lzk 2011 Lato z Kultur±

LATO Z KULTUR¡

Codziennie dodajemy nowe informacje o letnich koncertach

Koncert odbywają się w lipcu i sierpniu. W soboty - w parku Słowackiego, w niedziele - na Rynku Starego Miasta. WSTęP WOLNY

2 lipca (sobota), godz. 18.00 - Park Słowackiego

KONCERT JUBILEUSZOWY „GANG MARCELA PO 3-DZIESTCE”

WYSTęPUJ¡:
„GANG MARCELA” + GOŚCIE
TRIO „MONALIZA”
ARTUR THOMAS
JERZY RÓŻYCKI

Gang Marcela – to grupa muzyczna założona pierwotnie pod nazwą „Gang” przez Marcela Trojana (wspólnie z Barbarą Pysz i Jerzym Różyckim) na przełomie 1979/1980 roku. Zespół rozpoczął działalność od tras koncertowych z Krzysztofem Krawczykiem oraz 2-letniej współpracy z Marylą Rodowicz. Od 1981 roku - już pod pełną nazwą - „Gang Marcela” pojawia się na polskiej scenie muzycznej we własnym repertuarze z utworami z pogranicza muzyki pop i country.
Tyle złamanych serc, Znajdziemy pośród trosk, Ojciec żył tak jak chciał, Kto jeśli nie ty, to piosenki, które w tamtym okresie gościły na listach przebojów.

Koniec lat 80-tych to okres przerwy w działalności grupy, który liderzy zespołu - Barbara i Marceli Trojan, wykorzystują na uregulowanie spraw rodzinnych, spędzając ten czas poza granicami kraju.
W 1992r., „Gang Marcela” wznowił swą działalność.
Od 1993 roku w szeregi „gangu” -w miejsce Jerzego Różyckiego- wstępuje znany już wówczas ze sceny muzyki „country” wokalista - Mariusz Kalaga.
Połowa lat 90-tych to okres wzmożonej aktywności koncertowej „Gangu Marcela”, i to zarówno w repertuarze własnym zespołu, jak i w koncertach wynikających ze współpracy ze Zbigniewem Górnym, z kręgu „Gali muzyki biesiadnej”, które to do tej pory cieszą się ogromną popularnością.
W połowie 1996 roku następuje kolejne przeszeregowanie personalne w składzie członków „gangu”, niezmienione do tej pory.
I tak, aktualny trzon grupy stanowią: Barbara Trojan (śpiew, skrzypce), Jan „Johny” Maliński (śpiew, gitara, saksofon), Marcel Trojan (leader, śpiew, gitara).

Jerzy Różycki
Jerzy Różycki - współzałożyciel Gangu Marcela. Potem występował jako "Samotny Gangster". Współpracował m.in. z Krzysztofem Krawczykiem i Krystyną Giżowską. Założył swój zespół "Bazar Różyckiego". Obecnie jest redaktorem muzycznym w Radio CCM - Polskie Przeboje Sprzed Lat.

Trio Monaliza – W repertuarze formacji znalazły się piosenki w różnych stylach od soulu poprzez jazz, rock and roll, country, pop.
Artur Thomas - wirtuoz fletni pana z Katowic.

3 lipca (niedziela), godz. 18.00 - Stary Rynek

KONCERT ORKIESTR DęTYCH

MALA CERNA HUDBA – KARWINA
BIELSKA ORKIESTRA DęTA /FORMACJA WOJSKOWA/

MALA CERNA HUDBA z Karwiny została założona w 1989 roku , a Petr Szwarc był jej pierwszym kapelmistrzem. Początkiem lat 90-tych pałeczkę dyrygenta przejął Jozef Sztastny, natomiast od roku 1994 aż do dnia dzisiejszego orkiestrę prowadzi Milan Kupka.
Pod jego batutą Mala Cerna Hudba zdobyła wiele nagród oraz wyróżnień na krajowych i międzynarodowych konkursach i festiwalach.
Kapela zagrała ponad 300 koncertów i wydała do tej pory 4 płyty.

