Bielskie Centrum Kultury jest wiodącą instytucją kultury w Bielsku-Białej, organizatorem najważniejszych wydarzeń muzycznych w mieście, placówką, z której usług korzystają światowe agencje koncertowe, ale również stowarzyszenia charytatywne działające na rzecz lokalnej społeczności.

Działa już od 30 lat, w tym czasie wypracowało swoją znakomitą renomę, przygotowując koncerty gwiazd różnych gatunków muzycznych z całego świata oraz kilka festiwali o znaczeniu daleko wykraczającym poza Bielsko-Białą, region, a nawet granice kraju – jak Festiwal Kompozytorów Polskich, Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej i Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej na Podbeskidziu Sacrum in Musica. Przez te trzy dziesiątki lat w koncertach w Bielskim Centrum Kultury wystąpili niemal wszyscy popularni w kraju artyści, zespoły, orkiestry oraz soliści. Wielu z nich BCK zdecydowało się zaprosić w wyniku plebiscytu, w którym publiczność głosowała na kandydatury proponowanych artystów i zespołów. Bielszczanie mieli i nadal mają niecodzienną okazję słuchania koncertów największych gwiazd światowej muzyki tutaj, w Bielsku-Białej, bez konieczności wyjazdu do Warszawy, Krakowa czy Wrocławia. Mało tego, właśnie z tych miast i wielu innych regionów Polski widzowie przyjeżdżają do Bielska-Białej, żeby posłuchać swoich największych idoli. Tak było w przypadku Wyntona i Branforda Marsalisów, Candy Dulfer, Joe Hendersona, Nigela Kennedy'ego, Paco de Lucii, Paco Peñy, Ala di Meoli, Richarda Bony, Pata Metheny'ego czy Chrisa Botty'ego.

Koncerty organizowane przez Bielskie Centrum Kultury odbywają się zarówno w jego siedzibie – w Domu Muzyki przy ulicy Juliusza Słowackiego 27 – jak i w innych miejscach na terenie miasta, także w plenerze. Są to tradycyjne koncerty organizowane z okazji Majówki, święta miasta i Pożegnania Lata na terenie obok hali pod Dębowcem oraz na placu przed bielskim ratuszem, gdzie inaugurowane są zwykle Dni Bielska-Białej. Występują tam gwiazdy polskiej i światowej sceny muzycznej przyciągające wielotysięczną publiczność. Tłumy bielszczan i gości znakomicie bawią się na koncertach promenadowych odbywających się na scenie ustawionej w Parku Słowackiego obok BCK oraz na plenerowych spotkaniach muzycznych na Rynku bielskiego starego miasta. Tymi koncertami Bielskie Centrum Kultury wypełnia każdy sobotni i niedzielny wakacyjny wieczór w Bielsku-Białej; dodatkowo wspomaga w letnie piątki na Rynku organizatorów Podbeskidzkiego Przeglądu Muzycznego Rock & Blues, prezentujących młode zespoły pragnące zaistnieć na dużej muzycznej scenie. Koncerty Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej na Podbeskidziu Sacrum in Musica w większości odbywają się w bielskich świątyniach Kościołów – rzymskokatolickiego i ewangelicko-augsburskiego. BCK korzysta również z gościnnych wnętrz kościoła św. Maksymiliana Kolbego w Aleksandrowicach, mogącego pomieścić kilka tysięcy publiczności podczas koncertów światowych gwiazd przyciągających tłumy oczarowanych widzów – jak przy okazji koncertów Jana Garbarka czy magicznej śpiewaczki portugalskiego fado Marizy.

