KASIA PIETRZKO - koncert online

W niedzielę 21 czerwca o g. 20.00, na żywo na facebooku BCK i stronie www Bielskiego Centrum Kultury można było zobaczyć koncert online Kasi Pietrzko promujący jej najnowszą płytę. OBEJRZYJ PONIŻEJ.

Kasia Pietrzko Trio przedstawia nową płytę zatytułowaną „Ephemeral Pleasures”. Jest to drugie wydawnictwo pianistki, po znakomicie przyjętym przez krytykę i publiczność debiutanckim albumie „Forthright Stories” (2017), za który otrzymała wiele nagród, w tym prestiżowego “Mateusza Trójki” i Grand Prix Jazz Melomani. Na płycie prezentuje się znakomite trio, które przyczyniło się do sukcesu „Forthright Stories”, i które poza Kasią Pietrzko na fortepianie tworzą Andrzej Święs na kontrabasie oraz Piotr Budniak na perkusji.

Koncepcja albumu oraz aranżacje są dziełem Kasi Pietrzko, która również wyprodukowała płytę nagraną w Monochrom Studio w listopadzie 2019. Na „Ephemeral Pleasures” usłyszymy muzykę skomponowaną przez Pietrzko, a jeden utwór, „Quasimodo” napisał Andrzej Święs. Kasia Pietrzko opowiada swoją muzyką historie, z wielkim wyczuciem melodii, która jest dla niej bardzo ważna. Od radosnego „Ephemeral Pleasures”, przez liryczny „Dearest John”, dedykowany dziadkowi, po „For T.S.”, gdzie znajdziemy odniesienie do Tomasza Stańko, Pietrzko skonstruowała album z utworami, które poprzetykane są krótszymi, improwizowanymi i ponumerowanymi „Epizodami”, granymi w trio lub solo. Taka formuła podkreśla ducha współpracy i mocnej energii, którą się czuje w zespole grającym ze sobą od trzech lat, a także pozwala każdemu z instrumentalistów się zaprezentować i dodać swój głos do opowieści – tak, jak by to zrobili grając na żywo.

Aaron Parks napisał tak o Kasi Pietrzko w tekście zawartym w książeczce płyty: To dla mnie wielka przyjemność być świadkiem wybitnego i szybkiego rozwoju kunsztu Kasi Pietrzko. Jej podejście do fortepianu jest jednocześnie pełne cierpliwości, zaciekawienia, odważne i wypełnione poczuciem niewymuszonego odkrywania, które charakteryzuje prawdziwie twórczą wizję. Jako kompozytorki, jej głos nieustannie się rozwija i pogłębia w kierunkach szalenie zajmujących. Dla tych, którzy jej jeszcze nie znają, nowa płyta „Ephemeral Pleasures” powinna być znakiem sygnalizującym pojawienie się ważnego, nowego głosu w muzyce tego gatunku. W zaistniałych okolicznościach pandemii, która uniemożliwiła nam normalny sposób uczestnictwa w wydarzeniach muzycznych, płyta zostanie premierowo zaprezentowana podczas wydarzenia na żywo online, które da publiczności nie tylko możliwość słuchania i oglądania, ale i wzięcia w nim udziału w sposób innowacyjny.

Kasia Pietrzko, pianistka, compozytorka, aranżerka jest absolwentką krakowskiej Akademii Muzycznej, gdzie jest obecnie słuchaczką studiów doktoranckich.

Swoje umiejętności doskonaliła również w Nowym Jorku u Aarona Parksa, Taylora Eigsti, Johny’ego O’Neala, Aarona Goldberga i Kenny’ego Wernera. Jej debiut „Forthright Stories” Informacja prasowa 22.05.2020 do natychmiastowej publikacji Kontakt: 602 276 955 | kasia.pietrzko@gmail.com| kasiapietrzko.com (2017) został bardzo pozytywnie przyjęty przez krytyków i środowisko w kraju i za granicą otrzymując najwyższe oceny. Został nagrany z Corcoranem Holtem (USA) na kontrabasie oraz Piotrem Budniakiem na perkusji. Jej występ na Sopockim Festiwalu Jazzowym tamtego roku na zaproszenie Grega Osby’ego został wspomniany w amerykańskim magazynie Downbeat. Laureatka „Mateusza” Trójki Polskiego Radia w kategorii Debiut Roku za „Forthright Stories” oraz nagrody Grand Prix Jazz Melomani 2018 w kategorii Nadzieja Melomanów. Wg miesięcznika Jazz Forum jest drugą Nową Nadzieją. Pianistka była nominowana do nagrody Fryderyki 2018 w kategorii Debiut Roku. Od 2017 roku artystka współtworzy The Tony Williams Tribute, którego liderem jest wybitny perkusista Michał Miśkiewicz. Współpracowała z Adamem Larsonem, Troyem Robertsem, Henrykiem Miśkiewiczem, Mateuszem Smoczyńskim, Tomaszem Wendtem, Adamem Bałdychem, Loganem Richardsonem czy Erikiem Allenem. W lutym 2018 roku zagrała pierwszy koncert z Tomaszem Stańko, który zapowiadał dalszą współpracę i jesienną, europejską trasę koncertową. Kasia Pietrzko koncertowała m.in. na festiwalach w Hiszpanii, Serbii, Rumunii, Słowacji, Czechach, Węgrzech i w Chinach. Tylko w zeszłym roku, Kasia Pietrzko Trio wystąpiło na festiwalu jazzowym w Brnie – na jednym afiszu z kwartetem Branforda Marsalisa, w Hamburgu w NDR Jazz - Rolf-Liebermann-Studio, na marokańskim festiwalu Jazz au Chellah i wreszcie europejskim festiwalu 12Points, w klubie Bimhuis w Amsterdamie, by wymienić tylko te kilka wydarzeń.

TRANSMISJA ONLINE 21 czerwca g. 20.00

mk