Ze swoim różnorodnym repertuarem - od czeskich utworów ludowych przez klasykę aż po muzykę operetkową - podbija serca publiczności i poszerza grono swoich wielbicieli.
Bielska Orkiestra Dęta - formacja wojskowa. Została założona w styczniu 2002 roku. Jej kapelmistrzem jest kpt. Wojciech Piątek. Muzycy występują w mundurach, przede wszystkim zapewniając oprawę muzyczną świąt państwowych (uroczystości 3 Maja, 11 Listopada, obchody 1 Września) i kościelnych (procesje Bożego Ciała, uroczystości papieskie).

Orkiestra gra przede wszystkim utwory marszowe i patriotyczne, choć jej repertuar znacznie wykracza poza ten obszar.

9 lipca (sobota), godz. 18.00 - Park Słowackiego

MARCIN WYROSTEK Z ZESPOŁEM MUZYCZNYM „COLORIAGE”

W programie utwory z różnych stron świata.

COLORIAGE - z. fr. kolorować, malować.
Brawura, ekspresja, zróżnicowany repertuar. Muzycy opracowują̨ najsłynniejsze kompozycje klasyczne, standardy jazzowe oraz czerpią̨ swoje inspiracje z muzyki ludowe. Nie obca jest im muzyka bałkańska, węgierska, grecka, cygańska, klezmerska, francuska, latyno-amerykańska, irlandzka, rosyjska, folklor polski.

* Marcin Wyrostek - akordeon
* Mateusz Adamczyk – skrzypce
* Piotr Zaufal – bas
* Krzysztof Nowakowski - instr. perkusyjne

Członkowie zespołu to absolwenci Akademii Muzycznej w Katowicach. Współpracują ze sobą̨ już̇ od ponad 5 lat.

10 lipca (niedziela), godz. 18.00 - Stary Rynek

KONCERT DLA WSZYSTKICH MUZYCZNA BALLADA EUROPY „MUZYCZNE PODRÓŻE DOOKOŁA ŚWIATA”

WYSTęPUJ¡:

ALINA URBAńCZYK-MRÓZ – SOPRAN
GRAŻYNA BIENIEK – MEZZOSOPRAN
WITOLD WRONA – TENOR
ADAM ŻAAK – BAS, BARYTON
PIOTR SADOWSKI – SKRZYPCE
ORKIESTRA IM. TELEMANNA

W PROGRAMIE:

J. STRAUSS, F. LEHAR, I. KALMAN, E.L. WEBBER, W.A. MOZART, L. BERNSTEIN /ARIE OPERETKOWE I OPEROWE, SZLAGIERY MUSICALOWE, MUZYKA FILMOWA/

16 lipca (sobota), godz. 18.00

MARIUSZ KALAGA ORAZ JEGO GOŚCIE „COCTAIL COUNTRY MUSIC”


GOŚCINNIE WYSTęPUJ¡: JOANNA GOŁOMBIEWSKA I MARIA GORAJSKA
Z ZESPOŁEM „PARTNERS” /ZWYCIęŻCZYNIE KONKURSU NA PIKNIKU COUNTRY W MR¡GOWIE/

23 lipca (sobota), godz. 18.00 - Park Słowackiego

KONCERT BIELSKIEJ ORKIESTRY DęTEJ (FORMACJA PARADNA)


Tradycje orkiestry sięgają roku 1974. Zespół jest laureatem wielu prestiżowych konkursów i festiwali. Bielska Orkiestra Dęta wielokrotnie występowała za granicą, m.in. w Czechach, Niemczech i Belgii. Ciekawostką jest fakt, że w orkiestrze grali bracia Paweł i Łukasz Golcowie.