Przez 30 lat działania BCK z bogatej oferty imprez odbywających się w tej instytucji skorzystało blisko 6 mln widzów, uczestniczących w ok. 200 wydarzeniach rocznie. Znakomita ich większość to imprezy organizowane przez BCK, inne przygotowywane były przez tę instytucję we współpracy ze stowarzyszeniami – jak Beskidzkie Stowarzyszenie Ratowania Serca czy Bielskie Koło Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta – lub przez innych organizatorów wydarzeń kulturalnych i społecznych. BCK przystąpił do programu Rodzina +, umożliwiającego korzystanie z bogatej oferty kulturalnej czy sportowej miasta rodzinom wielodzietnym i zastępczym. Posiadaczom karty Rodzina + BCK oferuje 50 proc. zniżki na zakup biletów na imprezy organizowane przez siebie. Rodziny chętnie korzystają z tej możliwości, bo bilety nie należą do najtańszych, a za połowę ceny uczestnictwo w koncertach staje się dla nich bardziej dostępne. Podobnie BCK uczestniczy w programie Weteran + tworzącym pakiet ulg i zwolnień skierowanych do weteranów działań poza granicami państwa i weteranów poszkodowanych w działaniach poza granicami państwa.

Raz w miesiącu BCK przygotowuje Koncert dla wszystkich z muzyką klasyczną, którego wykonawcą jest Orkiestra im. Telemanna. Dwie trzecie biletów na ten koncert przekazywanych jest – za pośrednictwem Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej – podopiecznym MOPS, pensjonariuszom domu opieki, osobom starszym, ubogim, umożliwiając im obcowanie z kulturą wysoką. Reszta biletów sprzedawana jest po symbolicznych cenach 15 i 7 zł. Koncerty te cieszą się ogromnym powodzeniem u publiczności, podobnie jak niedzielne poranki muzyczne dla najmłodszych widzów, również odbywające się raz w miesiącu. Seria koncertów SuperWirtuozi z udziałem zespołu Satellite Symphony Orchestra pod dyrekcją Macieja Cisowskiego i solistów wprowadza najmłodszych melomanów w bajkowy świat muzyki poważnej, filmowej oraz piosenki dziecięcej; wychowuje przyszłą, dorosłą publiczność BCK.

Dzięki znakomitemu zapleczu gastronomicznemu w BCK odbywają się uroczystości rocznicowe i jubileusze, których goście mogą skorzystać z interesującego programu artystycznego, a później spotkać się już mniej oficjalnie, w kuluarach.

FESTIWALE

Festiwal Kompozytorów Polskich

Sztandarową imprezą Bielskiego Centrum Kultury jest odbywający się co roku od 1996 r. Festiwal Kompozytorów Polskich. Przez lata jego patronem i opiekunem był jeden z najznakomitszych kompozytorów współczesnych prof. Henryk Mikołaj Górecki, od śmierci profesora w 2010 r. festiwal nosi jego imię. Jest to jedyny w Polsce, a także na świecie, festiwal poświęcony w całości muzyce kompozytorów polskich. Znakomici artyści biorący udział w tym wyjątkowym przedsięwzięciu muzycznym oraz poziom wykonawczy festiwalowych koncertów sprawiają, że FKP należy do najbardziej prestiżowych imprez w kraju. Każda kolejna edycja FKP jest wspaniałym świętem muzyki, obdarzającym publiczność całą gamą wzruszeń. Warto przypomnieć choćby światową premierę III kwartetu smyczkowego Pieśni śpiewają H.M. Góreckiego podczas 10. FKP w wykonaniu jednego z najznakomitszych kwartetów na świecie – Kronos Quartet. W 2019 r. FKP odbędzie się już po raz 24.

Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej

Od lat w Bielsku-Białej panuje prawdziwa moda na jazz, koncerty najwybitniejszych artystów sceny jazzowej z całego świata przyciągają rzesze publiczności. Od 2003 r. Bielskie Centrum Kultury organizuje Jazzową Jesień w Bielsku-Białej, której dyrektorem artystycznym i współtwórcą corocznych programów tego festiwalu był przez 15 lat znakomity trębacz, wymieniany jako jeden z najwybitniejszych instrumentalistów jazzowych świata – Tomasz Stańko. Dzięki jego osobie, związanej od lat z legendarną niemiecką wytwórnią płytową ECM – wydającą płyty z najciekawszymi projektami muzycznymi świata – Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej jako jedyny festiwal w Polsce zyskała opiekę programową ECM. Takie połączenie sił patronów sprawiło, że każda edycja Jazzowej Jesieni stawała się prawdziwym wydarzeniem muzycznym, pełnym polskich prapremier nowych muzycznych projektów wielkich gwiazd jazzu, a także i światowych – bo co roku Tomasz Stańko przygotowywał nowy projekt, specjalnie na bielski festiwal. Po śmierci T. Stańki w 2018 r. jego misję opieki nad bielskim festiwalem kontynuuje córka artysty, Anna Stańko. W 2019 r. Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej odbędzie się po raz 17.

