Lato z Kulturą - Dumni z BB (relacje)

Zakończył się cykl koncertów w ramach Lata z Kulturą - Dumni z BB. Występy odbywały się na bielskim Rynku oraz w Parku Słowackiego. 31 lipca w ramach cyklu odbył się koncert GraMY doBBro.

3 lipca -  Leon Voci ze Lwowa oraz Studia wokalnego Malwa z Warszawy oraz Teatr Ognia Tesserakt

Barwne widowisko w ramach dorocznych obchodów świętojańskich Od Jana do Iwana otworzyło cykl letnich koncertów na bielskim Rynku.

Grupa Leon Voci już kilkakrotnie występowała w Bielskim Centrum Kultury. Można więc powiedzień że uczestnicy Mam Talent pochodzący ze Lwowa są doskonale znani bielskiej publiczności. Na Rynku zaśpiewali po polsku i po ukraińsku, dla Polaków i zamieszkujących miasto Ukraińców. Późnym wieczorem wystąpili jeszcze Studio Wokalne Malwa oraz Teatr Ognia Tesserakt w gorącym" widowisku.

 

10 lipca g.20.00 Zespół Cumbancheros  - Impreza Kubańska

Roztańczony koncert zespołu Cumbancheros. Rynek rozbrzmiewał muzyką z  rejonu Morza Karaibskiego -  rumba, cha-cha,mambo, salsa, to najpopularniejssze latynowskie rytmy. Ciągłe eksperymentowanie i łączenie różnych gatunków salsowych jest oryginalną i emocjonującą propozycją zespołu dla publiczności. Po koncercie rozpoczęła się gorąca taneczna Impreza Kubańska z DJ, która trwała do późnych godzin wieczornych.

 

17 lipca g. 20.00 Rynek bielskiej starówki Iwona Loranc – w repertuarze Marii Koterbskiej

Iwona Loranc –  śpiewająca aktorka związana z Teatrem Buffo i Teatrem Komedia. Triumfatorka Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu i krakowskiego Festiwalu Piosenki Studenckiej.  Na swoim koncie ma 5 płyt. Iwona Loranc urodziła się w Bielsku-Białej 7 stycznia 1969 roku. Z wykształcenia jest animatorem filmów rysunkowych. Zadebiutowała w bielskiej Piwnicy Zamkowej. Szybko trafiła do ekipy Teatru Polskiego a następnie na deski teatrów we Wrocławiu, Sopocie, Katowicach, Warszawie i Krakowie.

W Bielsku-Białej oparła swój repertuar na piosenkach Marii Koterbskiej. Na Rynku zabrzmiały wszystkie największe przeboje pani Marii i kilka mniej znanych, ale znakomitych utworów, a w uzupełnieniu piosenki innych artystów bliskich sercu Iwony Loranc, na przykład Seweryna Krajewskiego. Te najbardziej znane utwory publiczność śpiewała wraz z wokalistką. Towarzyszyła jej grupa bielskich muzyków - Piotr Kominek, Tomek Kinecki, Marcin Żupański i Patryk Bizukojć, a także Brian Bothwell. W finale, w hołdzie dla pani Marii w niebo wzniosły się baloniki.

 

JANUSZ RADEK 18 lipca g. 18.00 scena plenerowa w Parku Słowackiego

Ze względu na pogodę, koncert Janusza Radka został przeniesiony z Parku Słowackiego do sali BCK.

 

Janusz Radek  to znany polski wokalista i aktor teatralnych inscenizacji muzycznych. Od początku swojej artystycznej działalności Janusz Radek rozszerzał swoją aktywność sceniczną na coraz to nowsze muzyczne przestrzenie. Swoją karierę rozpoczynał od wykonywania piosenek poetyckich następnie zaangażował się w działalność kabaretową, występował również w zespołach rockowych. Do Bielska-Białej przyjechał z projektem "Janusz Radek kameralnie".

Olbrzymia ulewa która przeszła przez Bielsko-Białą kilka godzin przed koncertem spowodowała konieczność przeniesienia występu Janusza Radka z Parku Słowackiego do sali Bielskiego Centrum Kultury. Przed godziną 18.00 tłumy miłośników dobrej muzyki wypełniły salę do granic covidowych możliwości. Janusz Radek zapowiadał, że na koncercie zaśpiewa przekrojowy materiał ze wszystkich swoich płyt. Występ trwał prawie dwie godziny, a publiczność burzliwymi oklaskami dziękowała za kolejne piosenki. Były cudowne ballady, skomplikowane wokalizy, a także przeboje Ewy Demarczyk (Na moście w Avignon, Groszki i Róże) i Czesława Niemena (Wspomnienie). Nie zabrakło sztandarowych hitów Janusza jak Dziękuję za miłość czy Dobro. Owacje na stojąco i długie rozdawanie autografów w holu BCK zakończyły ten niezwykły koncert.

24 lipca g. 20.00 Rynek bielskiej starówki
Gooral, Kamer, Wiosna.

