XX Festiwal Kompozytorów Polskich

2 października, koncertem orkiestry Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka oraz pianisty Kevina Kennera oficjalnie rozpoczął się jubileuszowy, XX Festiwal Kompozytorów Polskich. Dwa dni później zabrzmiały finałowe dźwięki Credo Krzysztofa Pendereckiego.

Na tegorocznym Festiwalu usłyszeliśmy kompozycje Henryka Mikołaja Góreckiego, Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Wojciecha Kilara, Bolesława Sabelskiego oraz Krzysztofa Pendereckiego.

4 października - Credo Krzysztof Penderecki

To był finał godny jubileuszowego Festiwalu. Monumentalne brzmienie Orkiestry Akademii Beethovenowskiej złożonej z najzdolniejszych muzyków młodego pokolenia, łączyło się z dźwiekami dwóch chór. W scenerii świątyni św, Maksymiliana Kolbego zabrzmiało Wyznanie Wiary - Credo, stworzone przez jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów współczesnych - Krzysztofa Pendereckiego. Wydarzenie tym większej rangi, że za dyrygenckim pulpitem stanął sam kompozytor tego dzieła.

Przed koncertem, zgodnie z tradycją, prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult ogłosił, że przyszłoroczny Festiwal będzie się odbywał pod hasłem GŁOSY GóR. W programie znajdzie się wiele utworów, które powstały z miłości do gór. Będą to kompozycje Karola Szymanowskiego, Wojciecha Kilara oraz Henryka Mikołaja Góreckiego.

3 października

Gosciem specjalnym drugiego festiwalowego wieczoru była Jadwiga Górecka, wdowa po Henryku Mikołaju Góreckim. Orkiestra Symfonczna Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka rozpoczęła od Toccaty Bolesłąwa Szabelskiego. Po tym utworze na scenie pojawiła się olśniewając zarówno urodą jak i grą na skrzypcach Alena Baeva. Skrzypaczka wirtuozersko wykonała kompozycje jednego ze swoich mistrzów - Koncert skrzypcowy fis moll Henryka Wieniawskiego. Ostatnim akordem koncertu było jedno z pierwszych wykonać IV symfonii, ostatniej kompozycji Henryka Mikołaja Góreckiego, opracowanej już po śmierci mistrza przez jego syna Mikołaja.


2 października

PODSUMOWANIE KONKURSU WIEDZY O KOMPOZYTORACH, WRĘCZENIE NAGRóD

KONCERT DLA DZIECI I MŁODZIEŻY SZKOLNEJ

Po porannych koncertach w kawiarni BCK oraz sali Państwowej Szkoły Muzycznej przyszedł czas na inauguracyjny koncert w Domu Muzyki. Festiwal tradycyjnie otworzył prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult.

Na specjalnie powiększonej scenie zasiedli znakomici muzycy orkiestry Sinfonia Varsovia. Pod batutą znakomitego Jerzego Maksymiuka rozpoczęli od muzyki festiwalowego patrona - Henryka Mikołaja Góreckiego. Publiczność usłyszała TRZY UTWORY W DAWNYM STYLU. Potem za fortepianem usiadł wybitny interpretator muzyki Chopina, zwycięzca Konkursu im. Fryderyka Chopina Kevin Kenner, który z dużym wyczucie zagrał koncert fortepianowy e-moll, najsłynniejszego polskiego kompozytora. Publiczność długo domagała się bisu. Tym razem mistrz zagrał już solo. Na koniec monumentalny i jednocześnie żywiołowy Krzesany Wojciecha Kilara i kolejne dwa bisy, tym razem już z lekkim przymrużeniem oka.

mk