Sacrum in Musica

Spotkaniem z muzyką inspirowaną sacrum jest organizowany rokrocznie przez Bielskie Centrum Kultury Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej na Podbeskidziu Sacrum in Musica. To wyjątkowe wydarzenie muzyczne – ukazujące bogactwo inspiracji czerpanych ze sfery sacrum różnych religii – ma charakter ekumeniczny. Patronat nad tym festiwalem zgodzili się objąć biskupi dwóch diecezji: bielsko--żywieckiej Kościoła rzymskokatolickiego – ks. bp Roman Pindel – i cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-   -augsburskiego – ks. bp Adrian Korczago. Festiwal muzyki sakralnej cieszy się ogromnym zainteresowaniem publiczności, która ma niepowtarzalną okazję wysłuchać koncertów najlepszych na świecie chórów cerkiewnych, artystów śpiewających chorały gregoriańskie, grup klezmerskich, wykonujących muzykę żydowską czy zespołów gospel. W tym roku Sacrum in Musica odbywa się już po raz 20.

Galeria Środowisk Twórczych

W Bielskim Centrum Kultury od 1995 r. działa Galeria Środowisk Twórczych, której patronuje Duszpasterstwo Środowisk Twórczych Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Galeria prezentuje sztukę inspirowaną sferą wartości, refleksją nad kondycją człowieka we współczesnym świecie. Inicjatorem powstania GŚT oraz jej wieloletnim kierownikiem jest Piotr Czadankiewicz. Galeria realizuje autorski program wystawienniczy, starając się ukazywać najistotniejsze zjawiska polskiej sztuki współczesnej. Galeria przedstawia różnorodne media: malarstwo, grafikę, rzeźbę, obiekty, fotografię, działania multimedialne itp. Obok działalności wystawienniczej organizuje ogólnopolskie konkursy oraz spotkania artystyczne.

ZESPOŁY

Bielska Orkiestra Kameralna

Bielsko-Biała może pochwalić się posiadaniem znakomitego zespołu kameralistów. Działającą od 1982 r. Bielską Orkiestrę Kameralną tworzą wybitni instrumentaliści na co dzień pracujący w najlepszych zespołach orkiestrowych na południu Polski – w Orkiestrze Filharmonii Śląskiej oraz w Narodowej Orkiestrze Polskiego Radia w Katowicach – oraz nauczyciele i absolwenci bielskiej szkoły muzycznej. Dokonania i współpracę z muzykami BOK bardzo cenią sobie soliści i dyrygenci grający z orkiestrą. Orkiestra koncertuje w siedzibie Bielskiego Centrum Kultury, a także w obiektach sakralnych miasta. Wykonuje bardzo zróżnicowany repertuar – od muzyki baroku do muzyki współczesnej, aż po utwory muzyki popularnej i rozrywkowej. W sytuacji, kiedy partytura wymaga zwiększonej obsady, jak to często dzieje się podczas festiwali organizowanych przez BCK, orkiestra przyjmuje nazwę Bielskiej Orkiestry Festiwalowej. Kierownikiem artystycznym BOK jest Jacek Stolarczyk.

Bielska Orkiestra Dęta

Ważne miejskie święta i uroczystości uświetniają koncerty Bielskiej Orkiestry Dętej. Ten znakomity zespół złożony z profesjonalnych muzyków instrumentalistów koncertuje w dwóch reprezentacyjnych formacjach – paradnej i wojskowej. Formację paradną tworzy 35-osobowy zespół orkiestrowy występujący w specjalnie dla Bielskiej Orkiestry Dętej zaprojektowanych strojach galowych; jej dyrygentem i kierownikiem artystycznym jest Jarosław Grzybowski. W wykonaniu formacji paradnej BOD możemy usłyszeć muzykę marszową, big-bandową oraz rozrywkową, także w stylu biesiadnym; utwory od klasyki polskiej i światowej po standardy współczesne. Formacja wojskowa BOD występuje w mundurach wojskowych. Uczestniczy w miejskich uroczystościach państwowych, patriotycznych i sakralnych organizowanych z okazji świąt państwowych i rocznic, zapewniając profesjonalną oprawę muzyczną tych wydarzeń. Repertuar 25-osobowego zespołu – grającego pod batutą kpt. Wojciecha Piątka – tworzą przede wszystkim utwory wojskowe i patriotyczne, ale nie brakuje także muzyki klasycznej i popularnej.

