VII Jazzowa Jesień

19 listopada 2009, koncertem duetu Chick Corea - Gary Burton rozpocznie się VII edycja Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej. Festiwal patronatem artystyczny objęła wytwórnia ECM. Dyrektorem artystycznym jest słynny muzyk jazzowy Tomasz Stańko.

7. JAZZOWA JESIEŃ w Bielsku-Białej

19 listopada - 28 listopada 2009 r.

19.11.2008, godz. 19.00 kościół św. Maksymiliana Kolbe

DUET CHICK COREA (fortepian) i GARY BURTON (wibrafon)

Gary Burton, amerykański muzyk i kompozytor, jest jedynym wibrafonistą swojej generacji, który pod względem nowatorstwa i głębi improwizacji może się mierzyć z największymi przedstawicielami innych instrumentów. Spopularyzował m.in. równoczesne stosowanie czterech pałek, pozwalające na osiągnięcie mniej perkusyjnego brzmienia i na realizację skomplikowanych pomysłów, które dotychczas były przywilejem muzyków grających na instrumentach dętych i przede wszystkim pianistów.

Artysta został nagrodzony pięcioma nagrodami Grammy.

Jego nagrany w 1972 roku wraz z Chickiem Corea'ą album Crystal Silence to piękna, przestrzenna płyta, esencja sztuki i liryzmu. Duet Chick Corea i Gary Burton to jedna na najciekawszych jazzowych formacji lat 70. ubiegłego stulecia.

Posłuchaj muzyki Chicka Corei:

26.11.2009 godz. 18.00, Dom Muzyki BCK

ARILD ANDERSEN (kontrabas) oraz PAOLO VINACCIA (perkusja) i TOMMY SMITH (saksofon tenorowy)

Arild Andersen, norweski muzyk jazzowy, kompozytor i basista, nieodłącznie związany z wytwórnią ECM. Charakterystyczne brzmienie jego kontrabasu, głębokie, poszukujące, rozsławiło go na międzynarodowej scenie muzycznej. W ramach festiwalu Jazzowa Jesień w Bielsku- Białej zaprezentuje swój najnowszy projekt w trio, wraz ze szkockim mistrzem saksofonu Tommy'm Smith oraz włoskim perkusistą od lat mieszkającym w Norwegii Paolo Vinaccia. zresztą właśnie w takim obszarze stylistycznym porusza się najczęściej Andersen.

ANDY SHEPPARD QUINTETT

Andy Sheppard - Saksofony, John Parricelli - gitara, Eivind Aarset - gitara, elektronika, Arild Andersen - bas, Kuljit Bhamra - tabla, instrumenty perkusyjne.

Kompozytor i saksofonista Andy Sheppard jest jednym z najważniejszych przedstawicieli brytyjskiej sceny jazzowej. Został kilkakrotnie nagrodzony British Jazz Awards oraz współpracował z takimi nazwiskami, jak: Gil Evans, Carla Bley, George Russell czy Steve Swallow. Najnowsza produkcja dla ECM, którą nagrał w kwintecie, to kolaż jazzowego groove'u z elektroniką i wschodnim brzmieniem instrumentów perkusyjnych.

27.11.2009 godz. 18.00 Dom Muzyki BCK

OBARA SPECIAL QUARTET

Maciej Obara - sax, Ralph Alessi - trumpet, Mark Helias - Guitar, Electronics, Arild Andersen - bass, Nasheet Waits - drums.

Obara Special Quartet to międzynarodowy projekt młodego alcisty Macieja Obary, który zadebiutował w roku 2005 nagrywając swoją pierwszą autorską płytę. Tym razem muzyk wystąpi w roli lidera prezentując swoje kompozycje w stylistyce free-jazzu z udziałem najwybitniejszych artystów awangardowych z Nowego Jorku.

TOMASZ STAńKO QUINTET DARK EYES

Tomasz Stańko - trąbka, Alexi Tuomarila - fortepian, Jakob Bro - gitara, Anders Christensen - gitara basowa, Olavi Louhivuori - perkusja.

Tomasz Stańko Quintet, nowy zespół Tomasza Stańko, w którym pod koniec kwietnia nagrał swój najnowszy album dla wytwórni ECM. Za tajemniczym tytułem płyty - Dark Eyes - kryje się piękna, nowa muzyka Stańki, który z pewnością po raz kolejny zaskoczy słuchaczy oryginalnym i świeżym brzmieniem swoich kompozycji.

28.11.2009 godz. 19.00 Dom Muzyki BCK

CECIL TAYLOR

piano solo

Cecil Taylor to jedna z bardziej kontrowersyjnych postaci jazzowej awangardy, współtwórca free jazzu, rewolucjonista, prowokator . Ze względu na niezwykłą moc, tempo i intensywność swej gry został okrzyknięty przez niektórych największym wirtuozem fortepianu XX wieku. Jego koncert solo to więcej niż muzyka, to spektakl, muzyczny monolog - wszystko dzięki niezwykle ekspresyjnemu stylowi gry pianisty i improwizowanej nieprzewidywalności.

CENY BILETÓW

60,00 zł - bilet na każdy dzień festiwalowy

Bilety na koncerty 27 listopada - wyprzedane.

Rezerwacja i sprzedaż biletów telefonicznie: 048 33 8281645

od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.00 lub przez Internet.