Tomasz Stańko - nowe oblicze

Jeden z najbardziej znanych polskich muzyków jazzowych, dyrektor artystyczny Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej wystąpi w Domu Muzyki. Fani będą mogli usłyszeć utwory, które znajdą się na jego nowej płycie.

Tomasz Stańko i jego nowe kompozycje - trasa przed-nagraniowa.

Wraz z amerykańskim pianistą kubańskiego pochodzenia, Davidem Virellesem

Stanko będzie nagrywał swój najnowszy album dla ECM. Nagranie odbędzie się w czerwcu tego roku, w nowojorskim Avatar Studio. Tomasz Stańko chce zadedykować ten album Wisławie Szymborskiej, w hołdzie jej poezji, która była ważnym źródłem inspiracji przy komponowaniu ostatnich utworów.

Skład zespołu

Tomasz Stanko New Quartet

Tomasz Stańko - trąbka

David Virelles - fortepian

Sławek Kurkiewicz - kontrabas

Michał Miśkiewicz - perkusja

Tomasz Stańko – biografia

Tomasz Stańko, międzynarodowej sławy artysta jazzowy, trębacz i kompozytor.

Niepowtarzalne dźwięki jego trąbki brzmią w najbardziej prestiżowych venues na świecie, a jego muzykę wydaje renomowana monachijska wytwórnia ECM Records.

Magazyn The New Yorker o Tomaszu Stańko "Jeden z najbardziej oryginalnych i twórczych trębaczy jazzowych na świecie", dziennik "The New York Times: "Trębacz wolności - ducha, myśli i jazzu

Zaczął grać w końcu lat 50. na jazzowej scenie Krakowa. Joachim Ernst Berendt pisał o nim, że był pierwszym w Europie trębaczem grającym free. W latach 60. Stańko stał się filarem kwintetu Krzysztofa Komedy, z którym nagrał arcydzieło europejskiego jazzu, album „Astigmatic".

W początku lat 70. na czele własnego zespołu Tomasz Stanko Quintet, wszedł do czołówki free jazzu i pojawiał się na najważniejszych europejskich festiwalach. Pozycję tę utwierdziły kolejne projekty: Unit z Adamem Makowiczem oraz kwartet prowadzony z Edwardem Vesalą, zespół, z którym w 1975 roku rozpoczął współpracę z wytwórnią ECM. Wydany wówczas album „Balladyna", stał się legendą po obu stronach Atlantyku. W latach 80. Stańko grywał w orkiestrach Cecila Taylora, prowadził zespoły C.O.C.X. i Freelectronic, do których wprowadzał inspiracje muzyką reggae, latino, elektroniką oraz rapem.

W latach 90. zaczął się powrót Stańki na jazzowy szczyt i kolejna faza współpracy z wytwórnią ECM. Jego nowy kwartet z Bobo Stensonem, Andersem Jorminem i Tony Oxley'em okrzyknięto najlepszą jazzową grupą dekady – rzadka najwyższa ocena płyty „Leosia" w „Penguin Jazz Guide". Wydany w 1997 roku album „Litania". który zaprezentował światu muzykę Krzysztofa Komedy stał się jego pierwszym światowym bestsellerem. Dzięki płytom „Soul of Things" i „Suspended Night" nagranym z młodym polskim kwartetem na początku nowego wieku Stańko przebił się na rynek amerykański, gdzie od tamtej pory regularnie koncertuje. W 2002 został pierwszym laureatem European Jazz Prize przyznawanej w Wiedniu, dwa lata później odznaczono go w Polsce wysokim odznaczeniem państwowym, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Od ośmiu lat regularnie pojawia się w pierwszej dziesiątce trębaczy prestiżowej dorocznej ankiety amerykańskiego magazynu magazynu „Down Beat". Ta sama ankieta honorowała go również w roli kompozytora. Jako lider wydał 37 albumów, jest również autorem muzyki do wielu filmów i spektakli teatralnych. Od 2008 roku mieszka w Nowym Yorku na Manhattanie. Jego najnowsza płyta to „Dark Eyes" nagrana w 2009 roku z nowym skandynawskim kwintetem. Wśród jego aktualnych projektów znalazły się też zespoły z nowojorskimi muzykami, m. in. Lee Konitzem i Craigiem Tabornem. W 2010 ukazała się w Polsce autobiografia artysty, „Desperado", która stała się bestsellerem. W roku 2011 Instytut Smithsona, największy na świecie kompleks muzeów i ośrodków edukacyjno-badawczych, wydał sześciopłytową kompilację "Jazz: The Smithsonian Anthology", którą zamyka utwór Tomasza Stańko, "Suspended Night Variation VIII", wyróżniając go tym samym jako jednego z niewielu Europejczyków. W tym samym roku prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Tomasza Stańko Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Tomasz Stańko New Quartet. 20 kwietnia g. 19.00 – Dom Muzyki BCK. Bilety w cenie 80 zł (normalny) i 40 zł (emeryci, renciści, młodzież ucząca się).

opr. mk