Organy i... kolędy

Muzyki organowej oraz najpiękniejszych polskich kolęd będzie można posłuchać 14 grudnia w Domu Muzyki. Wystąpi znakomity węgierski wirtuoz organów, Bielska Orkiestra Kameralna, chór Ave Sol oraz soliści Iwona Tober, Dariusz Stachura, Mateusz Stachura.

Na organach zagra Imrich Szabo (Węgry).

W tej części koncertu usłyszymy:

Johann Sebastian Bach (1685-1750): Preludium i fuga G dur, BWV 541

Domenico Zipoli (1637-1707): Pastorale

César Franck (1822-1890): Piéce héroique

Felix Nowowiejski (1877-1946): Fantazja „Pasterka w prastarym kościele Mariackim

w Krakowie", op. 31 nr 3

Théodore Dubois (1837-1924) Toccata G dur

Imrich Szabó

wybitny słowacki organista i pedagog, urodzony w 1956 r w Nowych Zamkach. Pierwsze muzyczne wykształcenie otrzymał w Budapeszcie, potem studiował w Bratysławie organy u wybitnych profesorów Ferdynanda Klindy i Ivana Sokola. Jest laureatem konkursów organowych w Pradze i Budapeszcie. Trasy koncertowe prowadzą go przez najważniejsze festiwale (Francja, Niemcy, Szwajcaria, Wielka Brytania, Szwecja, Węgry, Austria, Bułgaria, Rumunia, Litwa, Łotwa, Armenia i Gruzja). Zrealizował wiele nagrań radiowych i telewizyjnych, wydaje płyty CD w wytwórniach Opus, Diskant, Pacific Music, Panton, Intercord oraz dla Słowackiego i Czeskiego Radia. Działa jako redaktor audycji organowych organizowanych przez Słowackie Radio oraz doradca przy rekonstrukcjach zabytkowych organów. Jako pedagog działa w Akademii Muzycznej i Konserwatorium w Bratysławie.

Najpiękniejsze polskie kolędy w wykonaniu: Bielskiej Orkiestry Kameralnej, chóru Ave Sol. Dyrygent: Andrzej Marko, soliści: Iwona Tober - sopran, Dariusz Stachura - tenor. Przygotowanie chóru Leszek Pollak.

Ave Sol

jest amatorskim młodzieżowym chórem mieszanym liczącym ok. 50 osób.

Zespół od początku swej działalności tj. od 1981 r. prowadzi Leszek Pollak. W ramach Bielskiego Centrum Kultury chór działa od 1988 roku.

Chór zdobywa nagrody na najważniejszych konkursach chóralnych i festiwalach chórów w Polsce i za granicą.

Bielska Orkiestra Kameralna

działa od 1982 roku. Koncertuje w siedzibie Bielskiego Centrum Kultury, a także w obiektach sakralnych miasta. Orkiestra wykonuje bardzo zróżnicowany repertuar - od muzyki baroku, przez muzykę współczesną, aż do muzyki popularnej i rozrywkowej.

Andrzej Marko

– muzyk; kompozytor, aranżer, dyrygent. Studia ukończył w Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Muzyki Rozrywkowej (1972)

i Wydziale Teorii i Kompozycji (1975 ) w klasie kompozycji prof. Bolesława

Woytowicza (dyplom z wyróżnieniem).

Nagrody za aranżacje na festiwalach w Opolu, Dreźnie, Kołobrzegu, Ustroniu

i Zielonej Górze. Nagrody kompozytorskie w Konkursie im. A. Malawskiego

w Krakowie i „Koła Młodych" w Warszawie.

Iwona Tober

- obdarzona ciepłym, sopranowym głosem liryczno - koloraturowym oraz niezwykła urodą, śpiewa arie i partie z operetek, repertuar musicalowy i pieśni solowe. Swoją karierę rozpoczęła w dzieciństwie. Była solistką PZLPiT „Mazowsze". Edukacje wokalną rozpoczęła w ZPSM im. F. Chopina w Warszawie. Kontynuowała studia w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Studiowała również w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu, a doskonaliła sztukę belcanta u takich mistrzów, jak Katia Ricciarelli, Salvatore Fisichelli czy Christian Elsner. Po studiach nawiązała współpracę z Operą Bałtycką w Gdańsku. Jest gościem na wielu prestiżowych koncertach i festiwalach muzycznych, m.in. Europejskiego Festiwalu im. J. Kiepury w Krynicy-Zdroju i Międzynarodowego Festivalu Muzycznego im. J. Offenbacha w Bad Ems. Koncertuje na całym świecie: w Polsce, Niemczech, Słowenii, Szwecji, Kanadzie, USA, Japonii, Finlandii, Szwecji, Chinach i innych krajach.

Dariusz Stachura

Obok Iwony Tober będziemy mogli podziwiać głos jednego z najwybitniejszych polskich tenorów Dariusza Stachury. Jest Absolwentem Akademii Muzycznej w Łodzi. W 1989 roku zadebiutował na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi partią Leńskiego w operze Eugeniusz Oniegin P. Czajkowskiego, do dziś jest solistą tej sceny. Jest laureatem konkursu Wokalnego im. Ady Sari w Nowym Sączu, otrzymał nagrodę specjalną krytyki łódzkiej, za kreacje w partiach tenorowych w Nabucco G. Verdiego, Cyruliku sewilskim G. Rossiniego, a także tytułową rolę w Fauście Gounoda. Występuje również w repertuarze oratoryjnym. Brał udział w licznych festiwalach operowych takich jak m.in. w Wexford (Irlandia), w Xanten i Ludwigsburgu (Niemcy), Wratislava Cantas we Wrocławiu, europejskim Festiwalu im. J. Kiepury w Krynicy-Zdroju. Z okazji 100-lecia premiery Cyganerii Pucciniego zaproszono go do spektakli w Turynie, gdzie śpiewał partie Rudolfa na zmianę z Lucianem Pavarottim. Dariusza Stachurę oklaskiwano w Szwajcarii, Austrii, Holandii, Belgii, Francji, Niemczech, we Włoszech oraz w USA. Współpracuje, między innymi, z Teatrem Wielkim, Operą Narodową w Warszawie i Teatrem Wielkim im. S. Moniuszki w Poznaniu.

Zakończenie XIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej oraz najpiękniejsze polskie kolędy, Dom Muzyki BCK, 14 grudnia, g. 18.00. Bilety w cenie 40 zł (normalny) i 20 zł (ulgowy). R+*

opr. mk