LATO z KULTURĄ 2019

Od 6 lipca do 18 sierpnia w Bielsku-Białej będą sie odbywać koncerty z cyklu Lato z Kulturą. Zapraszamy do Parku Słowackiego oraz na Rynek. Wstęp wolny.

6.07 g. 18.00 Park Słowackiego

Orkiestra im. Telemanna

„Muzyczne podróże dookoła świata”

soliści oraz Piotr Sadowski – skrzypce i Orkiestra im.Telemanna. W programie: arie operetkowe, szlagiery musicalowe, muzyka filmowa

 

7.07 g. 18.00 Rynek starego miasta

Eleni

Jedna z tych artystek, które zawsze przyciągają publiczność – mnóstwo wakacyjnych, melodyjnych przebojów, klimat gorącej Grecji.

 

13.07 g. 18.00 Park Słowackiego

Bielska Estrada

Światowe tańce, świetne przygotowanie, kolorowe stroje. Melodie z całego świata w wykonaniu bielskich artystów. Estradowy program składający się z pieśni i tańców z całego świata.

 

14.07 g.18.00 Rynek starego miasta

Elena Łukawska

Zawodowi muzycy i profesjonalni tancerze. Niezapomniany klimat cygańskiej muzyki. Elena jest młodą, utalentowaną wokalistką, tancerką oraz kompozytorem większości utworów, które wykonuje.

 

20.07 g. 18.00 Park Słowackiego

Mariusz Kalaga

Gdzieś między country a muzyką biesiadną. Popularny artysta, którego melodyjne przeboje doskonale znają widzowie  telewizji TVS i nie tylko.

 

21.07 g. 18.00 Rynek starego miasta

zespół muzyki salonowej Eleganza

Koncerty ELEGANZY oddają klimat muzyczny, który z ogromnym powodzeniem rozbrzmiewał w ogrodach, parkach oraz salonach XIX-wiecznej Europy, a w szczególności Wiednia.  Zespół tworzą liderzy Gliwickiej Orkiestry Kameralnej, znakomici muzycy, pracujący i koncertujący na co dzień z renomowanymi polskimi instytucjami muzycznymi, takimi jak : Sinfonia Varsovia, NOSPR, Filharmonia Śląska czy Akademia Muzyczna w Katowicach.

 

27.07 g. 18.00 Park Słowackiego

program kabaretowo-estradowy GRZEGORZ POLOCZEK

Grzegorz Poloczek kabareciarz i satyryk, był jednym z filarów Kabaretu Rak .
Autor skeczy, monologów, piosenek oraz scenariuszy wielu programów telewizyjnych.  Jego teksty odzwierciedlają obecną rzeczywistość, a także są swego rodzaju powrotem do czasów jego młodości.

 

28.07 g. 17.00 Rynek starego miasta

zespoły TKB

MACEDONIA - AKADEMIJA EUROART ze Sztipu

Akademija Euroart ze Sztipu działa od 2014 roku. Skupia m.in. społeczność akademicką z pobliskiego Skopje. Odbywają się tutaj zajęcia z folkloru, instrumentów tradycyjnych i klasycznych, śpiewu, literatury, rzemiosła. Uczęszcza na nie około 150 osób w wieku od 4 do 44 lat. Najliczniejsza jest grupa dziecięca i młodzieżowa (6–16 lat). Zrzeszeni w stowarzyszeniu studenci przeprowadzają badania terenowe. Podczas TKB Macedończycy przedstawią zwyczaje, pieśni i zabawy ze wschodniej części kraju. Będzie to zarówno folklor autentyczny, jak i stylizowany. Usłyszymy pieśni weselne ze Sztipu związane z różnymi zwyczajami, np. rozrywania górnej części stroju, wykonywania korony, golenia pana młodego, popisu panny młodej. Kolejna wiązanka nosi tytuł „Dwa tańce”. Suita z Owczego Pola obejmuje układy: potrchulka (taniec kobiet, charakteryzujący się średnio szybkimi ruchami, z typowymi małymi krokami i podskokami, tancerki trzymają ręce na paskach), dzjonka, krstach, ronenka, zetvark oraz pieśń „Wyjdź, wyjdź, jasne słońce”. Kolejny taniec został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Pochodzi z regionu Pijanec i jest wykonywany w przebraniu pijaka. Kopaczkę – bo tak on się nazywa – tańczą najlepsi tancerze przy okazji różnych uroczystości. Z tej części kraju pochodzą też pokazy pt. „Na Mekhdanie” i „Pijanec”. Stroje noszone przez artystów wzorowane są na tych sprzed 150, a nawet 200 lat. Zostały wykonane ręcznie, wydziergane, utkane, wyhaftowane i ozdobione. Przy ich szyciu wykorzystano naturalne skóry owcze.

