Lato z KULTURĄ 2019

Koncertem Orkiestry im. Telemanna rozpoczęło się tegoroczne Lato z Kulturą. W lipcu i sierpniu będziemy mogli posłuchać aż 14 koncertów. Zwieńczeniem cyklu było Pożegnanie Lata. W tym roku z udziałem Michała Szpaka oraz Perfectu.

Koncerty odbywały się w soboty w Parku Słowackiego oraz w niedzielę na Rynku starego miasta.

Na dobry początek cyklu, na scenie w parku pojawiła się, znana z comiesięcznych koncertów Muzyczna Ballada Europy, Orkiestra im. Telemanna. Piotr Sadowski wraz ze swoimi muzykami przygotowali letni program: "Muzyczne podróże dookoła świata". Gościnnie wystąpili znakomici soliści: Dorota Gibiec-Kurowska oraz Cezary Biesiadecki.

Dzień później (7 lipca) Lato z Kulturą zagościło na Rynku. Eleni jak zwykle przyciągnęła swoją muzyką tłumy wielbicieli, którzy chceli posłuchać jej słonecznych, letnich evergreenów. Były oklaski, wspólne śpiewy i - obowiązkowo bisy. W trakcie koncertu kręcono także muzyczne ilustracje do telewizyjnego programu "Kulisy sławy" poświęconego artystce.

 

13 lipca Park Słowackiego (Dom Muzyki) - Bielska Estrada

Zmienna pogoda dała się wszystkim we znaki przed koncertem Bielskiej Estrady. Padający od rana deszcz sprawił, że organizatorzy podjęli decyzję o przeniesieniu koncertu do sali Domu Muzyki. Dzięki temu Bielska Estrada mogła się zaprazentował w pełnej scenicznej krasie, na większej scenie i wśród scenicznych świateł. Widownia tymczasem nie musiała sie obawiać deszczu. Były tańce i peśni zarówno góralskie jak i cieszyńskie oraz z różnych rejonów świata (m.in. irlandzkie, rosyjskie, węgierskie). Nowe aranżacje, jeszcze bardziej dopracoane układy taneczne i młodzieńczy wigor oglądała widownia, która szczelnie wypełniła Dom Muzyki.

14 lipca Rynek - Elena Łukawska

Z żywym zespołem w składzie: perkusja, kontrabas, instrumenty klawiszowe, saksofon/klarnet Elena Łukawska zaprezentowała głównie swoje kompozycje w klimacie melodyjnej muzyki cygańskiej. Były też covery: Czarne oczy czyli Zingarella czy fragment Kolorowych jarmarków. Z muzyków publiczności chyba najbardziej przypadł do gustu nagradzany gromkimi oklaskami saksofonista. Były cygańskie tańce, a melodyjne utwory niemal poderwały widownię z ławek.

 

 

20 lipca Park Słowackiego - Mariusz Kalaga

Tłumy ludzi wypełniły okolice sceny w Parku przed koncertem Mariusza Kalagi. Znany z Gangu Marcela, wykonujący country i muzykę biesiadną Mariusz Kalaga zaprezentował się przebojowo i z humorem. Pomiędzy utworami opowiadał dowcipy, podkreślał swoje związki z Bielskiem-Białą i zachęcał do wspólnej zabawy. Nie zabrakło największego przeboju artysty - Jedna z gwiazd. Wspólne śpiewy rytmiczne oklaski i kołysanie świadczyły o bardzo udanym koncercie. Przy ostatnim bisie widownia wstała już z miejsc.

21 lipca Rynek - Zespół Muzyki Salonowej Eleganza

Wiedeńskie klimaty zagościły wraz z utworami Straussa, Kalmana i Mozarta na bielskim Rynku. Jeszcze kilka godzin przed koncertem przez miasto przeszła ulewa, ale potem...o dziwo zaświeciło słońce. Muzycy najlepszych orkiestr ze Śląska połączyli się pod nazwą Eleganza i wykonali  elegancki, stylowy program złożony z walców, marszów i czardaszy, który został bardzo ciepło przyjęty przez widownię.

