Piękny świat wg Celińskiej

„Piękny świat" to tytuł recitalu Stanisławy Celińskiej. Program składa się z czterech części nazwanych Wiara, Nadzieja, Miłość i... Piękny Świat. To poetycko – filozoficzne rozważania o przemijaniu, radości, bólu, tęsknocie i nadziei. Poruszająca, czasem zabawna opowieść o życiu.

Na program składają się piosenki z tekstami Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego, Joanny Kulmowej, Haliny Poświatowskiej, Kazimierza Wierzyńskiego, a także poetki cygańskiej- Papuszy z muzyką Bułata Okudżawy, Edwarda Pałłasza, Tomasza Bajerskiego i in.

Przy fortepianie Artystce towarzyszy Tomasz Bajerski.

Posłuchaj przebojów Stanisławy Celińskiej

STANISŁAWA CELIńSKA

- aktorka teatralna i filmowa. W 1970 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Współpracowała z teatrami: Współczesnym, Ateneum, Nowym, Na Woli, Dramatycznym oraz Studio. W sezonie artystycznym 1990-91 występowała także w Teatrze Nowym w Poznaniu. Dzięki swoim umiejętnościom dramatycznym i komediowym z powodzeniem jest obsadzana w filmach współczesnych - gra zarówno epizody jak i postaci pierwszoplanowe.

Wybrane tytuły: „Krajobraz po bitwie" reż. A. Wajda, „Nie ma róży bez ognia" reż. S. Bareja, „Panny z Wilka" reż. A. Wajda, „Spis cudzołożnic" reż. J. Stuhr, „Panna nikt" reż. A. Wajda, „Złoto dezerterów" reż. J. Majewski, „Pieniądze to nie wszystko" reż. J. Machulski.

Ważniejsze daty

1968. 12. 21 - Debiut teatralny

1969 - Rok ukończenia studiów (PWST w Warszawie)

1971 - KRAJOBRAZ PO BITWIE Łagów (Lubuskie Lato Filmowe) Nagroda za pierwszoplanową rolę kobiecą

1977 - Nagroda (nagroda za rolę Synowej w spektaklu „Wcześniak" na XVII Kaliskich Spotkaniach Teatralnych)

1978 - Nagroda (nagroda tygodnika „Przyjaźń" za rolę Prokuratora w spektaklu Teatru TV „Most")

1982 - Nagroda (Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji II stopnia za kreację aktorską w spektaklu Teatru TV „Szalona Greta" Stanisława Grochowiaka)

1985 - Nagroda (nagroda Ministra Kultury i Sztuki za szlachetną formę poetyckiej interpretacji poezji w spektaklu „De Profundis" na XX Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Małych Form w Szczecinie)

1986 - Odznaczenie (Srebrny Krzyż Zasługi)

1993 - Nagroda (nagroda za drugoplanową rolę kobiecą w spektaklu „Warsztat-Gala" przedstawionym na Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu na I Festiwalu Polskiej Twórczości Telewizyjnej)

1994 - SPIS CUDZOŁOŻNIC Gdynia (do 1986 Gdańsk) (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za pierwszoplanową rolę kobiecą

1995 - Nagroda („Prometeusz" za twórczość estradową)

1999 - ZŁOTE RUNO Orzeł, Polska Nagroda Filmowa (nominacja) w kategorii: najlepsza rola kobieca; za rok 1998

2000 - FUKS Orzeł, Polska Nagroda Filmowa (nominacja) w kategorii: najlepsza drugoplanowa rola kobieca; za rok 1999

2001 - Nagroda (nagroda Teatru Polskiego Radia „Wielki Splendor" za kreacje radiowe (10.12))

2001 - PIENIĄDZE TO NIE WSZYSTKO Szanghaj (FF) nagroda aktorska

2002 - Nagroda (nagroda im. Aleksandra Zelwerowicza przyznawana przez redakcję miesięcznika „Teatr" za rolę w „Oczyszczonych" Sarah Kane w Teatrze Rozmaitości w Warszawie)

2002 - Nagroda („Feliks" za rolę drugoplanową; Kobieta w „Oczyszczonych" w Teatrze Rozmaitości)

2002 - (podczas VII Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach odcisnęła dłoń na Promenadzie Gwiazd)

2002 - PIENIĄDZE TO NIE WSZYSTKO Orzeł, Polska Nagroda Filmowa w kategorii: najlepsza drugoplanowa rola kobieca; za rok 2001

2003 - Nagroda (Telemaska dla najlepszej aktorki Teatru Telewizji w sezonie 2002/2003)

2007 - Nagroda (statuetka „Melonika" w kategorii: Najlepsza aktorka komediowa za wybitne kreacje aktorskie, m.in. w serialu „Mamuśki" na VIII Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku)

2008 - POŁUDNIE - PÓŁNOC Orzeł, Polska Nagroda Filmowa (nominacja) w kategorii: najlepsza drugoplanowa rola kobieca

2011 - JOANNA Orzeł, Polska Nagroda Filmowa w kategorii: Najlepsza drugoplanowa rola kobieca

Tomasz Bajerski

- polski kompozytor, pianista, absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie. Jest autorem muzyki do ponad 100 spektakli teatralnych, za które otrzymywał liczne nagrody i wyróżnienia. Współpracował z warszawską Pracownią „Teatr", gdzie zrealizował swój autorski spektakl „Obiad". Był także kierownikiem muzycznym Teatru Narodowego, Teatru Ateneum oraz Teatru Nowego w Warszawie. Koncertował m.in. w Australii, Austrii, Czechach, Francji, Kanadzie, Niemczech, Rosji, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz Watykanie. Swój warsztat muzyczny, dotyczący technik oraz języka muzycznego teatru instrumentalnego prowadził w Akademii Teatralnej w Oslo. W latach 1984 - 2002 był kierownikiem zespołu muzycznego, a następnie akompaniatorem piosenkarki Edyty Geppert.

recital Stanisławy Celińskiej. Dom Muzyki BCK, 2 lutego, g. 18.00. Bilety w cenie 40 zł (normalny) oraz 20 zł (ulgowy - emeryci, renciści, młodzież szkolna).

opr. mk