24 lipca (niedziela), godz. 18.00 - Stary Rynek

KONCERT ZESPOŁU CYGAńSKIEGO DON VASYL JUNIOR I CYGAńSKIE GWIAZDY


Vasyl Junior muzykę i taniec ma we krwi. Swoją przygodę z estradą rozpoczął w zespole ojca - Don Vasyla. W roku 2003 założył swój własny zespół instrumentalno - wokalny o nazwie "Vasyl Junior i Cygańskie Gwiazdy", którego debiut wraz z promocją pierwszej płyty "Ogień Dym" odbył się podczas VII Międzynarodowego Festiwalu w Ciechocinku.
Kompozycje i teksty Vasyla Juniora opowiadają w niezwykle prosty sposób o miłości, przyjaźni, zgodzie i przemijaniu oraz o prawdziwych wartościach w życiu. Muzyka nasycona jest dźwiękami skrzypiec, akordeonu i gitary - instrumentów nadających oryginalną barwę i klimat wszystkim utworom. Barwne stroje tancerek oraz dynamiczni tancerze stanowią prawdziwie cygański obraz estradowy, a także wyjątkowe tło dla Vasyla Juniora.

30 lipca (sobota), godz. 18.00 - Park Słowackiego

SINCOPA JAZZ BAND z KOLUMBII


W PROGRAMIE:JAZZ TRADYCYJNY (DIXIELAND) Z ELEMENTAMI FOLKLORU KOLUMBIJSKIEGO ORAZ INNYCH KRAJÓW TEGO REGIONU
Goście z Kolumbii przed rokiem pozostawili w Bielsku-Białej niezapomniane wrażenia. Teraz powracają, aby jeszcze raz olśnić bielszczan swoją muzyką.
Jedna z najlepszych kolumbijskich grup jazzowych, stworzona przez polskiego muzyka – Janusza Kopytko.

31 lipca (niedziela), godz. 16.00 - Stary Rynek

KONCERT ZAGRANICZNYCH ZESPOŁÓW FOLKLORYSTYCZNYCH W RAMACH TYGODNIA KULTURY BESKIDZKIEJ

Wystąpią zespoły:
BEĞENDIK z Keºanu – Turcja
BUDO TOMOVIć z Podgoricy - Czarnogóra
MA'AN FOLK ARTS GROUP z Ma'an - Jordania

6 sierpnia (sobota), godz. 18.00 - Park Słowackiego

WIDOWISKO ESTRADOWE W WYKONANIU BIELSKIEJ ESTRADY

W programie tańce, piosenki i muzyka z różnych stron świata.

7 sierpnia (niedziela), godz. 18.00 - Stary Rynek

KONCERT MUZYKI GRECKIEJ W WYKONANIU ZESPOŁU ORFEUSZ


Największy i jedyny zawodowy zespół grecki działający w Polsce, grający koncerty w 100 % na żywo.
Zespół powstał w 1982 roku. Liderem jest charyzmatyczny wokalista Nikos Rusketos. Najbardziej znane greckie melodie, grecka zabawa i hity Demisa Roussosa - pop, rock, muzyka ludowa i greckie klimaty.

13 sierpnia (sobota), godz. 18.00 - Park Słowackiego

KWINTET DIVERTIMENTO I JEGO GOŚCIE


KONCERT MUZYKI POPULARNEJ W WYKONANIU KWINTETU SMYCZKOWEGO „DIVERTIMENTO” I JEGO GOŚCI:
ALEKSANDRA STOKŁOSA – ŚPIEW, „DAS KLEINE WIEN TRIO” W SKŁADZIE: JACEK OBSTARCZYK – PIANO, KRZYSZTOF KOKOSZEWSKI – SKRZYPCE, JACEK STOLARCZYK – SKRZYPCE.
W PROGRAMIE: PRZEBOJE MUZYKI KLASYCZNEJ, OPERETKOWEJ, MUSICALOWEJ, FILMOWEJ I ROZRYWKOWEJ

