Opowieść o miłości

Niezwykły spektakl w Domu Muzyki. Na bielskiej scenie  pojawiła się baletowa opowieść na najwyższym poziomie - Romeo i Julia.

Royal Russian Ballet gościł w Bielsku-Białej już po raz trzeci. Wcześniej dwukrotnie przy pełnej sali prezentował Jezioro Łabędzie. Tym razem Rosyjski Balet Królewski zaprosił widzów na zupełnie nowy spektakl - Romeo i Julia. Royal Russian Ballet zaprezentował go po raz pierwszy w Polsce, zapraszając na " najpiękniejszą historię o potędze prawdziwej miłości! Historii, która od setek lat stanowi niewyczerpane źródło inspiracji dla największych artystów – malarzy, poetów, pisarzy, kompozytorów"

Balet Romeo i Julia Siergieja Prokofiewa, który miał premierę prawie 80 lat temu. Uchodzi za jedno z arcydzieł gatunku i traktowany jest na równi z najsłynniejszymi baletami klasycznymi XIX wieku. Prokofiew tchnął nowe życie w doskonale znaną wszystkim opowieść o zwaśnionych rodach i miłości prowadzącej zakochanych nad grób. I choć sam autor muzyki Sergiusz Prokofiew wątpił w jej wyjątkowe wartości artystyczne, a jego dzieło zostało skwitowane przez Stalina hasłem: „chaos zamiast muzyki”, to balet Romeo i Julia szybko podbił serca publiczności, wchodząc na stałe do historii baletu i na afisze wszystkich znaczących scen świata.

Na scenie Domu Muzyki można było podziwiać oryginalne dekoracje, barwną feerię kostiumów i przede wszystkim znakomitych tancerzy, którym publiczność podziękowała długimi oklaskami.

Jeszcze w tym roku publiczność będzie miała szanse podziwiać jeszcze jeden znakomity rosyjski balet - Russian National Ballet, który 30 listopada, w świątecznym nastroju zaprezentuje Dziadka do orzechów.


Royal Russian Ballet

- to powstały w Charkowie w 2007 roku zespół, złożony z artystów rosyjskich i ukraińskich, który szturmem zdobywa sceny baletowe całego świata oraz prestiżowe, międzynarodowe nagrody.

Kierownictwo artystyczne zespołu sprawują dwie wspaniałe osobowości:

Mikhail Bezzubikov – solista Bolshoi Ballet, ukończył słynną rosyjską szkołę choreografii w Perm i w uznaniu wielu zasług otrzymał tytuł Honorowego Artysty Rosji;

Anatoliy Kazatskiy – manager zespołu, tancerz i choreograf, m.in. zwycięzca Międzynarodowego Konkursu „Serge Lifar 2002”.

opr. mk