Sierpniowe koncerty plenerowe (program)

Lato z Kulturą-Dumni z BB to cykl koncertów pod patronatem Prezydenta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego. W sobotnie, sierpniowe wieczory zapraszamy na Rynek.  W niedziele zespoły TKB (1 sierpnia), jazz (15 sierpnia) oraz piosenka bajkowa (22 sierpnia).

Lato z Kulturą-Dumni z BB sierpień 2021

 

01.08.2021 g. 17.00 Rynek Bielskiej Starówki

zespoły Tygodnia Kultury Beskidzkiej

 

MYSTKOWIANIE – Zespół Regionalny z Mystkowa (powiat nowosądecki, województwo małopolskie)

Podczas TKB zespół zaprezentuje lokalne zróżnicowanie kulturowe Mystkowa. Wieś, leżąca w obrębie gminy Kamionka Wielka, umiejscowiona jest na podwójnym pograniczu – między grupami krakowskimi (od północy) oraz góralskimi (od południa), a także między grupą etnograficzną Lachów sądeckich (od zachodu) i Pogórzan (od wschodu). Pomimo tej wielokulturowości mieszkańcy wsi zaliczani są do grup lachowskich.

 

KOŚCIERZYNA – Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca z Kościerzyny (powiat kościerski, województwo pomorskie)

Zespół działa od 1974 roku. Jest członkiem polskiej sekcji CIOFF. Podczas TKB zaprezentuje dwa widowiska. Podczas pierwszego zabierze widzów na kaszubską wieś, gdzie rozpocznie się „Kaszёbskô zôbawa". Będzie to suita pieśni i tańców z różnych zakątków regionu – od Jastarni i Zelewa na północy po Brzeźno i Brusy na południu. Druga suita, pt. „Më òd morza" („My od morza"), ukazuje natomiast tradycje rybackie z terenów nadmorskich. Pieśni i tańce obrazują pracę, życie oraz los rybaków, a także ich rodzin, zależny od ciężkiej i niebezpiecznej pracy na morzu. Na scenie pojawia się wiele rekwizytów, takich jak sieci, wiosła, wiklinowe kosze czy beczka na śledzie. Grupa baletowa występuje w strojach rybackich.

 

WIERCHY – Zespół Pieśni i Tańca im. Józefa Szczotki z Milówki (powiat żywiecki, województwo śląskie)

Zespół istnieje od 1971 roku. Wierchy podczas TKB zaprezentują folklor górali żywieckich. Zatańczą obyrtkę, koło, krzyżoka, polki, walca, siustanego, krakowiaka, taniec dziewczyn, konia, hajduka. Warto zwrócić uwagę na zróżnicowanie strojów tancerzy w zależności od wieku.

 

07.08.2021 g. 20.00 Rynek Bielskiej Starówki

Mikrokosmos

Nie tak dawno temu, całkiem niedaleko od miejsca w którym właśnie siedzisz, szóstka ludzi utworzyła krąg, z którego zaczęły wydobywać się dźwięki. Splatały się powoli tworząc frazy i harmonie, coraz bogatsze i bogatsze, aż z ich chaosu wyłonił się Mikrokosmos. Jego członków połączyła miłość do funk`u, groove`u, brzmień wszechświata i energii, którą współtworzą.

Mikrokosmos to nowy początek.

Choć śpiewają po polsku, grają we wszystkich językach świata. W ostatnich miesiącach skakali w wielu miejscach Polski, od dużych festiwali, po małe kluby, udowadniając, że na tej planecie buja cały czas. Grali już przed takimi artystami jak Kult, Nocny Kochanek, Akurat, Grubson, Krzysztof Krawczyk, czy Smolik/Kev Fox.

