Na organach i trąbce

Organy i trąbka - klasycznie i jazzowo - to tytuł koncertu, który zainauguruje jesienny sezon recitali organowych. Wystąpią Arkadiusz Bialic – organy i Maciej Fortuna - trąbka.

Arkadiusz Bialic

urodził się w Krakowie. Należy do czołówki polskich organistów.

Od siedemnastu lat prowadzi intensywną działalność artystyczną, występując z recitalami solowymi, koncertami symfonicznymi i kameralnymi w Polsce oraz za granicą.

W roku 2000 ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie organów prof. Józefa Serafina a rok później Hochschule für Musik we Freiburgu (Niemcy) w klasie prof. Zsigmonda Száthmary. Dalsze studia kontynuował w klasie solistycznej pod kierunkiem prof. Daniela Rotha w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem, które ukończył dyplomem Konzertexamen w 2003 roku. Swoje umiejętności doskonalił również na wielu kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez: Marie-Clair Alain, Guy Boveta, Oliviera Latry, Jona Laukvika, Ludgera Lohmanna, Davida Titteringtona, Haralda Vogela. Za wybitne osiągnięcia był wielokrotnie wyróżniany stypendiami fundacji polskich i niemieckich, w tym m.in. Ministra Kultury i Sztuki RP, Alfred – Toepfer – Stifftung oraz Deutscher Akademischer Austauschdienst (DAAD).

Jest zdobywcą nastepujących nagród na międzynarodowych konkursach organowych: III. Nagroda na Schweizer Orgelwettbewerb w 1998 roku, II Nagroda na Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Jana Pieterszoona Sweelincka w Gdańsku w 2000 roku. W 2002 roku jako pierwszy i jak dotąd jedyny Polak został laureatem prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Organowego Grand Prix du Chartres we Francji, gdzie uzyskał II Grand Prix, co otworzyło przed nim drogę do międzynarodowej kariery solowej.

W ramach swej działalności koncertowej występował z recitalami na wielu renomowanych festiwalach takich jak: Grande Musica in Chiesa (Rzym), Concerts spirituels à l'église Saint-Sulpice (Paryż), Festival International d’Orgue (Chartres) oraz na większości znaczących festiwali organowych w Polsce. Jako solista występował m.in. z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej, Narodowej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach oraz Orkiestry Akademii Beethovenowskiej. Ma także na swym koncie szereg prawykonań utworów współczesnych, nagrania płytowe oraz nagrania archiwalne dla polskiego i słowackiego radia.

Arkadiusz Bialic jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej w Bielsku-Białej. Wraz z żoną Jadwigą współtworzy duo skrzypcowo – organowe. Na stałe współpracuje z zespołem muzyki dawnej Starck Ensemble, a także z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie i Operą Krakowską. Aktywnie działa również w obszarze budownictwa organowego jako konsultant w dziedzinie budowy i intonacji organów.

Maciej Fortuna

- trębacz, kompozytor, aranżer. Jest doktorem sztuk muzycznych, magistrem prawa, producentem muzycznym, prowadzi wydawnictwo płytowe. Wykłada również na Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Maciej Fortuna występuje ze swoimi zespołami na całym świecie. Współpracuje z największymi nazwiskami polskiej sceny muzycznej oraz z wieloma artystami ze Stanów Zjednoczonych i Europy.

Ma w swoim dorobku siedem w pełni autorskich płyt: Maciej Fortuna Quartet „Lost Keys” - nominowaną do nagrody Fryderyki 2011, Maciej Fortuna Trio: „Solar Ring”, „Sahjia”, “At Home” oraz trzy płyty nagrane z użyciem live electronics: „In The Small Hours”, „1” oraz “LIVE”. Ponadto, Fortuna nagrał kilkadziesiąt płyt z różnymi zespołami, wielokrotnie za granicą w międzynarodowych składach (jak np. Mack Goldsbury Quartet feat. Maciej Fortuna „Live At CoCo’s”).

Oprócz kreowania własnego języka muzycznej wypowiedzi i poszerzania palety brzmieniowej swojego instrumentu, Fortuna eksperymentuje też z innymi gatunkami muzycznymi. Bardzo dużo pracuje z wykorzystaniem live electronics, tworzy i reżyseruje koncerty multimedialne, produkcje video. Jednym z nowo zainicjowanych projektów Fortuny jest muzyka na trąbkę i organy, prezentująca transkrypcje późnośredniowiecznych utworów liturgicznych.

Program

Johann Sebastian Bach (1675 – 1750)

Fuga g – moll, BWV 578

Guy Bovet (ur. 1942)

Salamanca z Trois Préludes Hambourgeois

Camille Saint-Saëns (1835 – 1921)

Scherzo fis-moll Op. 8 nr 5 ze zbioru Six Duos pour harmonium et piano

(Transkrypcja na organy - Daniel Roth)

Maurice Duruflé (1902 – 1986)

Suite pour Orgue, op. 5 Sicilienne, Toccata

Maciej Fortuna (ur. 1982)

Muzyka na trąbkę i organy :

XVIII, XIII, VIII, III, II, V

Koncert organowy. Muzyka na trąbkę i organy - klasycznie i jazzowo. 27 września, g. 18.00. Bilety w cenie 20 zł (normalny) i 10 zł (ulgowy).

opr. mk