Jubileusz 35-lecia Jarzębinek

Zespół Tańca i Piosenki Jarzębinki obchodził w Bielskim Centrum Kultury swoje 35-lecie. Na jubileuszowym koncercie wystąpiła prawie 100-osobowa grupa Jarzębinek w wieku od 5 do 19 lat.

Były Jarzębinkowe klasyki i najnowsze choreografie. Były dziecięce "Kaczusie babusi" i poważne choreografie tzw. grupy reprezentacyjnej J. Mnóstwo wspomnień, podziękowania dla Jarzębinek i ich rodziców. Były wreszcie kwiaty, życzenia i gratulacje od prezydenta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego, wiceprzewodniczącego rady miejskiej Bielska-Białej Piotra Ryszki oraz dyrektora Bielskiego Centrum Kultury Jerzego Pieszki. Gościem specjalnym jubileuszu był wokalista i gitarzysta Paweł Mikler. Kolorowe, dynamiczne show zostało nagrodzone gromkimi brawami przez widownię złożoną głównie z rodziców, dziadków i rodzin młodych artystek.

Wieloma znaczącymi nagrodami i sukcesami w ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach może pochwalić się obchodzący 35-lecie istnienia Zespół Tańca i Piosenki Jarzębinki prowadzony w Bielskim Centrum Kultury przez choreografkę i kierownika artystycznego Barbarę Komarnicką-Drużbicz. Od kilku lat z zespołem współpracuje również instruktorka tańca współczesnego i choreografka – Aleksandra Komarnicka-Drużbicz

Jarzębinki działają w Bielsku-Białej od 1986 roku. Zespół tworzy aktualnie ponad 100-osobowa grupa dzieci i młodzieży w wieku 5-19 lat. Repertuar zespołu to kilkugodzinne widowisko, pełne barw, ekspresji i emocji, oparte na wielu nowoczesnych technikach tanecznych, takich jak contemporary czy broadway jazz. W programie wykorzystywane są również elementy akrobatyki, tańców charakterystycznych, towarzyskich oraz nowoczesnych, np. hip-hop czy funky. Ponadto zespół dysponuje grupą paradną, repertuarem mażoretkowym i cheerleaders.

W pełnych ekspresji, kolorowych tańcach i piosenkach zespół z powodzeniem występuje na wielu scenach w kraju i zagranicą. Koncertował m.in. podczas Międzynarodowych Targów Turystycznych Beskidy, Międzynarodowych Targów Mody Biel-Fashion, konkursów Miss Podbeskidzia, półfinałów Miss Polonia, uroczystości 100-lecia bielskiego Ratusza, inauguracji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej czy bielskiego Pikniku Country. Występy Jarzębinek oklaskiwała publiczność w Czechach, Grecji, Francji, Chorwacji, na Węgrzech, w Hiszpanii oraz we Włoszech.

Młodzi artyści Jarzębinek wielokrotnie brali udział w programach telewizyjnych: Tęczowego Music-Boksu, w audycjach nagrywanych przez Program Pierwszy TVP czy Telewizję Polsat. Występowali też w koncertach wspólnie z gwiazdami polskiej estrady, m.in. z Haliną Benedyk, Majką Jeżowską, Agatą Młynarską, Markiem Bałatą, Stefanem Friedmanem, Krzysztofem Ibiszem, Jerzym Kryszakiem, Jarosławem Kulczyckim, Korneliuszem Pacudą, Ryszardem Rynkowskim, Mieczysławem Szcześniakiem, Tomaszem Szwedem, Zbigniewem Wodeckim, a także zespołami - Gang Marcela, Vox, Pod Budą, Pigwa, LO 27, Just 5 czy Universe.

Grupy zespołu wielokrotnie brały udział w najbardziej prestiżowych  ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach i festiwalach tanecznych. Jednym z dużych sukcesów Jarzębinek były Trzy Złote Jodły (w tym jedna Wychowawcza) dla Zespołu Tańca i Piosenki Jarzębinki oraz dwie nagrody specjalne dla choreografek na Międzynarodowym Festiwalu w Kielcach. Barbara Komarnicka-Drużbicz została wówczas odznaczona za zasługi na rzecz Festiwalu, jej córka Aleksandra otrzymała wyróżnienie indywidualne za przygotowanie oryginalnych układów choreograficznych. W gali jubileuszowej kieleckiego festiwalu uczestniczyła Adrianna Poniecka-Piekutowska, wieloletnia dyrektor Departamentu Sztuki i Promocji Twórczości Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zachwycona tym, co zobaczyła na scenie w wykonaniu Jarzębinek, zatelefonowała z gratulacjami do ówczesnego prezydenta Bielska-Białej – Jacka Krywulta. Gratulowała też Barbarze Komarnickiej-Drużbicz wysokiego poziomu artystycznego występu i poprosiła o płytę z repertuarem Jarzębinek, by promować ten znakomity zespół z Bielska-Białej.

Kielecki festiwal jest jednym z najważniejszych w Polsce konkursem dla młodzieży szkolnej. Wśród innych ogromnych sukcesów zespołu należy wymienić chociażby Grand Prix oraz trzy pierwsze miejsca zdobyte na prestiżowych Ogólnopolskich Spotkaniach Tanecznych SPONTAN w Warszawie, dwukrotne zdobycie Grand Prix Polski w kategorii Art Dance na Otwartym Tanecznym Grand Prix Polski w Brzegu, dwukrotne zdobycie Nagrody Głównej Ogólnopolskich Konfrontacji Zespołów Tanecznych w Małogoszczu, czy wiele nagród wywalczonych na festiwalach międzynarodowych, w tym Grand Prix festiwalu Island of Talents na chorwackiej wyspie Hvar, czy dwukrotne wytańczenie pierwsze miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Performatywnych Magia Italiana we włoskim Rimini.

- Praca z młodymi ludźmi to dla mnie wielka satysfakcja – mówi kierownik zespołu Barbara Komarnicka-Drużbicz. – Największą nagrodą dla mnie jest możliwość obserwowania, jak Jarzębinki rozwijają się, zmieniają, tworząc piękne widowiska; jak doskonalą swoje umiejętności i czerpią radość ze współtworzenia tego zespołu.

mk