Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/bck/domains/bck.bielsko.pl/public_html/sites/all/modules/date/date_views/includes/date_views_fields.inc on line 86 Jubileusz orkiestry | Bielskie Centrum Kultury

Jubileusz orkiestry

35-lecie obchodzi Bielska Orkiestra Dęta. Jubileuszowy koncert odbył się w Bielskim Centrum Kultury.

Koncert rozpoczął się od marszu w wykonaniu formacji wojskowej. Potem, w części oficjalnej wręczono medale, odznaki i dyplomy dla muzyków i animatorów orkiestry.

Wręczali je m.in. wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk i prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult. Nie zabrakło podziękowań od Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

Potem zagrała formacja wojskowa prowadzona przez kapitana Wojciecha Piątka. Ciekawostką był muzyk grający na rzadkim instrumencie, który pojawia się prawie wyłącznie w składach orkiestr wojskowych, czyli lirze.

Po przerwie na estradzie pojawiła się formacja paradna prowadzona przez Jarosława Grzybowskiego, która brawurowo wykonała zróżnicowany repertuar. W jubileuszowym koncercie z orkiestrą wystąpiła solistka Aleksandra Pospieszałowska, oraz kapela Zespołu Pieśni i Tańca Bielsko.

Bielska Orkiestra Dęta powstała 35 lat temu. Działała w należącym do FSMu Domu Kultury Metalowiec. Od ponad 20 lat działa w strukturach Bielskiego Centrum Kultury.

Od 2002 roku w ramach orkiestry działa formacja wojskowa, grająca przede wszystkim utwory wojskowe i patriotyczne.

Obejrzyj skrót części oficjalnej

Obejrzyj video z koncertu

Podczas jubileuszowego koncertu wręczono odznaczenia, wyróżnienia i dyplomy:

Na wniosek prezydenta Bielska-Białej Jacka Krywulta, prezydent RP Bronisław Komorowski odznaczył Złotym Krzyżem Zasługi Barbarę Pieńkowską - założycielkę, pierwszego kierownika i choreografa Zespołu Pieśni i Tańca Bielsko.

Na wniosek dyrektora Bielskiego Centrum Kultury Władysława Szczotki, Ministr Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej Bogdan Zdrojewski odznaczył:

- kpt Wojciecha Piątka - kapelmistrza Bielskiej Orkiestry Dętej Formacji Wojskowej brązowym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis

- Czesława Hałasa i Tadeusza Janiaka, długoletnich muzyków Bielskiej Orkiestry Dętej odznaką honorową Zasłużony Dla Kultury Polskiej.

Wręczono także nagrody honorowe i dyplomy od prezydenta miasta Bielska-Białej. Prezes oddziału bielskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Piotr Jakóbiec wręczył złote, srebrne i brązowe odznaki honorowe PZCHiO.

mk