KWINTET DIVERTIMENTO:
W skład zespołu wchodzą: Adam Wagner – I skrzypce, Jacek Widera – II skrzypce, Witold Szulakowski – altówka, Jan Gorol – wiolonczela, Piotr Rurański – kontrabas.
Grają bardzo zróżnicowany repertuar „od Bacha do Beatlesów”. Formacja działa od 1990 roku. Powstała z inicjatywy Witolda Szulakowskiego, kierownika artystycznego Bielskiej Orkiestry Kameralnej. Muzycy realizuj ideę powrotu do tradycji XIX-wiecznej rozrywki salonowej, gdy muzyka prezentowana była wszędzie tam, gdzie pożądano jej obecności jako głównego bohatera, bądź tylko dyskretnego tła dla innych wydarzeń
Aleksandra Stokłosa - solistka Opery Śląskiej w Bytomiu.
Gościnnie występowała w Operze na Zamku, współpracuje także z Operą Bałtycką w Gdańsku, Mazowieckim Teatrem Muzycznym i Filharmonią Zielonogórską. Temperament oraz predyspozycje aktorskie pozwalają Aleksandrze Stokłosie na wykonywanie partii o charakterze lirycznym jak i dramatycznym.

14 sierpnia (niedziela), godz. 18.00 - Stary Rynek

BONEY M.


W programie największe hity popularnej formacji. W latach 70. dyskotekowe przeboje Boney M., takie jak Ma Baker, Rivers of Babylon, Rasputin, Daddy Cool czy Sunny były wielkimi przebojami.

20 sierpnia (sobota), godz. 18.00 - Park Słowackiego

Koncert światowej sławy tenora MARKA TORZEWSKIEGO z zespołem muzycznym


W programie światowe przeboje muzyki popularnej. Marek Torzewski występował na najważniejszych scenach operowych świata, m.in. w słynnej La Scali. W 2002 roku nagrał swój słynny przebój Do przodu Polsko - hymn polskiej reprezentacji piłkarskiej.

21 sierpnia (niedziela), godz. 16.30 - Stary Rynek

Shanties na bielskiej Starówce

Występują: DOROTA TARNAWA I ANGELINA GLOSS /uczennice IV LO W Bielsku-Białej/, „PRAWDZIWE PERŁY”, „MECHANICY SHANTY”, „SHANNON”.

Dorota Tarnawa i Angelina Gloss

11 lutego odbył się już po raz piąty, Międzyszkolny Konkurs Piosenki Żeglarskiej, organizowany przez Dyrektora IV LO im. KEN i szkolne Koło Ligi Morskiej i Rzecznej, działające pod opieką pani Janiny Kuli. Laureatkami w kategorii soliści zostały Dorota Tarnawa i Angelina Gloss.
Prawdziwe Perły

Pochodzą ze Śląska. Grają tradycyjną muzykę mórz i oceanów. Stare utwory, wykonują w nowych aranżacjach. Grali już chyba w całej Europie, występując na najważniejszych festiwalach ludzi morza.
Mechanicy Shanty

Działają od ponad 25 lat. Wykonują szanty i piosenki żeglarskie. Pochodzą z Gdyni. Koncertowali i wygrywali festiwale w całej Europie. Do żeglarskich melodii dodają szczyptę muzyki bluegrass, country i folkloru irlandzkiego, doprawiają ten muzyczny koktail barwnymi opowieściami lidera grupy.
Shannon

Akustyczne granice z celtyckich krain. Choć grają bez tradycyjnej sekcji rytmicznej, ich muzyka jest pełna energii.

27 sierpnia (sobota), godz. 18.00 - Park Słowackiego

koncert zespołu GRUPA FURMANA oraz gości

28 sierpnia (niedziela), godz. 16.00 - TEREN ATH

POŻEGNANIE LATA „A NAM JEST SZKODA LATA”

Występują: Krzysztof Tyniec, Piotr Gąsowski, Hanna Śleszyńska, Robert Rozmus, Wojciech Kaleta, Majka Jeżowska, Alicja Majewska, Anna Guzik, Krzysztof Piasecki, Władysław Grzywna, Kabaret Rak, Orkiestra Zbigniewa Górnego