Lato z Kultur± 2013

Lato z Kulturą 2013 Koncerty odbywają się w soboty w Parku Słowackiego i niedziele na Rynku Starego Miasta. Wstęp wolny

LIPIEC

6 lipca - sobota, g. 18.00 - Park Słowackiego

Czar operetki

 

Najpiękniejsze arie operetkowe w wykonaniu: Leokadii Duży, Joanny Kściuczyk-Jedrusik, Sabiny Olbrich-Szafraniec, Bogdana Kurowskiego, Włodzimierza Skalskiego, Feliksa Widery, Haliny Mansarlińskiej - fortepian i Orkiestry Kameralnej „Divertimento”. W programie koncertu arie i melodie autorstwa Lehara, Millöckera, Kalmanna, Straussa i Zellera.

7 lipca - niedziela, g. 18.00 - Rynek Starego Miasta

zespół cygański Krystiano & Romen

Zespół Romen powstał w 1980 roku. Swoje pierwsze artystyczne kroki stawiał w 36 osobowym składzie i był wówczas nazywany Małym Mazowszem. Obecnie liczy 12 artystów. Jest laureatem I nagrody (1999 r.) i Grand Prix (2000 r.) prestiżowego Festiwalu Kultury Romów w Ciechocinku.

13 lipca - sobota, g. 18.00 - Park Słowackiego

Bielska Estrada

Tańce i piosenki różnych krajów świata. Bielska Estrada działa w ramach Zespołu Pieśni i Tańca Bielsko pod patronatem Bielskiego Centrum Kultury. Prezentuje barwny estradowy program - ludowy, ale mocno stylizowany pod względem tańca, muzyki jak i kostiumów, pokazujący nie tylko folklor polski, ale również innych krajów świata. Repertuar estradowy składa się z kilku bloków tematycznych: polskiego, węgierskiego, bawarskiego, rosyjskiego, hiszpańskiego, cygańskiego i country.

14 lipca - niedziela, g. 18.00 - Rynek Starego Miasta

Orkiestra im. Telemanna

ADAM ŻAAK – śpiew, konferansjer, Grażyna Bieniek-Żaak - śpiew

 

Przeboje PRL-u, hity śpiewane przez Jacka Lecha, Irenę Santor, Mieczysława Fogga, Zbigniewa Kurtycza, Marię Koterbską, Jerzego Stuhra -   Dwadzieścia lat, a może mniej, Powrócisz tu, Pierwszy siwy włos, Cicha woda, Czy te oczy mogą kłamać, Nie wierzę piosence, Serduszko puka w rytmie cha-cha, Śpiewać każdy może i wiele innych piosenek, które rozbrzmiewały z tranzystorowych odbiorników i umilały naszą młodość. W programie także muzyka operetkowa, szlagiery musicalowe i muzyka filmowa.

 Zespół prowadzony przez Piotra Sadowskiego jest doskonale znany widzom, m.in. z comiesięcznych koncertów z cyklu Muzyczna Ballada Europy, organizowanych w Bielskim Centrum Kultury.

 

27 lipca - sobota, g. 18.00 - Park Słowackiego

Arleta & Acoustic Warsaw Band

"Autostopem z malowana lalą" - piosenki Karin Stanek.

Arleta, to śpiewająca aktorka. Dysponuje niskim, głębokim głosem i posiada zasoby energii pozwalające na dynamiczne wykonanie ekspresyjnych piosenek Karin Stanek. Łatwo nawiązuje kontakt z publicznością, wciągając wszystkich do wspólnej zabawy. Wokalistka wraz z zespołem tworzą niebywałą atmosferę, która na długo pozostanie w pamięci nie tylko tych, którzy bywali na koncertach Karin Stanek i znają jej przeboje, ale również i młodych ludzi, dla których ta muzyka pozostaje nadal artystycznym, niepowtarzalnym żywiołem.

28 lipca - niedziela, g. 17.00 - Rynek Starego Miasta

Koncert zespołów zagranicznych Tygodnia Kultury Beskidzkiej

VOLYNYANKA (Ukraina) Amatorski Folklorystyczny Zespół Taneczny „Volynyanka”   został założony w 1959 roku i działa przy Łuckim Pałacu Kultury. Tworzy go czterdzieści osób w wieku od 16 lat. Zespół wielokrotnie występował na różnych festiwalach ,zarówno w kraju , jak zagranicą. Podczas występów tancerzom towarzyszy orkiestra założona w 1964 roku. Muzycy posługują się tak starodawnymi instrumentami jak : koza bas, buhaj (rodzaj bębna), sopilka ( rodzaj fletu), nay (także rodzaj fletu) oraz volynka (dudy). Podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej zespół zaprezentuje fragmenty tańca weselnego z Polesia Wołyńskiego.

