Lato z kultur±

LATO Z KULTUR¡ BIELSKO-BIAŁA LIPIEC – SIERPIEń 2012

Wszystkie koncerty odbywają się na Rynku starego miasta

1 lipca (niedziela), godz. 18.00

KRZYSZTOF KRAWCZYK
Z ZESPOŁEM MUZYCZNYM

Krzysztof Krawczyk karierę muzyczną zaczynał w roku 1963 w zespole Trubadurzy, z którymi wylansował takie hity jak Znamy się tylko z widzenia, Byłaś tu, Ej, Sobótka, Sobótka, Cóż wiemy o miłości. Od 1973 roku występuje solo. W latach 70. wylansował takie przeboje jak Parostatek, Rysunek na szkle, czy Pamiętam Ciebie z tamtych lat.
Nie obce są mu rock and roll, country, a nawet dance i muzyka biesiadna.
W roku 2000 stał się niespodziewanie ulubieńcem młodszej publiczności, nagrywając płytę Daj mi drugie życie wraz z Goranem Bregovicem. Dwa lata później zaprosił znanych wokalistów rockowych do wspólnego śpiewania. Z płyty Bo marzę i śnię pochodzą takie hity jak Bo jesteś Ty, Mijamy, Chciałem być i Jestem Sobą.

107 albumów studyjnych, dziesiątki przebojów – ten koncert zapowiada się na niezwykłe wydarzenie.

7 lipca, (sobota) godz. 18.00

MIEJSKA ORKIESTRA DęTA FORMACJA PARADNA

Tradycje orkiestry sięgają roku 1974. Zespół jest laureatem wielu prestiżowych konkursów i festiwali. Miejska Orkiestra Dęta wielokrotnie występowała za granicą, m.in. w Czechach, Niemczech i Belgii. W programie marsze świata, muzyka filmowa, muzyka czeska.
Dyrygentem orkiestry jest Jarosław Grzybowski.
Najwyższy poziom wykonawczy, profesjonalni muzycy – absolwenci Akademii Muzycznej, znakomicie dobrany repertuar. Połączenie klasyki i nowoczesności gwarantuje publiczności znakomitą zabawę.

8 lipca (niedziela), godz. 18.00

ZESPÓŁ CYGAńSKI Z ROSJI - LEONSIA ERDENKO Z ZESPOŁEM


Leonsia Erdenko powszechnie zwana “Cygańskim głosem Rosji”, to córka legendarnego już romskiego śpiewaka Mikołaja Erdenko. Muzyczną karierę rozpoczęła od koncertów z zespołem „Djang”, kierowanym przez jej rodziców. Już w dzieciństwie rozpoczęła edukację muzyczną ucząc się gry na fortepianie, a także śpiewu i tańca.
W roku 2003 zwyciężyła 2. Międzynarodowy Festiwal im. Bułata Okudżawy w Krakowie. Jest nie tylko piosenkarką, ale także producentką muzyczną i aktorką.
Na swoim koncie ma koncerty z Goranem Bregovicem, Paco de Lucią i Emirem Kusturicą.
Występowała m.in. w Serbii, Austrii, Austrii, Mołdawii, Francji, Portugalii, Norwegii i Monaco.
Od 1992 roku, kiedy nagrała swoje pierwsze utwory, ukazało się kilkanaście płyt firmowanych jej nazwiskiem.
W Bielsku-Białej Leonsia wystąpi z sześcioma artystami cygańskimi:
Aleksy Bezlepkin – gitara i śpiew
Georgy Bezlepkin – skrzypce i taniec
Walery Basov – gitara i śpiew
Lubov Erdenko - śpiew i taniec
Nikolaj Gusarov – śpiew, gitara i taniec
Nikolaj Erdenko – skrzypce, śpiew i taniec

14 lipca (sobota), godz. 18.00

MIEJSKA ORKIESTRA DęTA FORMACJA WOJSKOWA

Największe orkiestrowe przeboje i potęga brzmienia. Muzycy w mundurach, marszowy rytm i precyzja wykonania. Formacja Wojskowa Miejskiej Orkiestry Dętej działa od 2002 roku. Orkiestrą dyryguje kapitan Wojciech Piątek.

