Klasyka rocka

Wishbone Ash - jeden z najbardziej cenionych brytyjskich zespołów lat 70. zagra 30 kwietnia w Domu Muzyki. To prawdziwa gratka dla miłośników klasycznego rocka.

Przez ponad 30 lat angielski Wishbone Ash był uznawany za jeden z najlepszych zespołów jakie kiedykolwiek pojawiły się na scenie. Być może zespół nie miał własnego wielkiego hitu jak inne grupy z lat 70, ale dzięki wielu trasom koncertowym oraz świetnym albumom, grupa zdobyła wielu zagorzałych fanów. Wielu z nich, podobnie jak fani Grateful Dead kilka lat wcześniej, układali swoje plany wakacyjne tak, by móc podróżować za zespołem z miasta do miasta. - Zespół powstał w 1969 i zapoczątkował harmoniczną grę na gitarze, co wyróżniało go spośród innych grup, - W 1970 po jamie z Andym Powellem podczas próby, Ritchie Blackmore z Deep Purple polecił Wishbone Ash swojemu producentowi i grupa podpisała kontrakt z wytwórnią MCA, która trwała 11 lat. W tym czasie zespól wydał 14 albumów, które sprzedały się w milionowych nakładach na całym świecie. - Gitarzyści Powell i Turner zdobyli sławę grając z Beatelsami: McCartney’em i Harrison’em. Ted Turner pojawił się w albumie 'Imagine' Lenona. - W 1972 roku album "Argus" został uznany albumem roku przez czytelników angielskiego Melody Maker i New Musical Express. Album otrzymał tytuł złotej I platynowej płyty w UK. - Pierwszą trasę koncertową po USA Wishbone grali przed zespołem Who, potem przez lata zespół występwał ze swoim show otwierając koncerty gwiazd jak Aerosmith, Kiss, ZZ Top, Bruce Springsteen. - Zespól nagrywał płyty z legendarnymi producentami: Bill Scymzyck i Tom Dowd. - Zespół koncertował w Japonii, Australii i Nowej Zelandii, - Gitarzyści zespołu Andy Powell i Ted Turner zostali wpisani przez Rolling Stone Magazine na listę 20 najlepszych gitarzystów, - Grupa grała w byłym Związku Radzieckim i Indiach - W 1995 roku strona internetowa zespołu gromadzi fanów z całego świata i ma ponad 10 tysięcy unikalnych odwiedzających miesięcznie. Rozpoczęto rozsyłanie newslettera informującego miłośników zespołu o jego aktualnych działaniach. Trasy koncertowe po UK i Niemczech są obecnie corocznymi wydarzeniami, a bilety na większość z koncertów są wyprzedawane z dużym wyprzedzeniem.

- W 2000 roku zorganizowano jubileuszowy koncert w legendarnym londyńskim Shepherds Bush Empire. Koncert był rejestrowany i wydany na DVD i VHS. - album "Bare Bones" był wydany przez Sanctuary Records. - W 2002 roku MCA Records wydało specjaną edycję albumu Argus na 30-lecie zespołu. Album stał się natychmiast MUST HAVE każdego fana. Płyta stała się także najszybciej sprzedanym re edytowanym albumem w historii MCA. - Dyskografia albumu zawiera: Wishbone Ash, Pilgrimage, Argus, Wishbone Four, Live Dates, There's The Rub, Locked In, New England, Front Page News, No Smoke Without Fire, Live In Tokyo, Just Testing, Number The Brave, Live Dates II, Twin Barrels Burning, Hot Ash, Raw To The Bone, Nouveau Calls, Here To Hear, Strange Affair, Live In Chicago, Live in Geneva, Illuminations, Trance Visionary, Psychic Terrorism, Outward Bound, Bare Bones, Live Dates III, and BonaFide. - W 2003 zespół wystąpił na wielu festiwalach obok grup Tull, Yes, Whitesnake, m.in na Sweden Rock, Holland's Arrow Rock, Milwaukee Fest z publicznością przewyższającą 100 000 osób. - W 2004 do zespołu dołączył Muddy Manninen. - Rejestrowany koncert na żywo w XM Satellite Radio, który był dopiero 4 koncertem Muddiego z zespołem został uznany za ogromny sukces. - W 2005 roku zarejestrowano album Clan Destiny, trasa promująca obejmowała 175 koncertów na całym świecie. - W 2006 roku zespól zarejestrował DVD z koncertu w znanym belgijskim Spirit of 66 Club, - W 2007 roku wypuszczono Live in Hamburg DVD nagrane w niemieckim popularnym klubie Fabrik. W przerwie między koncertami zespół nagrał wysoko oceniany krążek The Power of Eternity. Wieloletni bębniarz Ray Weston odszedł z zespołu. Jego miejsce zajął Joe Crabtree. Zespół odwiedził Grecję , Holandię, Niemcy i UK. - W 2007-2008 rozpoczęła się roczna światowa trasa koncertowa 'Eternity Tour' z liczbą koncertów przewyższającą 100 w ciągu pierwszych 6 miesięcy.

Wishbone Ash - 30 kwietnia g. 19.00 Dom Muzyki BCK. Bilety w cenie 80 zł. R+

opr. mk