Jazzowa Jesień 2020- FESTIWAL ODWOŁANY

 FESTIWAL ODWOŁANY 18. edycja Jazzowej Jesieni im. Tomasza Stańko miała się odbyć w dniach 19-22 listopada.

Z przykrością informujemy, że ze względu na sytuację epidemiologiczną podjęliśmy decyzję o odwołaniu 18. Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej im. Tomasza Stańko. Wierzymy, że już w nieodległej przyszłości dźwięki jazzu znów będą mogły wypełniać salę Bielskiego Centrum Kultury.

 

PROGRAM

18. JAZZOWEJ JESIENI IM. TOMASZA STAŃKO

W BIELSKU-BIAŁEJ

19 – 22.11.2020 R.

 

PATRONAT:                                     PREZYDENT MIASTA BIELSKA-BIAŁEJ

                                                                         JAROSŁAW KLIMASZEWSKI

 

OPIEKA PROGRAMOWA:           ECM

 

MIEJSCE KONCERTÓW:              DOM MUZYKI  BIELSKIEGO CENTRUM KULTURY  BIELSKO-BIAŁA, UL. SŁOWACKIEGO 27

 

19 listopada 2020      /czwartek/                                                                             godzina 18.00

DOMINIK WANIA PIANO SOLO

 

„Dominik Wania jest niezmiernie utalentowanym polskim pianistą. I to pianistą nie tylko jazzowym, ale także świetnie sobie daje radę z muzyką filmową, klasyczną. Jest wszechstronnie utalentowanym muzykiem. Polecił mi Go Tomasz Stańko kilka lat temu (…)”

Ten pochodzący z Sanoka pianista zyskał uznanie największych artystów. Rozpoznawalność na muzycznym rynku zaczął zdobywać grając u boku Tomasza Stańko. Zaproszenie  od legendarnego jazzmana otrzymał zaraz po skończeniu studiów w New England Conservatory of Music w Bostonie. Podczas czteroletniej współpracy z trębaczem, w jego zespole, Wania poznał swojego kolejnego muzycznego partnera – saksofonistę Macieja Obarę, którego kwartet współtworzy do dziś, i wraz z którym wydał dwa albumy w ECM Records. Jesienią ubiegłego roku, podczas dwudniowej sesji nagraniowej w Lugano powstał jego pierwszy solowy album dla tej wytwórni - „Lonely Shadows”. Premiera będzie mieć miejsce we wrześniu tego roku.

***

ORKIESTRA AUKSO

INSPIRED BY ECM NEW SERIES

AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy

 pod dyrekcją Marka Mosia

Eksploracja cyklu wydawniczego ECM New Series to naturalne rozwinięcie formuły festiwalu Jazzowa Jesień, dedykowanemu w głównej mierze katalogowi tej monachijskiej wytwórni.  Na przestrzeni lat pojawiło się kilka akcentów z tej serii, m.in. koncerty wiolonczelistki  Anji Lechner, czy koncert argentyńskiego gitarzysty Pablo Márqueza. Cykl ECM New Series powstał w 1984 roku w celu udokumentowania zachodnich dzieł klasycznych. Wydawane są tu utwory kompozytorów od wczesnych lat (Thomas Tallis, Carlo Gesualdo, Giovanni Pierluigi da Palestrina) do współczesnych (John Cage, Elliott Carter, Steve Reich i John Adams).   W ramach 18-tej Jazzowej Jesieni Orkiestra Aukso pod dyrekcją Marka Mosia sięgnie do wyboru kompozycji kompozytorów, którzy są w ECM New Series. W programie znajdą się:  M. Wajnberg - Koncert fletowy z solistą, M.  Wajnberg - Concertino na skrzypce i orkiestrę   z solistą - Janusz Wawrowski, D.  Szostakowicz - Symfonia op. 110 bis na same smyczki.

20 listopada 2020      /piątek/                                                                                  godzina 18.00

ORKIESTRA AUKSO

 MUZYKA MACIEJA OBARY

 

Maciej Obara - saksofonista, kompozytor i improwizator. Na tegorocznym festiwalu przedstawi dwie odsłony swojej muzyki.

Pierwsza odsłona to koncert napisany przez Obarę na Orkiestrę, saksofon i fortepian. Orkiestrowe aranżacje przygotował Nikola Kołodziejczyk - pianista, kompozytor i aranżer.

***

Maciej Obara

Projekt specjalny dla 18-tej Jazzowej Jesieni

Maciej Obara

„Euforila”

 

Saksofonista Maciej Obara, który ostatnio miał premierę swojego drugiego albumu dla ECM, „Three crowns”, specjalnie na zaproszenie Jazzowej Jesieni stworzy wyjątkowe wieloosobowe Ensemble jazzowe, do którego zaprosi muzyków z nowej polskiej sceny jazzowej. Obara jest muzykiem, który konsekwentnie rozwija swój własny język muzyczny od samego początku swojej artystycznej drogi, i jest bardzo efektywny w budowaniu swojej kariery muzycznej.  Jako trzeci z Polaków, po Tomaszu Stańko, i Triu Marcina Wasilewskiego, znalazł się   w wyjątkowym gronie artystów nagrywających dla ECM Records. Nie bez powodu Tomasz Stańko zaprosił go do kilku swoich projektów, m.in. muzykę do spektaklu „Przejście”. Saksofonista bardzo dużo koncertuje - zarówno ze swoim polsko-norweskim Kwartetem, jak                i gość wielu zagranicznych projektów. Dzięki doświadczeniu, wiedzy i otwartości projekt, który zaprogramuje specjalnie dla Jazzowej Jesieni, będzie z pewnością bardzo ciekawym projektem, który nie tylko zaprezentuje polską scenę, a będzie też stymulatorem do nowych połączeń.