PIęKNA TRADYCJA W NOWOCZESNEJ FORMULE

15 lipca (niedziela), godz. 18.00

ORKIESTRA im. TELEMANNA "Muzyczne podróże dookoła świata"

Wystąpią:
ADAM ŻAAK - konferansjer
Piotr Sadowski-skrzypce
Orkiestra im.Telemanna i śpiewający soliści w programie : J.Strauss, Fr.Lehar, I.Kalman, A.L.Webber, W.A.Mozart, L.Bernstein, arie operowe i operetkowe, szlagiery musicalowe, muzyka filmowa

Orkiestra im.G.Ph.Telemanna powstała w 1993 roku w Bielsku-Białej.
Od roku 2004 raz w miesiącu w ramach cyklu „Muzyczna Ballada Europy” występują w Domu Muzyki w Bielsku-Białej. Te koncerty zawsze gromadzą komplet publiczności.
Muzykę „poważną” wykonują w taki sposób, by zarówno melomani bywający w filharmoniach jak i osoby rzadko tam trafiające, znalazły coś interesującego dla siebie.

20 lipca (piątek) godz. 19.00

W krainie uśmiechu

Występują: Małgorzata Kulińska , Małgorzata Kustosik , Andrzej Niemierowicz ,
Mirosław Niewiadomski .
Ewa Szpakowska - akompaniament , Kazimierz Kowalski - prowadzenie.

W programie fragmenty i arie z takich dzieł jak: Straszny dwór, Halka, Tosca, Hrabina Marica.

21.07.2012 (sobota), godz. 18.00

„W KRAINIE CZARDASZA”

MAGDALENA IDZIK – MEZZOSOPRAN, ARTUR BANASZKIEWICZ – SKRZYPCE oraz ZESPÓŁ MUZYCZNY


Magdalena Idzik - mezzosopranistka
Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie śpiewu solowego Studia kontynuowała w Mediolanie i w Londynie. Na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej zadebiutowała w spektaklu Śpiewnik domowy Stanisława Moniuszki w reżyserii Marii Fołtyn.
Bogaty i nieustannie poszerzany jest również repertuar oratoryjno-kantatowy i pieśniarski artystki, który z powodzeniem wykonuje na estradach filharmonicznych w kraju i za granicą. Oklaskiwała ją publiczność sal koncertowych w Amsterdamie, Brukseli, Kolonii, Kopenhadze, Luksemburgu, Paryżu, Walencji, Nowym Jorku, Toronto i Tokio.
Wykonywała Requiem Mozarta podczas uroczystego koncertu dla królowej belgijskiej Fabioli w piątą rocznicę śmierci króla Baudouina.
Wystąpiła w słynnym koncercie galowym Andrea Bocellego w Teatrze Wielkim w Łodzi. Wzięła także udział w koncercie poświęconym pamięci Giuseppe Sinopoliego (Piza) oraz w uroczystej gali Gwiazdy dla Europy pod batutą argentyńskiego tenora i dyrygenta José Cury.

ARTUR BANASZKIEWICZ - skrzypek, kompozytor, aranżer. Znakomity skrzypek, który oprócz klasycznego repertuaru skrzypcowego prezentuje własne, wirtuozowskie fantazje i parafrazy znanych, chętnie słuchanych utworów z różnych obszarów muzyki (m.in.: "VIVA STRAUSS!","IRISH DREAM","SKRZYPEK NA DACHU", "OCZY CZARNE","KALINKA").

Program "WIECZÓR W KRAINIE CZARDASZA", składa się z utworów inspirowanych folklorem cygańskim i żydowskim. Był prezentowany w tak prestiżowych salach jak Lincoln Center w Nowym Jorku, Sala Kongresowa w Warszawie, Berlińska Filharmonia i Lipski Gewandhaus.

22 lipca (niedziela), godz. 18.00

BIELSKA ESTRADA

Kolorowe show, barwne stroje, orkiestra, taniec i śpiew.

