko), jako jedyni z polskiej sceny muzycznej należą do elitarnego grona nagrywającego dla wytwórni ECM. W tym roku przygotowuje  dla Jazzowej Jesieni projekt specjalny.

***

ANOUAR BRAHEM QUARTET "Astounding Eyes Of Rita"

Anouar Brahem – oud

Klaus Gesing – klarnet basowy

Björn Meyer – kontrabas

Khaled Yassine – darbouka, bendir

Urodzony w Tunezji Anouar Brahem jest wirtuozem oud, arabskiej mandoliny. Jest uznawany za jednego z największych innowatorów gry na tym instrumencie, a jego muzyka zdobyła duży rozgłos na całym świecie. Brahem jest nie tylko znakomitym muzykiem, lecz również wybitnym kompozytorem, który łączy tradycyjną muzykę arabską z folkiem i jazzem. Od samego początku swojej solowej kariery, czyli  od wczesnych lat 90. nagrywa dla wytwórni ECM. Album "Astounding Eyes of Rita" nagrał z niemieckim klarnecistą Klausem Gesingiem i szwedzkim kontrabasistą Bjornem Meyerem z grupy Ronin Nika Bartscha. Na instrumentach perkusyjnych gra Libańczyk Khaled Yassine. Inspiracją dla płyty była twórczość  zmarłego w ubiegłym roku palestyńskiego poety Mahmouda Darwisha.

Bilety już w sprzedaży. Ceny biletów: Karnety - 320 zł (WYPRZEDANE),  Koncert jazzu tradycyjnego - Keith Ball and his Jazzmen (13 listopada - karnet nie obejmuje tego koncertu) - 40 zł (normalny) i 20 zł (ulgowy), Eliane Elias (14 listopada) - 80 zł, David Virelles, Tomasz Stańko (15 listopada) - 100 zł, Fly Trio, John McLaughlin Zakir Hussain (16 listopada) - 140 zł (WYPRZEDANE). Marcin Wasilewski, Anouar Brahem Quartet (17 listopada) - 80 zł. Bilet zakupiony na dany dzień uprawnia do wejścia na oba koncerty. 

Koncerty z dniach 14, 15  i 17 listopada - BILETY  WYPRZEDANE (W sprawie miejsc na dostawkach prosimy o kontakt z numerami 33 8281645 lub 33 8281655).