Tango z Buenos Aires

22 września gościć będziemy w Bielsku-Białej, na pierwszym w Polsce koncercie, legendę muzyki tangowej z Buenos Aires - zespół SEXTETO ROBERTO SIRI pod gwiazdorskim kierownictwem Roberto Siriego.

Obecnie grupa ma skład klasycznego sekstetu tangowego, składającego się z dwóch bandoneonów, dwojga skrzypiec, kontrabasu, pianina i solisty. Zespół ma bardzo szeroki, taneczny repertuar. Jednak najlepiej czuje się grając utwory orkiestr z lat 40-tych XX wieku — takich jak Miguel Calo, Angel D’Agostino, Ricardo Tanturi oraz Carlos Di Sarli. Na brzmienie zespołu mają duży wpływ aranżacje tych kompozycji wykonane przez Roberto Siri. Jest to artystyczny pseudonim i jednocześnie skrót od Roberto Sirimarco. Artysta został nagrodzony Złotą Nagrodą Gardela (Gardel de Oro Award) — najbardziej prestiżową nagrodą przyznawaną przez argentyński przemysł muzyczny. Miał przywilej występowania z wielkimi solistami muzyki tangowej, takimi jak Alberto Podesta i Ruben Cane.

Sextet Roberto Siri został założony w późnych latach 50-tych. Od początku był prowadzony przez Roberto Siriego, który wtedy miał 15 lat. Będąc tak młodym dyrygentem, zdobył szczególną reputację prowadząc zespół grający tango. Był przedstawiany przez wszystkie rozgłośnie radiowe oraz tangowe salony, jako „najmłodszy dyrygent w Ameryce”.

W roku 2012 grupa odbyła wielką europejską trasę koncertową biorąc udział w festiwalach i milongach w takich krajach jak Finlandia, Szwecja, Szwajcaria, Belgia, Francja, Niemcy, Włochy oraz Hiszpania. Wszędzie byli przyjmowani z wielkim uznaniem.

W tym roku do swojej kolejnej trasy koncertowej po Europie włączyli także Polskę, gdzie będą koncertować po raz pierwszy — właśnie w Bielsku-Białej - 22 września.

W trakcie koncertu odbędzie się pokaz tanga argentyńskiego który zaprezentują -Katarzyna Press i Ireneusz Michalewicz, tancerze, nauczyciele i popularyzatorzy tanga argentyńskiego z Wrocławia, założyciele szkoły tanga „Tangoki”.

Tangoki, czyli Kasia i Irek, to ludzie otwarci, kreatywni i innowacyjni – często współpracują z innymi nauczycielami tanga z innych miast i krajów po to, by integrować środowisko tangowe, wymieniać się wiedzą, pomysłami i dobrą energią

Prócz lekcji i warsztatów od wielu lat prowadzą imprezy tangowe, które podbijają serca zakochanych w tangu (w Polsce i za granicą) : „Tangowa Majówka”, „Jesienne Tango”, „Wakacje z Tangiem”. Wraz z zespołem Ariela Ramireza tańczyli m.in. na scenach Filharmonii Opolskiej i Filharmonii Wrocławskiej.

Sexteto Roberto Siri. Dom Muzyki BCK, 22 wrzesnia g. 19.00. Bilety w cenie 60 zł

opr. mk