27 lipca Park Słowackiego - Grzegorz Poloczek

Śląski kabareciarz, przez długie lata zwiazany z kabaetrem RAK wystąpił w ramach Lata z Kulturą. Towarzyszyli mu gitarzysta Bartłomiej Kuźniarz i wokalistka Kasia Piowczyk. Warto o nich wspomnieć, bo zapełnili swoją muzyczną twórczością wykonywaną w duecie oraz trio (z panem Grzegorzem) znaczną część prawie dwugodzinnego koncertu. Były śląskie pieśni i śląskie dowcipy. Rozpoczął od Czerwonego słoneczka, a przez cały koncert towarzyszyła mu liczna publiczność zajmująca nie tylko ławki, ale także okoliczne murki i trawniki (rozsiadajac się na przyniesionych z domu kocach i krzesełkach)

28 lipca Rynek - Zespoły Tygodnia Kultury Beskidzkiej

Tego popołudnia  na Rynku wystąpiły 3 zespoły - z Macedonii, Kanady oraz Gruzji. Każdy zaprezentował się stylkowo, dynamocznie i ciekawie. Były pełne energii mecedońskie tańce, kanadyjczycy stepowali i grali drewnianymi łyżkami, gruzini (chyba najgoręcej przyjęci) prezentowali show pełne elementów akrobatycznych, zawierające sceny walki na krótkie miecze. Były wspólne śpiewy i burza oklasków.

3 sierpnia Park Słowackiego - grecki zespół MYTHOS

Drugi "grecki" koncert tegorocznego :Lata z Kulturą. Zespół Mythos (z greckiego Mity) zaprezentował znane melodie, ze szczególnym uwzględnieniem SIRTAKI, czyli dźwieków i układów tanecznych z filmu Grek Zorba. Młode tancerki szybko zaprosiły publiczność do wspólnej tanecznej zabawy. Widownia szybko podchwyciła greckie kroki. Nie zabrakło takich przebojów jak Greckie wino (Zorba i ty) z repertuaru Anny German, zaśpiewanych przez wokalistkę, która wygrałą Szansę na sukces z piosenkami...Eleni.

4 sierpnia Rynek - Zbigniew Foryś Band

Lider zespołu - Zbigniew Foryś grał w zespole Lombard w czasach ich największej świetności. Jest współautorem kilku największych przebojów formacji. Stąd obecność na koncercie Przeżyj to sam i utworu Ostatni taniec z repertuaru Lombardu, a także Graj nie żałuj strun Gaygi (z którą również współpracował). Ku zadowoleniu publiczności, ze sceny płynęły kolejne, klasyczne przeboje CCR, Rolling Stonesów czy Smokie. Wyglądało na to, że tego rodzaju repertuar bardzo trafił w gust zgromdzonej na Rynku publiczności.

 

10 sierpnia Park Słowackiego - BIELSKA ORKIESTRA DĘTA

Brawurowe aranżacje przebojów z różnych epok wypełniły koncert Bielskiej Orkiestry Dętej. Muzykom towarzyszyli soliści. Wyróżnikiem tego koncertu były bielskie akcenty. Na początek Bajkowy marsz z muzyką z animowanych seriali powstających w Bielsku-Białej. Nie zabrakło piosenek Marii Koterbskiej oraz Jacka Lecha. Były także utwory starych mistrzów oraz piosenki z 20-lecia międzywojennego, a także wirtuozerskie popisy na ksylofonie czy flecie. Tak zróżnicowany repretuar spodobał się publiczności, która klaskała, a nawet śpiewała wspólnie z solistami.

11 sierpnia Rynek - SŁOWIANY

Słowiany to krakowski zespół wykonujący muzykę folk z obszaru od Polski i Ukrainy po Bałkany. Swoją muzykę określają jako słowiański folk-rock. Zespół tworzą muzycy z Polski i Ukrainy. W Bielsku-Białej nie grali coverów, skupili się na swoim autorskim repertuarze, głównie z płyty Remedium. Sprawni muzycy z równą łatwością wykonywali utwory z Bałkanów, jak i te góralnie, jak Karczmareczka, a nawet...gruzińskie.

 

17 sierpnia Park Słowackiego - BIELSKA ORKIESTRA KAMERALNA

 

Bardzo ciekawy projekt zaprezentowała w Parku Bielska Orkiestra Kameralna. Wśród drzew, zabrzmiały tanga Piazzolli i innych kompozytorów w interesujących aranżacjach. Byli także goście - śpiewająca aktorka Marta Sawicka i mistrz bandoneonu (odmiany akordeonu używanej w tangu) - Piotr Kopietz. jak należy tańczyć tango pokazywała na scenie para taneczna. W efekcie powstał spójny, dynamiczny i interesujący program doceniony przez publiczność.

18 sierpnia Rynek - Shanty na Starówce

W finałowym koncercie wystąpiły dwa zespoły wywodzące się z Gdańskiej Formacji Szantowej. Najpierw na scenie pojawił się Waldemar Mieczkowski z zespołem, muzycznie krążąc między folkiem i muzyką szantową. Publiczności bardzo podobała się jego wersja piosenki Cohena. Po nich na scenie pojawiła się Formacja z Trójmiasta. Dynamiczne szanty sąsiadowały z nieco spokojniejszymi utworami, a całość (podobnie jak w przypadku pierwszego artysty) zakończyła się spontanicznym bisem.

 

mk