Jazzowe bossanowy

Krystyna Stańko- jedna z najwybitniejszych wokalistek jazzowych w Polsce, laureatka wielu nagród , w tym medalu Gloria Artis 2014, autorka tekstów, kompozytorka, obdarzona oryginalną barwą głosu. W Bielsku-Białej wystąpi z grupą znakomitych jazzmanów. Na instrumentach perkusyjnych zagra Ze Luis Nascimento.

Skład koncertowy : Krystyna Stańko - vocal, Ze Luis Nascimento - instrumenty perkusyjne, Dominik Bukowski - vibrafon , xylosynth, Piotr Lemańczyk - kontrabas, Marcin Wądołowski - gitara.


NOWY ALBUM KRYSTYNY STAŃKO - PREMIERA JESIENIĄ 2016 . Na program nowej płyty Krystyny Stańko " 9 "  złożą się przepiękne bossa novy A. C. Jobima , a także wybrane  standardy jazzowe w autorskich opracowaniach.
Nowy album "9" zawierający standardy jazzowe i klasyki bossa-novy ma szansą trafić do szerszej publiczności, jako, że muzyka na nim zawarta posiada szczególnie piękne melodie, bogate harmonie, które interpretują wybitni, wrażliwi artyści.

Krystyna Stańko- jedna z najwybitniejszych wokalistek jazzowych w Polsce, laureatkawielu nagród , w tym medalu Gloria Artis 2014, autorka tekstów, kompozytorka, obdarzona oryginalną barwą głosu. Jest absolwentką Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach, od ponad 10 lat pracuje jako wykładowca śpiewu w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Nagrała 8 albumów, zarówno z muzyką autorską jak i we współpracy z innymi twórcami. Ostatnie płyty : "Secretly" (2010) z utworami Petera Gabriela w jazzowych opracowaniach , jak i "Kropla Słowa"(2012) zebrały świetne recenzje, zespół Krystyny Stańko koncertował w kraju i za granicą. Za rok 2012 wokalistka otrzymała ważne nagrody : Album Roku wybrany przez czytelników prestiżowego miesięcznika Jazz Forum, Pomorską Nagrodę Artystyczną, przyznawaną przez kapitułę złożoną z pomorskich wybitnych artystów, a także Osobowość Roku Radia Gdańsk, za cotygodniową, niedzielną autorską audycję muzyczną, poświęconą głównie muzyce jazzowej.
Wokalistka współpracuje na stałe z czołówką polskich jazzmanów: Dominikiem Bukowskim, Piotrem Lemańczykiem, Irkiem Wojtczakiem, Cezarym Konradem, Przemkiem Jaroszem. Do nagrań swoich płyt zaprasza artystów z kraju i zagranicy. Jest laureatką I Nagrody na Festiwalu Debiuty- Opole (For Dee), I Nagrody na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie (For Dee) , była dwukrotnie nominowana do
nagrody Fryderyka za albumy "Do dziesięciu" i "Tryby" (0-58) , jej piosenka "Sobie Sami" znalazła się w filmie Juliusza Machulskiego " Ile waży koń trojański ".
Podczas Benefisu 25 lecia pracy artystycznej 30.05.2014 roku otrzymała Nagrodę Kulturalną Prezydenta Miasta Gdańska. W czerwcu 2014 ukazał się nowy album Krystyny Stańko pt."Snik" z muzyką inspirowaną regionem Szwajcarii Kaszubskiej z elementami folkloru i dużą dawką improwizacji , który zbiera bardzo dobre recenzje. Na 25.lecie działalności artystycznej w ramach Ladies Jazz Festival przygotowała nowy projekt " Krystyna Stańko i Jej Jobim, w którym wokalistce towarzyszą wybitni instrumentaliści: Dominik Bukowski na wibrafonie, Piotr Lemańczyk na kontrabasie, Marcin Wądołowski na gitarze, Szymon Łukowski na saksofonie i Przemysław Jarosz na perkusji. Zaprosiła do współpracy swoje studentki i absolwentki: Gabę Janusz, Krystynę Gedzik, Kingę Pruś, Alicję Serowik, a także siostrę , flecistkę Mariolę Rutschka. 7.10.2014 została uhonorowana medalem Ministra Kultury Gloria Artis.

Krystyna Stańko, Dom Muzyki BCK, 17 lutego g. 18.00. Bilety w cenie 40 zł (normalny) i 20 zł (ulgowy - emeryci, renciści, młodzież szkolna). R+

 

 

mk