Młodzieżowy Chór Mieszany Ave Sol

Od początku lat 80. XX w. w BCK działa Młodzieżowy Chór Mieszany Ave Sol, laureat wielu nagród na festiwalach i konkursach chórów w kraju i za granicą. Chór tworzą młodzi ludzie – uczniowie i absolwenci gimnazjów i szkół średnich. Ave Sol ma w swoim repertuarze przede wszystkim utwory z kanonu muzyki klasycznej – od dawnej, renesansowej, romantycznej, poprzez klasykę europejską, kompozycje współczesne, po pieśni negro spirituals i gospel oraz muzykę rozrywkową. Kierownikiem i dyrygentem Ave Sol jest artysta chóru Filharmonii Śląskiej w Katowicach Marcin Pollak.

Bielski Chór Kameralny

Istniejący od 1993 r. Bielski Chór Kameralny tworzą artyści amatorzy obdarzeni pięknymi głosami, pracujący pod kierownictwem dyrygentki Beaty Borowskiej. W swoim repertuarze Bielski Chór Kameralny ma utwory muzyki religijnej i świeckiej różnych epok, począwszy od renesansu aż po współczesność. Korzysta też z opracowań artystycznych muzyki ludowej oraz aranżacji znanych i lubianych przebojów muzyki rozrywkowej. Oprócz utworów a cappella zespół wykonuje także dzieła wokalno-instrumentalne. Śpiewacy Bielskiego Chóru Kameralnego z powodzeniem uczestniczą w festiwalach i konkursach, konfrontując swoje talenty i umiejętności z doświadczeniem innych zespołów chóralnych i zdobywając liczne nagrody.

Zespół Tańca i Piosenki Jarzębinki

Wieloma znaczącymi nagrodami i sukcesami w ogólnopolskich festiwalach może pochwalić się Zespół Tańca i Piosenki Jarzębinki prowadzony w BCK przez choreografa, kierownika artystycznego Barbarę Komarnicką- Drużbicz przy współpracy Aleksandry Komarnickiej-Drużbicz. Repertuar zespołu tworzy kilkugodzinne widowisko, pełne barw, ekspresji i emocji, oparte na wielu nowoczesnych technikach tanecznych, takich jak contemporary czy broadway jazz. W programie wykorzystywane są również elementy akrobatyki, tańców charakterystycznych,  towarzyskich oraz nowoczesnych, np. hip-hop czy funky.

Zespół Pieśni i Tańca Bielsko

Gorąco oklaskiwana w kraju i za granicą jest młodzież działającego od 1991 r. w BCK Zespołu Pieśni i Tańca Bielsko. Wcześniej zespół funkcjonował przy ówczesnej Fabryce Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej. Swoim entuzjazmem, młodością, temperamentem i kunsztem artystycznym zachwycają publiczność wszystkich scen, na których się pojawiają. Bielsko prezentuje oryginalny polski folklor ludowy, artystycznie przetworzony, opisujący różnorodność naszej kultury narodowej. W skład ich programu wchodzą tańce górali żywieckich i śląskich, krakowiaki, kujawiaki, polki, mazury, tańce rzeszowskie, lubelskie oraz słowackie

 

Bielska Estrada

Stworzona w 2001 r. druga, odmienna od folklorystycznej, forma pracy zespołu Bielsko to Bielska Estrada. Tworzą ją tancerze Bielska oraz profesjonalni muzycy kapeli lub big bandu. Bielska Estrada prezentuje tańce ludowe z różnych stron świata, przetworzone stylistycznie na potrzeby koncertów estradowych.