Zakończył się Festiwal Kompozytorów Polskich

Recitalem koreańskiej skrzypaczki Soyoung Yoon rozpoczął się XVII Festiwal Kompozytorów Polskich. W finałowym koncercie usłyszeliśmy NIESZPORY LUDŹMIERSKIE.
W tym roku motywem przewodnim festiwalu była MUZYKA INSPIROWANA GÓRAMI.

NIESZPORY LUDŹMIERSKIE - 14 października

Finałowy koncert Festiwalu Kompozytorów Polskich odbył się w kościele w Aleksandrowicach. Świątynia była tego wieczoru wypełniona publicznością do ostatniego miejsca.

Tradycyjnie ostatniego dnia festiwalu prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult ogłosił bohaterów następnej edycji. W roku 2013 będą to Henryk Mikołaj Górecki, Witold Lutosławski i Krzysztof Penderecki.

Na scenie pojawili się Bielska Orkiestra Festiwalowa, chór Resonans Con Tutti oraz soliści - Elżbieta Towarnicka, Hanna Banaszak, Zbigniew Wodecki, Jacek Wójcicki i Grzegorz Turnau.

Publiczność w skupieniu słuchała kolejnych psalmów składających się na napisane w 1992 roku oratorium. Eksplozja oklasków wybuchła po zakończeniu dzieła. Wykonawcy bisowali dwukrotnie, zasłużone owacje zabrał także obecny w Bielsku-Białej kompozytor Jan Kanty Pawluśkiewicz.

80. urodziny Wojciecha Kilara - 13 października

Bielska publiczność gorąco przywitała dostojnego jubilata, maestro Wojciecha Kilara, który tego wieczoru zasiadł na widowni.

Urodzinowy koncert kompozytora składał się z utworów inspirowanych górami oraz, także zawierającego góralskie motywy, II koncertu fortepianowego. Na scenie Domu Muzyki zagościli znakomici artyści: soliści Beata Bilińska (fortepian) oraz Jarosław Bręk (śpiew) oraz Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita.

Kościelec 1909, Siwa mgła oraz finałowy Krzesany wzbudziły ogromny aplauz publiczności.

Po części zasadniczej, owacją na stojąco publiczność podziękowała orkiestrze, która zagrała jeszcze Poloneza z filmu Pan Tadeusz, a potem Sto lat. Z widowni, do tych muzycznych życzeń dołączył 500 osobowy chór. Koncert zakończył się wielominutową owacją.

Wojciech Kilar mówił w Bielsku-Białej o swojej fascynacji górami i muzyką góralską:

Salon Muzyczny - Jan Kanty Pawluśkiewicz - 12 października

Jan Kanty Pawluśkiewicz to jeden z bohaterów tegorocznego festiwalu. W piątkowym salonie muzycznym zaprezentował się jako malarz żel-artowy, oraz kompozytor, w czym pomógł mu Grzegorz Turnau.

Kameralny z założenia Salon przeniósł się z związku z dużym zainteresowaniem do sali koncertowej Domu Muzyki.

Mistrz w pierwszej części wieczoru z swadą opowiadał o swoich dziełach, mówiąc, ze kiedyś chciałby cykl "Ściany" przenieść na mury kamienic. Jak miałoby to wyglądać pokazał film z wernisażu w Krakowie, gdzie jako "ścianę" wykorzystano Teatr Stary przy placu Szczepańskim. Potem sceną zawładnął Grzegorz Turnau z zespołem, przypominając mniej lub bardziej znane kompozycje Jana Kantego Pawluśkiewicza, żartując przy tym "mam nadzieję, że pamiętam tekst, bo to są wszystko wykopaliska". Oprócz "wykopalisk" były takie przeboje jak Na plażach Zanzibaru, oraz największe przeboje napisane przez Jana Kantego dla Marka Grechuty. Chwilami "drugim głosem" dołączał kompozytor. W finale, Twojego anioła zaśpiewała Halina Jarczyk w duecie z Błażejem Wójcikiem, a potem wszyscy artyści odśpiewali wraz z publicznością Pejzaż horyzontalny.

Koncert inauguracyjny - 11 października

Na oficjalnej inauguracji festiwalu gościła rodzina prof. Henryka Mikołaja Góreckiego - patrona FKP. Usłyszeliśmy także muzykę mistrza.

Nieobecni, ale usprawiedliwieni chorobami byli dyrygent Mirosław Jacek Błaszczyk oraz solista Wiesław Ochman. Na szczęście znaleźli godnych następców w osobach brytyjskiego dyrygenta Stephena Ellery'ego i tenora Adama Zdunikowskiego.

Publiczność usłyszała muzykę Karola Szymanowskiego i Henryka Mikołaja Góreckiego. Na fortepianie zagrała córka prof. Góreckiego - Anna Górecka. Po przerwie do Orkiestry Filharmonii Śląskiego dołączył kilkudziesięcioosobowy Chór Filharmonii Śląskiej, który ustawił się z boku sali. Zabrzmiały monumentalne, góralskie dźwięki znane nie tylko miłośnikom muzyki klasycznej - Harnasie Karola Szymanowskiego.

Soyoung Yoon - 9 października

Soyoung Yoon jest jedną z najwybitniejszych skrzypaczek młodego pokolenia, jest triumfatorką ubiegłorocznego konkursu im. Henryka Wieniawskiego, a także najważniejszych konkursów skrzypcowych świata.

Filigranowa skrzypaczka zaprezentowała niezwykłą lekkość w posługiwaniu się swoim instrumentem i znakomitą technikę.

Wraz z nią wystąpił pianista Marcin Sikorski. Wspólnie zaprezentowali zróżnicowany, trudny technicznie i znakomicie wykonany repertuar - utwory Tartiniego, Wieniawskiego, Zarzyckiego, Szymanowskiego, Waxmana i Lutosławskiego.

Grająca na XVIII wiecznych skrzypcach Giovanniego Battisty Guadagniniego z 1773 r. Soyoung Yoon urzekła publiczność nie tylko swoją grą, ale także urodą.

Tego wieczoru wykonawcy dwukrotnie bisowali, wywoływani rzęsistymi brawami, a koncert zakończył się owacją na stojąco.

mk