21 listopada 2020      /sobota/                                                                                 godzina 18.00

 

MARCIN MASECKI ARVO PÄRT

 

Marcin Masecki i Marcin Markowicz ARVO PÄRT

Arvo Part to jeden z piękniejszych kompozytorów wywodzących się tradycji europejskiej muzyki klasycznej. Urodził się w 1935 w Paide, Estonii. Ukończył studia kompozytorskie w Talinie i szybko znalazł się w tzw. sowieckiej awangardzie. W 1980 roku władze komunistyczne zmusiły Parta wraz z rodziną do opuszczenia kraju. Partowie udali się najpierw do Wiednia, a następnie do Berlina, gdzie Part poznał Manfreda Eichera, legendarnego dyrektora wytwórni ECM, który natychmiast podpisał z kompozytorem kontrakt i uczynił go sławnym. Tak w skrócie. Od tego czasu Part został uhonorowany wielką ilością nagród i doktoratów honorowych. Jest w czołówce żyjących kompozytorów klasycznych (a tych jest niewielu). W 2010 wrócił do Estonii, gdzie mieszka do dziś. Właśnie po repertuar tego genialnego kompozytora sięga w swoim najnowszym projekcie Marcin Masecki - jeden  z najbardziej twórczych i oryginalnych muzyków młodego pokolenia, kompozytor, aranżer, eksperymentator, wirtuoz pianistyki. Towarzyszyć mu będą muzycy również z nowej polskiej sceny: Kwartet Smyczkowy: Markowicz, Kwaśnikowska, Czarny, Pokrzywiński, oraz niezwykle charyzmatyczni i wszechstronni twórcy: Grzegorz Tarwid na klawiszach i Paweł Szamburski na klarnecie.

***

SKALPEL + JAZZ QUARTET FEAT. PIOTR DAMASIEWICZ

 

Piotr Damasiewicz – trąbka

Skalpel (Igor Pudło, Marcin Cichy) - elektronika

+ wibrafon, kontrabas, trąbka, perkusja

Music for S

Electro-akustyczne impresje inspirowane muzyką Tomasza Stańko

 

Skalpel – polski duet nu jazzowy tworzony przez Marcina Cichego i Igora Pudło. Obaj są didżejami i producentami nagrań. Wspólnie tworzyć zaczęli w 2000 r., a w 2004 r. podpisali kontrakt z kultową brytyjską wytwórnią Ninja Tune.

Muzyka, którą tworzą to połączenie tego, co tradycyjne, z nowoczesnością. Do tworzenia własnych utworów wykorzystują głównie polski jazz z lat 60. i 70. nadając mu całkowicie nowe brzmienie. W 2006 roku formacja została wyróżniona Paszportem Polityki.

 

22 listopada 2020      /niedziela/                                                                             godzina 18.00

         

JAZZ BAND MŁYNARSKI – MASECKI

 

NOWA PŁYTA

Jazz Band Młynarski - Masecki,

 Orkiestra 17 os.

 

„JAZZ-BAND MŁYNARSKI-MASECKI” to zespół grający przedwojenny polski jazz. Wbrew obiegowej opinii, jazz nie trafił do Polski na falach słuchanego po kryjomu Radia Wolna Europa. Pierwsze polskie jazzowe utwory powstawały już pod koniec lat XX-stych ubiegłego wieku. Wybitny pianista Marcin Masecki razem z Janem Emilem Młynarskim powołali do życia zespół odwołujący się do starej tradycji polskich orkiestr jazzowych międzywojnia. W repertuarze Jazz-Bandu znalazły się utwory swingowe, w większości nieznane.

W tym roku Jazz Band Młynarski-Masecki wracają do Bielska-Białej ze swoją drugą płytą. Tym razem artyści postanowili pójść o krok dalej i spełnić swoje wielkie marzenie  o prawdziwej jazzowej orkiestrze. Do podstawowego składu, który liczył 7 osób, dodali sekcję skrzypiec oraz trąbki i puzony. W ten sposób powstał 17-sto osobowy zespół o dużo szerszej brzmieniowej palecie.

Tytuł „Płyta z zadrą w sercu” to tytuł jednej z piosenek jednego z największych polskich tekściarzy XX wieku - Mariana Hemara. Polski przekład amerykańskiego standardu Cliffa Friend’a, Charliego Tobias’a i Boyd’a Bunch’a robił furorę w jednej z rewii warszawskiego teatru Cyrulik Warszawski w roku 1938. Muzycy zapatrzeni w stare fotografie i zasłuchani  w orkiestry polskie i amerykańskie, postanowili stworzyć świat, w którym II Wojna Światowa nie miała miejsca, a jazzbandy taneczne w Polsce nie przestają istnieć i grają czerpiąc ze wszelkich dobrodziejstw nowoczesności.

Zakończenie: Film, 17 min.

Tomasz Stańko, Koncert solo, 1980 r. reżyseria: Krzysztof Bukowski

Bilety: 19.11 - 100 zł, 20.11 - 100 zł, 21.11 - 100 zł, 22.11 - 80 zł.  Zniżki - Bielska Karta Rodzina+, Bielska Karta Seniora, Weteran +.  Karnety - 260 zł. (przy zakupie karnetów zniżki nie obowiązują).  FESTIWAL ODWOŁANY

 

mk