Taneczno-muzyczne widowisko prezentowane przez zespół działający w ramach Bielskiego Centrum Kultury.
W programie tańce i piosenki góralskie, węgierskie, latynoskie, cygańskie i rosyjskie.
Zachwycali już Francuzów, Hiszpanów, Włochów Portugalczyków, Niemców, Belgów, Węgrów, Austriaków, Bułgarów, Greków, Serbów i Amerykanów.
Zobacz Bielską Estradę na bielskiej estradzie. Daj się zachwycić!!!


SIERPIEń

4 sierpnia (sobota), g. 18.00

Wiesław Bednarek i kwintet Divertimento

Andrzej Płonczyński - fortepian, Tadeusz Melon - skrzypce.

Wiesław Bednarek przez niemal ćwierć wieku był pierwszoplanowym barytonem w gronie solistów Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, a w latach 1979 - 1985 również Teatru Wielkiego w Łodzi. Podczas swej wieloletniej kariery wystąpił w około 1000 przedstawień na deskach macierzystego teatru, śpiewając największe role barytonowe światowego repertuaru operowego.
Podczas licznych wojaży zaśpiewał w niemal wszystkich krajach Europy, w tym na deskach tak znakomitych teatrów jak Teatr Bolszoj w Moskwie, Staatsoper w Wiedniu, Komische i Staatsoper w Berlinie, Palais des Congres, Champs Elysees w Paryżu, Semperoper w Dreźnie, National Opera i Amfiteatr pod Akropolem w Atenach oraz w wielu innych miejscach jak: Jerozolima, Londyn, Bruksela, Helsinki, Haga, Amsterdam, Wilno itd.(w sumie około 700 występów zagranicznych).

KWINTET DIVERTIMENTO:
W skład zespołu wchodzą: Adam Wagner – I skrzypce, Jacek Widera – II skrzypce, Witold Szulakowski – altówka, Jan Gorol – wiolonczela, Piotr Rurański – kontrabas.

Grają bardzo zróżnicowany repertuar „od Bacha do Beatlesów”. Formacja działa od 1990 roku. Powstała z inicjatywy Witolda Szulakowskiego, kierownika artystycznego Bielskiej Orkiestry Kameralnej. Muzycy realizuj ideę powrotu do tradycji XIX-wiecznej rozrywki salonowej, gdy muzyka prezentowana była wszędzie tam, gdzie pożądano jej obecności jako głównego bohatera, bądź tylko dyskretnego tła dla innych wydarzeń

5 sierpnia (niedziela), g. 16.00

Koncert zespołów z Tygodnia Kultury Beskidzkiej

Wystąpią:
AS-SULAJMANIJJA Z AS-SULAJMANIJJA – IRAK
SIÓAGÁRDI HAGYOMÁNYÕRZÕ EGYESÜLET Z SIÓAGÁRD – WęGRY
KOBULETI Z KOBULETI – GRUZJA

GRUZJA KOBULETI z Kobuleti


Vocal and Choreographic Ensemble in Kobuleti Culture Centre pochodzi z Kobuleti, miejscowości położonej nad Morzem Czarnym, w Adżarii. W programie, który zespół zaprezentuje podczas TKB, znalazły się takie gruzińskie tańce, jak khorumi, mtiuluri, gandagana, svanuri, samaia.

WęGRY SIÓAGÁRDI HAGYOMÁNYÕRZÕ EGYESÜLET ze Sióagárdu

Nieopodal Szekszárd, 20 km na zachód od Dunaju leży miejscowość Sióagárd. Pierwsza, znajdująca się w tym miejscu osada opustoszała na początku XVIII wieku wskutek wojen – inwazji tureckiej i wojny o niepodległość Węgier, prowadzonej przez Franciszka II Rakoczego. Obszar ten został ponownie zaludniony przez przybyszy z różnych stron. Nowa, katolicka społeczność wsi stworzyła własną unikalną kulturę, która swój szczytowy rozwój osiągnęła w połowie XX wieku. Miejscowe stroje ludowe są bogato zdobione pięknym haftem. Zespół prezentuje tańce wykonywane w sposób charakterystyczny dla Sióagárdu, jak karikázó (żeński taniec w kole) czy ugrós. Inscenizuje też dawne obrzędy. Koncertował w kraju i za granicą. W 2006 roku na Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanem zdobył Złotą Ciupagę.