 

14.08.2021 g. 20.00 Rynek bielskiej starówki

Viva Italia – Aktorzy Teatru Polskiego - Impreza Włoska

„Viva Italia!”, czyli żywioł, południowy temperament i prawdziwe emocje!
To wszystko można znaleźć i usłyszeć w największych włoskich przebojach, tak kochanych przez Polaków. Przenieście się razem z nami na widownię festiwalu w San Remo, skąd nierzadko utwory te zabrzmiały pierwszy raz, zachwycając sobą cały świat. W muzyczną podróż po melancholijnych plażach Portofino, po wąskich ulicach Neapolu, czy urokliwych kawiarniach Wenecji zabiorą nas aktorzy Teatru Polskiego, czyniąc wieczór prawdziwie gorącym.

 

15.08.2021 g. 18.00 Park Słowackiego

Jazz Band Ball Orchestra & Stanley Breckenridge

To jedyna w swoim rodzaju rozpoznawalna od pierwszych taktów mieszanka swingu i bluesa, orkiestra wybornie grająca zrelaksowany muzykalny repertuar spod znaku Kansas City, w sposób doskonały przekazująca swing i entuzjazm licznie pojawiającej się na ich koncertach publiczności.

 

21.08.2021 g. 20.00 Rynek bielskiej starówki

Propabanda (muzyka bałkańska)

Propabanda East Collective to zespół grający energetyczną bałkańską i klezmerską muzykę folkową w nowatorskiej i wirtuozerskiej odsłonie.

Oprócz tradycyjnych piosenek z Bałkanów zespół wykonuje aktualne przeboje m.in z Mołdawii, Serbii, Grecji, Macedonii, Chorwacji.

Na koncercie nie zabraknie muzyki z filmów Emira Kusturicy - Mesechina, Pitbull, czy Bubamara, tradycyjnych tańców regionu, a także sporej dawki improwizacji.

Zespół jest półfinalistą programu Must Be The Music, zagrał kilkaset koncertów, jest jednym z najciekawszych projektów na rynku łączących tradycyjną muzykę folkową z nowoczesnymi aranżacjami.

Jako jeden z nielicznych zagościł na składance Balkan&Jewish inspirations w towarzystwie takich gwiazd tego nurtu muzyki jak Shantell, Taraf de Haidouks czy Goran Bregović.

Marcin Maroszek - lider zespołu, akordeonista i wokalista. Absolwent Connservatoire d' Edgar Varese w Paryżu oraz Centre National et International de Musique d'Accordeon.  Laureat wielu zagranicznych konkursów akordeonowych i pasjonat muzyki tygla bałkańskiego. Na stałe współpracujący m.in. z Edytą Geppert. 

Marcin Maroszek - akordeon , bas, wokal

Paweł Maruszak - perkusja, darabuka

Adam Przybyłek - saksofon altowy, klarnet , sax sopranowy,

Maciej Regulski - gitara, bozouki

Bartosz Smorągiewicz - Sax tenorowy, 

Grzegorz Zmysłowski - baryton, tuba

 

22.08.2021 g. 18.00 Rynek bielskiej starówki

Studio Accantus (koncert jako finał Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Bajkowej  -  Twoja Bajka)

Wcześniej na Rynku: animacje dla dzieci i występy laureatów (od g. 15.00), podsumowanie Festiwalu i występ zdobywcy Grand Prix (g. 17.40)

Studio Accantus - utworzony przez Bartłomieja Kozielskiego zespół twórców i wykonawców, poruszający się w świecie musicalu i muzyki filmowej. Studio zyskiwało coraz większą rzeszę fanów zamieszczając nagrania na swoim kanale Youtube. Dziś kanał odwiedza codziennie ponad 250 tysięcy widzów, a ich filmy z piosenkami mają już ponad 350 milionów wyświetleń.

Od kilku lat Studio Accantus koncertuje po całej Polsce przyciągając coraz szerszą publiczność. Wokaliści Studia Accantus to utalentowani artyści z dużym dorobkiem scenicznym, występujący na deskach teatrów w całej Polsce, laureaci konkursów, uczestnicy muzycznych programów telewizyjnych.

 

Sponsor cyklu:

 

 

mk