GRUPO DE ARTES NATIVAS ANITA GARIBALDI (Brazylia) Grupa powstała w 1994 roku. Jej celem jest prezentowanie tradycji i kultury południowoamerykańskich hodowców bydła zwanych gaúcho. Podczas występów przy akompaniamencie śpiewu oraz typowych instrumentów muzycznych tj. gitara, akordeon czy instrumenty perkusyjne, prezentowane są tradycyjne tańce gauchów oraz tańce birivas (gauczów zamieszkujących góry).  Zarówno w tańcu, jak w strojach przejawia się szacunek dla rodziny oraz uznanie dla kobiety zwanej prenda tzn. skarb.

DANILOVGRAD (Czarnogóra)  Grupa podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej zaprezentuje następujące scenki : Czarna góra, Vrsuta, Boka, cygańskie gry, Ribarskie.  Wszystkie choreografie są dynamiczne i opowiadają o miłości.

3 sierpnia - sobota, g. 18.00 - Park Słowackiego

Eleni z zespołem muzycznym

Chociaż urodziła się w Polsce, od lat promuje muzykę z kraju swojego pochodzenia - Grecji.  To ona wykonuje takie przeboje jak Po słonecznej stronie życia, Miłość jak wino czy Za wszystkie noce.

4 sierpnia - niedziela, g. 18.00 - Rynek Starego Miasta

Bielska Orkiestra Dęta - formacja paradna

Tradycje orkiestry sięgają roku 1974. Zespół, działający pod patronatem Bielskiego Centrum Kultury jest laureatem wielu prestiżowych konkursów i festiwali. Bielska Orkiestra Dęta wielokrotnie występowała za granicą, m.in. w Czechach, Niemczech i Belgii. Formacja paradna, obecnie prowadzona przez Jarosława Grzybowskiego, dysponuje szerokim repertuarem - od muzyki marszowej, po przeboje muzyki pop.

 

 

10 sierpnia - sobota, g. 18.00 - Park Słowackiego

Bielska Orkiestra Dęta - formacja wojskowa

W ramach Bielskiej Orkiestry Dętej działa „formacja wojskowa”. Została założona w styczniu 2002 roku. Jej kapelmistrzem jest kpt. Wojciech Piątek. Muzycy występują w mundurach, przede wszystkim zapewniając oprawę muzyczną świąt państwowych (uroczystości 3 Maja, 11 Listopada, obchody 1 Września) i kościelnych (procesje Bożego Ciała, uroczystości papieskie). Orkiestra gra przede wszystkim utwory marszowe i patriotyczne, choć jej repertuar znacznie wykracza poza ten obszar. Orkiestra działa pod patronatem Bielskiego Centrum Kultury.

11 sierpnia - niedziela, g. 18.00 - Rynek Starego Miasta

kabaret Marcina Dańca

Jeden z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów kabaretowych. Artysta o wielu twarzach - Pan Ignacy, Waldemar K., Marcinek, góral.

17 sierpnia - sobota, g. 18.00 - Park Słowackiego

Kabaret Rak

Kabareciarze ze Śląska - Grzegorz Poloczek, Krzysztof Hanke, Krzysztof Respondek.

18 sierpnia - niedziela, g. 16.00 - Rynek Starego Miasta

Shanties na bielskiej Starówce

Sąsiedzi

Atlantyda

Atlantyda to zespół złożony z muzyków z różnych stron Polski , Trójmiasta, Warszawy i Sanoka. Repertuar muzyczny stanowią tradycyjne utwory i współczesne piosenki morskie autorstwa założyciela zespołu Sławomira Klupsia. „Marco Polo”, „Żegluj”, „Pacyfik”, „Stara latarnia”, „Pożegnalny ton” „Zapach lądu” , to tylko część żeglarskich hitów jego autorstwa, które znane są wszystkim żeglarzom. Absolutny top muzyki morskiej , doskonali instrumentaliści i żeglarskie przeboje w autorskim wykonaniu to cała Atlantyda.

Cztery Refy

 

 

Pożegnanie Lata 24, 25 sierpnia 2013 r. czytaj więcej, posłuchaj muzyki