IRAK AS-SULAJMANIJJA z As-Sulajmanijji


Kurdyjski zespół Sulaymaniyah Folk Art Group, pochodzący z As-Sulajmanijji w Iraku, został założony w 1997 roku. Podczas występów ukazuje bogactwo kultury ludowej Kurdów, których dawne terytorium zostało podzielone pomiędzy Turcję, Irak, Iran i Syrię. Misją grupy jest pielęgnowanie własnej tożsamości narodowej.

11 sierpnia (sobota), g. 18.00

Podbeskidzkie brzmienie country

Wystąpią: Gang Marcela oraz jego goście: Tomasz Szwed i Maria Gorajska.

Gang Marcela – to grupa muzyczna założona pierwotnie pod nazwą „Gang” przez Marcela Trojana (wspólnie z Barbarą Pysz i Jerzym Różyckim) na przełomie 1979/1980 roku. Zespół rozpoczął działalność od tras koncertowych z Krzysztofem Krawczykiem oraz 2-letniej współpracy z Marylą Rodowicz. Od 1981 roku - już pod pełną nazwą - „Gang Marcela” pojawia się na polskiej scenie muzycznej we własnym repertuarze z utworami z pogranicza muzyki pop i country.
Tyle złamanych serc, Znajdziemy pośród trosk, Ojciec żył tak jak chciał, Kto jeśli nie ty, to piosenki, które w tamtym okresie gościły na listach przebojów.

Koniec lat 80-tych to okres przerwy w działalności grupy, który liderzy zespołu - Barbara i Marceli Trojan, wykorzystują na uregulowanie spraw rodzinnych, spędzając ten czas poza granicami kraju.
W 1992r., „Gang Marcela” wznowił swą działalność.
Od 1993 roku w szeregi „gangu” -w miejsce Jerzego Różyckiego- wstępuje znany już wówczas ze sceny muzyki „country” wokalista - Mariusz Kalaga.
Połowa lat 90-tych to okres wzmożonej aktywności koncertowej „Gangu Marcela”, i to zarówno w repertuarze własnym zespołu, jak i w koncertach wynikających ze współpracy ze Zbigniewem Górnym, z kręgu „Gali muzyki biesiadnej”, które to do tej pory cieszą się ogromną popularnością.
W połowie 1996 roku następuje kolejne przeszeregowanie personalne w składzie członków „gangu”, niezmienione do tej pory.
I tak, aktualny trzon grupy stanowią: Barbara Trojan (śpiew, skrzypce), Jan „Johny” Maliński (śpiew, gitara, saksofon), Marcel Trojan (leader, śpiew, gitara).

12 sierpnia (niedziela), g. 16.00

Shantie's na bielskiej starówce

Wystąpią:
„YANK SHIPPERS”
„BALLADA NA DWA SERCA” – DOMINIKA ŻUKOWSKA & ANDRZEJ KORYCKI
„EKT – GDYNIA”

18 sierpnia (sobota), g. 18.00

Gienek Loska Band

Polacy zachwycili się jego głosem i historią jego życia (pochodzący z Białorusi artysta śpiewał na ulicach), kiedy w roku 2011 wystąpił w programie X-factor. Efektem zwycięstwa w programie była płyta Hazardzista nagrana przez formację Gienek Loska Band, która ukazała się w listopadzie 2011 r.

19 sierpnia (niedziela), g. 18.00

Francesco Napoli

Przeboje muzyki włoskiej. Francesco Napoli - włoski piosenkarz mieszkający w Niemczech. Właśnie od tego kraju rozpoczęła się jego muzyczna kariera. Najbardziej znane piosenki artysty: "Balla Balla", "Borneo", "Piano piano", "Marina", "Ciao Italia".