Lato z Kulturą - Dumni z BB trwa (relacje i zapowiedzi)

Trwają koncerty w ramach Lata z Kulturą - Dumni z BB. Cykl potrwa przez całe wakacje. Występy odbywają się na bielskim Rynku oraz w Parku Słowackiego.

3 lipca -  Leon Voci ze Lwowa oraz Studia wokalnego Malwa z Warszawy oraz Teatr Ognia Tesserakt

Barwne widowisko w ramach dorocznych obchodów świętojańskich Od Jana do Iwana otworzyło cykl letnich koncertów na bielskim Rynku.

Grupa Leon Voci już kilkakrotnie występowała w Bielskim Centrum Kultury. Można więc powiedzień że uczestnicy Mam Talent pochodzący ze Lwowa są doskonale znani bielskiej publiczności. Na Rynku zaśpiewali po polsku i po ukraińsku, dla Polaków i zamieszkujących miasto Ukraińców. Późnym wieczorem wystąpili jeszcze Studio Wokalne Malwa oraz Teatr Ognia Tesserakt w gorącym" widowisku.

 

10 lipca g.20.00 Zespół Cumbancheros  - Impreza Kubańska

Roztańczony koncert zespołu Cumbancheros. Rynek rozbrzmiewał muzyką z  rejonu Morza Karaibskiego -  rumba, cha-cha,mambo, salsa, to najpopularniejssze latynowskie rytmy. Ciągłe eksperymentowanie i łączenie różnych gatunków salsowych jest oryginalną i emocjonującą propozycją zespołu dla publiczności. Po koncercie rozpoczęła się gorąca taneczna Impreza Kubańska z DJ, która trwała do późnych godzin wieczornych.

 

17 lipca g. 20.00 Rynek bielskiej starówki Iwona Loranc – w repertuarze Marii Koterbskiej

Iwona Loranc –  śpiewająca aktorka związana z Teatrem Buffo i Teatrem Komedia. Triumfatorka Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu i krakowskiego Festiwalu Piosenki Studenckiej.  Na swoim koncie ma 5 płyt. Iwona Loranc urodziła się w Bielsku-Białej 7 stycznia 1969 roku. Z wykształcenia jest animatorem filmów rysunkowych. Zadebiutowała w bielskiej Piwnicy Zamkowej. Szybko trafiła do ekipy Teatru Polskiego a następnie na deski teatrów we Wrocławiu, Sopocie, Katowicach, Warszawie i Krakowie.

W Bielsku-Białej oparła swój repertuar na piosenkach Marii Koterbskiej. Na Rynku zabrzmiały wszystkie największe przeboje pani Marii i kilka mniej znanych, ale znakomitych utworów, a w uzupełnieniu piosenki innych artystów bliskich sercu Iwony Loranc, na przykład Seweryna Krajewskiego. Te najbardziej znane utwory publiczność śpiewała wraz z wokalistką. Towarzyszyła jej grupa bielskich muzyków - Piotr Kominek, Tomek Kinecki, Marcin Żupański i Patryk Bizukojć, a także Brian Bothwell. W finale, w hołdzie dla pani Marii w niebo wzniosły się baloniki.

 

JANUSZ RADEK 18 lipca g. 18.00 scena plenerowa w Parku Słowackiego

Ze względu na pogodę, koncert Janusza Radka został przeniesiony z Parku Słowackiego do sali BCK.

 

Janusz Radek  to znany polski wokalista i aktor teatralnych inscenizacji muzycznych. Od początku swojej artystycznej działalności Janusz Radek rozszerzał swoją aktywność sceniczną na coraz to nowsze muzyczne przestrzenie. Swoją karierę rozpoczynał od wykonywania piosenek poetyckich następnie zaangażował się w działalność kabaretową, występował również w zespołach rockowych. Do Bielska-Białej przyjechał z projektem "Janusz Radek kameralnie".

Olbrzymia ulewa która przeszła przez Bielsko-Białą kilka godzin przed koncertem spowodowała konieczność przeniesienia występu Janusza Radka z Parku Słowackiego do sali Bielskiego Centrum Kultury. Przed godziną 18.00 tłumy miłośników dobrej muzyki wypełniły salę do granic covidowych możliwości. Janusz Radek zapowiadał, że na koncercie zaśpiewa przekrojowy materiał ze wszystkich swoich płyt. Występ trwał prawie dwie godziny, a publiczność burzliwymi oklaskami dziękowała za kolejne piosenki. Były cudowne ballady, skomplikowane wokalizy, a także przeboje Ewy Demarczyk (Na moście w Avignon, Groszki i Róże) i Czesława Niemena (Wspomnienie). Nie zabrakło sztandarowych hitów Janusza jak Dziękuję za miłość czy Dobro. Owacje na stojąco i długie rozdawanie autografów w holu BCK zakończyły ten niezwykły koncert.

24 lipca g. 20.00 Rynek bielskiej starówki
Gooral, Kamer, Wiosna.

Tym razem na koncercie z cyklu Lato z Kulturą-Dumni z BB zagościły swojskie góralskie brzmienia, a właściwie folk w elektroniczno/hip-hopowej oprawie. Gooral  - to jeden z najciekawszych polskich twórców poruszających się w obrębie elektroniki. Stworzył niepowtarzalny styl zwany Ethno Elektro. Artysta łączy muzykę klubową i elektroniczną z góralszczyzną. Mateuszowi Górnemu towarzyszyli Maciej Kamer Szymonowicz (stary znajomy z czasów zespołu Psiocrew) i Anna Wiosna Rogowska, wokalistka od wielu lat współpracująca z Gooralem. Wypełniony fanami takiej muzyki Rynek, rozkołysał się w rytm elektronicznych basów i bębnów. Były, wspólne śpiewy, tańce i „góralskie hity” takie jak Karczmareczka, a na koniec oczywiście obowiązkowe bisy.

NAJBLIŻSZY KONCERT Z CYKLU LATO Z KULTURĄ - DUMNI Z BB:

31 lipca g. 20.00  Rynek bielskiej starówki

Koncert Gramy DoBBro  - wspólna inicjatywa Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej oraz lokalnych artystów.

To sprzeciw dla nienawiści, wyraz jedności i solidarności. Jak co roku na scenie pojawią bielscy Artyści. Nie zabraknie również Gościa specjalnego.

 

 

mk