Węgierska wirtuozeria

Wirtuozi Węgierscy to grupa 25 – ciu wybitnych, charyzmatycznych artystów słynnej Orkiestry Rajko, jednej z najlepszych grup artystycznych na świecie. Repertuar grupy oparty jest na muzyce klasycznej, operetkowej i ludowej najsłynniejszych kompozytorów: Straussa, Liszta, Bartoka, Brahmsa, Weinerta i wielu innych.
Już 13 grudnia wystąpią w Domu Muzyki BCK.

Wirtuozi Węgierscy to grupa najwybitniejszych instrumentalistów słynnej Orkiestry Rajko, jednej z najlepszych grup artystycznych na świecie. Orkiestra Rajko powstała 60 lat temu w Budapeszcie i do dnia dzisiejszego cieszy się olbrzymią sławą i popularnością na całym świecie, czego dowodem jest statystyka: zespół koncertował w ponad 110 krajach Europy, obu Ameryk, Afryki i Azji, w dorobku ma kilkadziesiąt płyt studyjnych, koncertowych, nagrań telewizyjnych. Orkiestra Rajko wystąpiła ponad dziesięć tysięcy razy przed znamienitą publicznością, w tym dwukrotnie w Watykanie. Koncertowali zarówno w małych miasteczkach jak i w słynnych salach koncertowych muzycznego świata, wszędzie wzbudzając zachwyt i uznanie. Nieustające pasmo sukcesów Orkiestra Rajko zawdzięcza miłości do muzyki, swojej wirtuozerii zdobytej codziennymi wielogodzinnymi próbami, mozolnym dążeniem do doskonałości, do idealnego zgrania i współbrzmienia. Aby osiągnąć taki kunszt Wirtuozi ćwiczą wspólnie 10 – 20 lat.

Repertuar Wirtuozów Węgierskich oparty jest na muzyce klasycznej , operetkowej i ludowej. Błyskotliwie wykonują kompozycje Straussa, Liszta, Bartoka, Brahmsa, Weinerta, Rossiniego, Montiego, Chaczaturiana i wielu innych sławnych kompozytorów. Marsz Radeckiego, Tańce Rumuńskie czy Taniec z Szablami z w ich wykonaniu to mistrzostwo świata, nieopisana energia, liryzm i patos, to brzmienie wiedeńskich sal koncertowych z czasów monarchii i jednocześnie odgłosy węgierskiej puszty, brzmienie tak różnorodne i oryginalne, że zachwyca największych sceptyków i malkontentów, brzmienie światowe ale z ognistą nutą węgierską, brzmienie zawsze rozpoznawalne. Kontrabasy, skrzypce, cymbały i wiolonczele, muzyka, którą się słyszy bardzo długo po koncercie.

Orkiestra Rajko to bardzo płodna szkoła mistrzów muzyki, niezliczone ilości nagród, tytułów, orderów i zaszczytów, to Ambasador Kultury Węgierskiej i Światowej. Koncerty Wirtuozów gromadzą niezależnie od miejsca bardzo zróżnicowaną wiekowo publiczność, od nobliwych dam i dystyngowanych panów do młodego pokolenia, żądnego prawdziwej sztuki.

PROGRAM KONCERTU

CZęŚć 1

. L. WEINERT DIVERTIMENTO

. J. BRAHMS HUNGARIAN DANCE Nr 5

. E. REMENYI FLY MY SWALLOW

. V. MONTI CZARDASZ

. SPANISH GYPSY DANCE

. B. BARTÓK RUMUNIAN DANCES

. F. LISZT HUNGARIAN RHAPSODIE Nr 2

CZęŚć 2

. S. STRAUSS MARCH RADECKIEGO

. F. LISZT HUNGARIAN RHAPSODIE Nr 14

. KATCHATURIAN SWORD DANCE

. ROSSINI BARBIER DE SEVILLE

. J. STRAUSS PIZZICATO-POLKA

. REINZ CIRCUS POLKA

. DINICU THE LARK

Wirtuozi węgierscy - 13 grudnia, g. 19.00 Dom Muzyki BCK. Bilety w cenie 100 zł

opr. mk