Koncert muzyki polskiej

3 maja w Domu Muzyki zabrzmią klasyczne dzieła najwybitniejszych polskich kompozytorów - od Henryka Wieniawskiego do Wojciecha Kilara.

Koncert w okazji 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 


Wystąpią:

Bielska Orkiestra Festiwalowa, The ThreeX, dyrygent - Maciej Koczur. Soliści: Aleksandra Szmyd - sopran, Krzysztof Katana - skrzypce.

 

 


W programie: 


1. Wojciech Kilar - Orawa
2. Henryk Wieniawski - Scherzo-Tarantelle op. 16 
                (Krzysztof Katana - skrzypce)
3. Karol Kurpiński - Uwertura do opery "Zamek na Czorsztynie"
4. Mazurek 3 Maja - Witaj, majowa jutrzenko 
                (Aleksandra Szmyd - sopran)
5. Henryk Wieniawski - Polonez A-dur op. 21 
                (Krzysztof Katana - skrzypce)
6. Stanisław Moniuszko - Tańce Góralskie z opery „Halka" 
7. Stanisław Moniuszko - Prząśniczka 
                (Aleksandra Szmyd - sopran)
8. Mieczysław Fogg - Piosenka o mojej Warszawie 
                (Aleksandra Szmyd - sopran)
9. Stanisław Moniuszko - Mazur z opery „Halka"
10. Jacek Obstarczyk - Rapsodia Polska 
                (The ThreeX w składzie: Krzysztof Kokoszewski - skrzypce, Jacek Obstarczyk - fortepian, Jacek Stolarczyk - skrzypce)

 

  Aleksandra Szmyd. Jest absolwentką  Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku prawo, Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie śpiewu Prof. Ryszarda Karczykowskiego i dr hab. Katarzyny Oleś-Blachy, a także wiedeńskiego Musik und Kunst Privatuniversität der Stadt Wien na wydziale Opera Master’s Programme w klasie prof. Lindy Watson. Obie uczelnie ukończyła z wyróżnieniem. Obecnie realizuje podyplomowy program na Universitat fur Musik und darstellende Kunst Wien w klasie prof. Claudi Visci. W 2015 r. jako laureatka przesłuchań konkursowych w Bolonii i Nowym Jorku, była uczestniczką iSING festiwal w Republice Ludowej Chin, pod honorowym patronatem Placido Domingo, koncertując m.in. jako solistka w Suzhou Culture Art Centre wraz z Philharmonic Symphony Orchestra, w Suzhou, Shanghai Symphony Hall z Shanghai Symphony Orchestra pod dyrekcją Maestro Yu Long transmitowanym do większości krajów świata przez Medici TV, a także w Grand Hangzhou Theatre. W tym samym roku, uczestniczyła isa Opera Vienna oraz w wielu  koncertach muzyki operowej w Schlosstheater Schönbrunn. W 2017r, zadebiutowała tytułową partią w „Alcinie" Haendel’a w wiedeńskim MuTh Theatre, w reżyserii Dmitra Bertmana i pod dyrekcją muzyczną Maestro Nielsa Muusa. Następnie wcieliła się w rolę Zuzanny w „Weselu Figara” Mozarta w koprodukcji z Filharmonikami Wiedeńskimi w Wiedniu, Graz, Salzburgu oraz St. Polten. W maju 2018 roku, wykonała tytułową partię Ilii w Idomeneo Mozarta w wiedeńskim Akzent Theatre. W ostatnich tygodniach odbyła jako solistka tournee po Chinach z wiedeńską orkiestrą Viener Klank.  Jest wielokrotną uczestniczką festiwalu operowego im. Jana Kiepury w Krynicy., a także laureatką wielu nagród zarówno jako pianistka jak i wokalistka m.in. półfinału International Hans Gabor Belvedere Competition, Złotego Medalu Musicale de France, Grand Prix  Ogólnopolskiego Festiwalu „Kiepura Fest” w Sosnowcu, III miejsca w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Gulio Perottiego w Niemczech.

Krzysztof Katana.  Zdobywca nagród na kilkudziesięciu konkursach, zarówno jako skrzypek, kameralista  jak i pianista. Członek tria fortepianowego Legend - rok 2018 przyniósł II nagrodę
w VIII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku i tytuł Wicemistrza w Turnieju Mistrzów w Bydgoszczy oraz stypendium Guarneri Trio Prague. Absolwent z wyróżnieniem Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Bielsku-Białej w klasie Krzysztofa Stolarza i Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Wiesława Kwaśnego. Edukacji dopełniły kursy mistrzowskie pod okiem Jana Staniendy, Tomasza Tomaszewskiego, Rolanda Baldiniego, Rainera Honecka, Alissy Margulis. Wśród licznych inspiracji ważną rolę w rozwoju artysty pełniła praca w zespołach pod kierunkiem prof. Kai Danczowskiej. Uznanie dla działalności muzyka znalazło odzwierciedlenie m.in. w przyznaniu stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne. Krzysztof Katana swobodnie przemieszcza się pomiędzy stylistykami i gatunkami muzyki klasycznej i rozrywkowej. Z entuzjazmem propaguje muzykę polską - wykonywał Kwintet fortepianowy J. Zarębskiego na Aurora Chamber Music Festival w Szwecji (w ramach programu Kultura polska na świecie), a także dzieła Karola Szymanowskiego na festiwalu Muzyka w Starym Lwowie. Podejmuje się prawykonań muzyki współczesnej przy okazji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”.
 

Maciej Koczur. Zwycięzca VI Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego. W 2014 roku został laureatem „Małego Złotego Berła” Fundacji Kultury Polskiej, niniejszą nagrodę otrzymał z rąk maestro Jerzego Maksymiuka. Najmłodszy uczestnik IX „Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga”
w Katowicach. Dyrygował Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Polską Orkiestrą Radiową,  a także znamienitymi zespołami filharmoników krakowskich, śląskich, opolskich, czy szczecińskich. W sezonie artystycznym 2013/2014 był dyrygentem-rezydentem w Filharmonii Łódzkiej  im. A. Rubinsteina. Dyrygował prawykonaniami utworów na międzynarodowych festiwalach muzyki współczesnej takich jak: „Warszawska Jesień”, „Musica Polonica Nova”, „Sacrum Profanum”, „Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów Krakowskich”. Absolwent dyrygentury w klasie dra hab. Pawła Przytockiego, którą ukończył z wyróżnieniem, dyrygując Orkiestrą Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Doktorant w Katedrze Dyrygentury Akademii Muzycznej w Krakowie. Bochniak.

KONCERT MUZYKI POLSKIEJ 3 maja, g. 18.00 Dom Muzyki BCK. Bilety w cenie 40 zł (normalny) i 20 zł (ulgowy - dla emerytów i młodzieży szkolnej).

mk