KANADA  - MUTINS z Longueuil

Zespół i szkoła tańca Mutins działa od 1960 roku. Nazwa grupy w polskim tłumaczeniu znaczy „buntownicy z Longueuil”. Miasto położone jest we francuskiej części Kanady, w prowincji Quebec. Jej mieszkańcy nazywani są franko-kanadyjczykami. Lokalne tańce zostały ukształtowane przez imigrantów. Wpływy szkockie, irlandzkie oraz brytyjskie wzbogacały istniejące układy francuskie, wykonywane w Quebecu od XVII wieku. Zimy w Kanadzie są bardzo mroźne. Żyjący daleko od siebie osadnicy mimo to chętnie spotykali się wieczorami na wspólnej zabawie. Ich radosne i energiczne tańce były znakomitą okazją, aby się rozgrzać i przy okazji poszukać ukochanego czy ukochanej. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni chcieli w tańcu wywrzeć jak najlepsze wrażenie na płci przeciwnej. Gdziekolwiek nie osiedliliby się na stałe, imigranci nieśli ze sobą bogactwo tradycji, kultury i języka. Tradycyjne franko-kanadyjskie instrumenty to gitara oraz akordeon i skrzypce. Rytm wykonywanych układów został zaczerpnięty z walca oraz tańców i pieśni celtyckich. Charakterystyczne jest stukanie drewnianymi i metalowymi łyżkami, clogging (od clog – chodak), któremu towarzyszy specjalny taniec. To żywa, pełna energii forma, którą charakteryzuje mocne akcentowanie rytmu. Tancerze noszą w tym celu specjalne skórzane buty. Zobaczymy też tradycyjne franko-kanadyjskie stroje. Misją Les Mutins jest propagowanie przyjemności płynącej z tańca, zachęcanie do otwierania umysłu na świat oraz podkreślanie znaczenia dziedzictwa kulturowego. Dynamika i młodość członków zespołu sprawiają, że często stają się ulubieńcami festiwalowej publiczności. Biorą udział w MSF.

GRUZJA - ARSIANI z Batumi

Pokazy tradycji gruzińskich w wykonaniu zespołu Arsiani z Batumi. W Gruzji wciąż żywe są dawne tradycje. Dzieci dorastają, słuchając poezji, pieśni i muzyki. Uczą się np. sztuki wygłaszania toastów. Każdy element pokazów tego zespołu to wycinek życia codziennego społeczności zamieszkującej poszczególne regiony kraju. Z czarnomorskiej Adżarii wywodzą się tańce: khorumi i adżaruli. Pierwszy to taniec wojenny, wyrażający siłę charakteru Gruzinów. Wykonujący go mężczyźni mają na sobie typowe w tych stronach nakrycia głowy. Drugi to uroczysty taniec w parach. Z kolei z regionu Kazbegi pochodzi kazbeguri, który ukazuje twardy charakter kaukaskich górali. W prezentacji tej zobaczymy charakterystyczne płaszcze, nagolenniki i wełniane czapki. Kolejny góralski, szybki taniec to mtiuluri. Wywodzące się z Osetii simdi i khonga wykonywane są podczas przyjęcia weselnego przez młodą parę.

 

3.08 g. 18.00 Park Słowackiego

grecki zespół Mythos

W programie najpiękniejsze greckie tańce, piosenki i melodie, gorące bałkańskie rytmy, barwne stroje, pokaz tańca,taniec SIRTAKI przy dźwiękach BOUZUKI  wykonywany z publicznością.

 

4.08 g. 18.00 Rynek starego miasta

Zbigniew Foryś Band

Zbigniew Foryś (ex-Lombard) ze swoim własnym zespołem zaprasza na podróż do krainy muzyki rockowej sprzed lat. Przeboje Lady Pank, Lombardu, Gaygi, CCR, Rolling Stonesów, Roda Stewarda i wielu innych.

 

10.08 g. 18.00 Park Słowackiego

Bielska Orkiestra Dęta

Świetnie wykonany przebojowy program zawierający klasyki oraz najnowsze hity.

 

11.08 g. 18.00 Rynek starego miasta

zespół SŁOWIANY

Międzynarodowy folk-rockowy zespół z Krakowa. Uczestnicy 8 edycji Must Be The Music. Folk-rockowa wizytówka Karpat.

 

17.08 g. 18.00 Park Słowackiego

Bielska Orkiestra Kameralna

W programie m.in. polskie tanga Petersburskiego i Fogga, Tango Nuevo Astora Piazzolli i klasyczne tanga argentyńskie. Piotr Kopietz – bandoneon, Marta Gzowska-Sawicka – wokal, Jacek Obstarczyk – fortepian i aranżacje. Solistom towarzyszyć będzie Bielska Orkiestra Kameralna, a dopełnieniem całości będzie występ pary tanecznej i pokaz tanga.

 

18.08 g. 18.00 Rynek starego miasta

Szanty na bielskiej starówce WALDEK MIECZKOWSKI, FORMACJA

WSTĘP WOLNY

 

 

mk