Tym razem na koncercie z cyklu Lato z Kulturą-Dumni z BB zagościły swojskie góralskie brzmienia, a właściwie folk w elektroniczno/hip-hopowej oprawie. Gooral  - to jeden z najciekawszych polskich twórców poruszających się w obrębie elektroniki. Stworzył niepowtarzalny styl zwany Ethno Elektro. Artysta łączy muzykę klubową i elektroniczną z góralszczyzną. Mateuszowi Górnemu towarzyszyli Maciej Kamer Szymonowicz (stary znajomy z czasów zespołu Psiocrew) i Anna Wiosna Rogowska, wokalistka od wielu lat współpracująca z Gooralem. Wypełniony fanami takiej muzyki Rynek, rozkołysał się w rytm elektronicznych basów i bębnów. Były, wspólne śpiewy, tańce i „góralskie hity” takie jak Karczmareczka, a na koniec oczywiście obowiązkowe bisy.

31 lipca g. 20.00  Rynek bielskiej starówki

GraMY doBBro

GraMY doBBro już po raz czwarty odbyło się w Bielsku-Białej. Koncert GraMY DoBBro to wspólna inicjatywa Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej oraz lokalnych artystów. Pierwszy koncert odbył się w 2019 roku w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, kolejne już na Rynku starego miasta. Kilkudziesięciu artystów – zespoły i soliści, rockmani i hip-hopowcy, wykonawcy poezji śpiewanej i muzyki popularnej – bielscy muzycy połączeni ideą grania w proteście przeciwko przemocy, spotkali się w sobotni wieczór na bielskim Rynku. Na początku radosne wybijanie rytmu, czyli Walimy w kocioł. Później chwile wspólnej dumy z pierwszego złotego medalu Polaków na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio i Gramy Dobro, czyli SCZ Familja i nieoficjalny hymn bielskiego cyklu.

Z zebranymi fanami przywitał się Prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, który życzył wszystkim bielszczanom, żeby pomimo wielu różnic żyli ze sobą w jednym mieście w zgodzie i zrozumieniu. Żeby drobne różnice nie były problemem, bo są budujące i rozwijające.

W trakcie koncertu wolontariusze zbierali pieniądze na remont dachu Hospicjum im. św. Jana Pawła II. Trzeba zebrać około 200 tys. złotych. Prezes Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego Grażyna Chorąży: ”W ciągu tych 5 lat działalności przyjęliśmy ponad 600 pacjentów. Największym naszym problemem jest dach, którego przed otwarciem Hospicjum nie mogliśmy wyremontować, bo nie mieliśmy już pieniędzy”.  

Potem kolejni artyści w różnych zaskakujących wykonaniach i konstelacjach, często zawiązanych specjalnie na ten jeden koncert. Każdy mógł zaśpiewać jedną piosenkę, mając na to 3 i pół minuty. W finale wykonawcy IV edycji GraMY doBBro wspólnie zaśpiewali „Wielką wodę” Maryli Rodowicz do tekstu Agnieszki Osieckiej.

 

01.08.2021 g. 17.00 Rynek Bielskiej Starówki

zespoły Tygodnia Kultury Beskidzkiej

W tym roku na TKB nie przyjechały z zespoły z zagranicy. Pojawiła się za to okazja, żeby w większym stopniu zaprezentować nasz rodzimy folklor. Ponieważ koncert rozpoczynał się o 17.00, kiedy w rocznicę Powstania Warszawskiego zawyły syreny, publiczność godnie uczciła godzinę W.

Jako pierwszy na Rynku zaprezentował się zespół Mystkowianie z nowosądeckiego. Zespół przedstawił tańce z regionu, gdzie łączą się wpływy góralskie, krakowskie, laskie i łemkowskie oraz mieszczańskie. Zespół i kapela zaprezentowali się w krótkim, dynamicznym programie. Publiczność ciepło przyjęła informacje, że najstarsza para tancerzy ma po 85 lat. Po Mystkowianach na scenie pojawił się zespół Wierchy z Milówki pokazując bliską nam tradycję górali żywieckich. Było żywiołowo z finałem z postaci dynamicznego Hajduka. W finale zaprezentowali się artyści z zespołu Kościerzyna. Na rozgrzewkę powiedzieli kilka zdań po kaszubsku, a potem prezentowali suity pokazujące życie i pracę rybaków oraz regionalne pieśni i tańce. Na początku zapowiedzieli, że będą częstować widzów tabaką. Z obietnicy wywiązali się na koniec swojego spektaklu.

 

07.08.2021 g. 20.00 Rynek Bielskiej Starówki

Mikrokosmos

Krakowsko-bielski Mikrokosmos wystąpił na Rynku podczas kolejnego weekendu cyklu Lato z Kulturą-Dumni z BB. Dwóch z grupy „mikrokosmicznych” studentów to bielszczanie. Przepis na muzykę zespołu jest prosty – trochę gitar, trochę elektroniki i odrobina instrumentów dętych. Ich muzyczny mikrokosmos zaciera granice między muzycznymi stylami, płynąc w kierunku funku. W Bielsku-Białej potęgę brzmienia generował aż 10-osobowy skład. Dla wielu fanów jest ważne, że autorski przekaz wysyłają w języku polskim. Tradycyjnie - na koniec nie zabrakło bisów.

