Międzynarodowy Dzień Muzyki – wspomnienie prof. Góreckiego

Bielscy muzycy oraz córka i wnuk profesora Henryka Mikołaja Góreckiego wystąpili w Domu Muzyki w 10. rocznicę śmierci kompozytora.

Przed koncertem żona profesora Jadwiga Górecka i prezydent miasta Jarosław Klimaszewski złożyli kwiaty pod płaskorzeźbą Henryka Mikołaja Góreckiego w holu BCK. Było wspólne zdjęcie rodziny Góreckich i bielskiego prezydenta i kwiaty dla pani Jadwigi.

Później rozpoczął się koncert, na który złożyły się utwory trzech wybitnych kompozytorów. Bielską Orkiestrą Kameralna dyrygował wnuk profesora Góreckiego Jan Stańczyk. Na początek usłyszeliśmy Krzysztofa Pendereckiego, zmarłego w tym roku, często goszczącego na bielskim Festiwalu Kompozytorów Polskich. Tym razem w Bielsku-Białej zabrzmiało chaconne z Polskiego Reguiem. W drugiej części wieczoru  Anna Górecka, z towarzyszeniem Bielskiej Orkiestry Kameralnej, wykonała I koncert fortepianowy e-moll op. 11. W finale przyszła pora na orkiestrowe Quasi una fantasia Henryka Mikołaja Góreckiego w czterech częściach (pierwotnie napisane dla słynnego Kronos Quartet). W czasie koncertu przewijała się refleksja, że trudno uwierzyć, że to już 10 lat minęło od śmierci patrona bielskiego Festiwalu Kompozytorów Polskich.

 

mk

Sponsorzy główni

sponsorzy

Partnerzy

ministerstwo kultury pzu

Dofinansowano ze srodków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzacych z Funduszu Promocji Kultury,
uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objetych
monopolem panstwa, zgodnie z art. 80 ust 1 ustawy
z dnia 19 listopada 2009r. o grach hazardowych,
w ramach programu „Muzyka”,
realizowanego przez Instytut Muzyki i Tanca.