 

14.08.2021 g. 20.00 Rynek bielskiej starówki

Viva Italia – Aktorzy Teatru Polskiego - Impreza Włoska

Początek tego koncertu miał być zupełnie inny. Niestety dotarła do nas wiadomość o śmierci Kazimierza Czapli, artysty Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. Dlatego muzyczny spektakl VIVA ITALIA rozpoczął się od wspomnienia tego wybitnego aktora i wspaniałego człowieka. Jego śmierć bardzo dotknęła ekipę teatralną, która przygotowywała się do tego koncertu. Prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski mówił ze sceny: „Mimo wszystko, ponieważ dla świętej pamięci Pana Kazimierza i dla nich publiczność jest najważniejsza, wystąpią przed nami”.

Prezydent poprosił wszystkich o powstanie i uczczenie Go chwilą ciszy. „Myślę, że Pan Kazimierz, który patrzy na nas z góry wie że, tak jak aktorzy mi to powiedzieli - show must go on” – mówił Jarosław Klimaszewski. Skoro „przedstawienie musi trwać”, to na scenie pojawili się śpiewający aktorzy. Zabrzmiało najpierw Volare, a potem cała seria najbardziej znanych włoskich piosenek. Aktorzy Teatru Polskiego wykonywali je często w dwóch językach – polskim i włoskim. Nie zabrakło kawiarnianych stolików przed sceną i włoskich skuterów. Zaprezentowali barwne, kolorowe show na głosy - z Acapulco, Felicita, L'Italiano i przebojami operetkowymi, dla tłumnie wypełniającej Rynek widowni. Bo przecież przedstawienie musi trwać…

Po koncercie, taneczne rytmy bawiły bielszczan do późnej nocy.

 

15.08.2021 g. 18.00 Park Słowackiego

Jazz Band Ball Orchestra & Stanley Breckenridge

Jazz Band Ball Orchestra, najstarszy polski zespół grający jazz tradycyjny, wystąpił w Parku Słowackiego. Muzycy zaproponowali bardzo przebojowy repertuar oparty na swingowych i bluesowych standardach, czasami zbliżając się muzycznie do jazzu środka. What a wonderful world, melodia z filmu Śniadanie u Tiffany’ego i wiele innych, wywoływały gorące reakcje widowni. Fantastycznie śpiewający showman Stanley Breckenridge (przez muzyków nazywany Staszkiem) i znakomite partie solowe sprawiły, że publiczność bawiła się naprawdę dobrze. Stanley dodatkowo bawił zgromadzonych, zapowiadając kolejne utwory po angielsku i wtrącając trudne do wymówienia polskie słówka. Widzowie otoczyli scenę ze wszystkich stron, zajmując parkowe ławki i miejsca w strefie pod estradą. Oczywiście nie mogło zabraknąć wspólnych śpiewów oraz bisu – dynamicznie zagranego standardu rozpropagowanego przed Muddy Watersa – Got My Mojo Working.

 

 

 

21.08.2021 g. 20.00 Rynek bielskiej starówki

Propabanda (muzyka bałkańska)

Bałkańskie inspiracje, cygańskie rytmy i muzyka kojarząca się nam z klimatem filmów Emira Kusturicy. Na bielskim Rynku zagrała Propabanda. Gitary połączone z instrumentami dętymi i akordeonem dały ogniste brzmienie. Propabanda jest nie tylko ponad podziałami granicznymi (od Węgier do Turcji), ale też wiekowymi. Na koncercie bawiły się całe rodziny.

22.08.2021 g. 18.00 Rynek bielskiej starówki

Studio Accantus (koncert jako finał Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Bajkowej  -  Twoja Bajka)

Tym razem koncert na Rynku zaczął się znacznie wcześniej niż zwykle. Najpierw kilka godzin zabawy z dzieciakami i dla dzieciaków. Animacje, wspólne tańce i występy laureatów 4. Festiwalu Piosenki Bajkowej. Grand Prix tegorocznej edycji wywalczyła Wiktoria Wojas, śpiewająca i grająca na gitarze. Potem, dla coraz bardziej gęstniejącego tłumu, wystąpili soliści Studia Accantus. Uwielbiani przez najmłodszych słuchaczy i młodzież, od kilku lat na swoim kanale prezentują autorskie wersje przebojów muzyki filmowej i musicalowej. Efekty swojej twórczości przenoszą często ze studia do warunków scenicznych. W Bielsku-Białej występowali już kilkakrotnie, za każdym razem wzbudzając entuzjazm widzów. To był efektowny finał tegorocznego cyklu Lato z Kulturą-Dumni z BB.

 

 

 

mk