Jazz w Parku Słowackiego

Jazz Band Ball Orchestra - najstarszy polski zespół grający jazz tradycyjny już 15 sierpnia o g. 18.00 wystąpi w Parku Słowackiego. WSTĘP WOLNY.

W Królewskim Mieście Kraków przyszedł na świat zespół o nazwie „Jazz Band Ball”. Stało się to w 1962 roku z inicjatywy Jana Boby i Jana Kudyka, wówczas studentów P.W.S.M w Krakowie. Bardzo krótko zespół zespół był oktetem, zaś obok tak wyrafinowanego instrumentu jak bandżo, na występach pojawiała się też tuba, jako instrument melodyczny! Pierwszy znaczący sukces „Jazz Band Ball” (JBB) miał miejsce we Wrocławiu w roku 1966, gdy zespół zajął pierwsze miejsce na festiwalu „Jazz nad Odrą”. Od tego wydarzenia JBB stał się bardziej aktywny estradowo. Najpierw występował w kraju, a niedługo później również za granicą, koncertując w byłej Jugosławii, NRD czy Austrii.

Z początkiem lat siedemdziesiątych JBB zaczyna swoje pierwsze wojaże w nieosiągalnych wcześniej miejscach za tak zwaną „żelazną kurtyną”, czyli w państwach Europy Zachodniej. Przy tej okazji zespół za namową niemieckiego managera modyfikuje swoją nazwę. Tak powstaje używana do dzisiaj nazwa: „Jazz Band Ball Orchestra” (JBBO).

W połowie lat siedemdziesiątych znika z instrumentarium JBBO bandżo, a styl, jaki uprawiają muzycy sekstetu, zaczyna lekko ewoluować. Artyści opierają się głównie na standardach, inspirując się Louisem Armstrongiem „Satchmo” i jego „All Stars”, których mieli okazję oklaskiwać na koncercie w Praskiej „Lucernie”, w 1965 roku. Zespół zbliża się do muzyki swingowej Benny Goodmana, nie ukrywając fascynacji muzyką Counta Basiego, Duke’a Ellingtona, Roya Eldridge’a, czy innych wielkich muzyków światowej sceny jazzowej.

JBBO ciągle poszerza zainteresowania stylistyczne, by w końcu określić się mianem zespołu grającego tak zwany jazz środka. Muzycy rozpoczynają też komponować własne utwory, a w zarejestrowanym na płytach repertuarze JBBO z lat siedemdziesiątych pojawiają się utwory autorstwa członków zespołu. W drugiej połowie lat siedemdziesiątych do brzmienia zespołu muzycy wprowadzają dodatkowo saksofon tenorowy, grający zamiennie z klarnetem. Taki skład pozostanie już na stałe do dziś, a zespół występuje jako sekstet. Interesujący jest też fakt, że w składzie personalnym JBBO aż przez 54 lata nie było częstych zmian personalnych, ale na przestrzeni lat przez zespół przewinęło się też wielu znanych muzyków.

/wg jbbo.pl/

Zespół ma również bogatą dyskografię: wydał około trzydziestu płyt długogrających i tyleż płyt CD, kilka kaset audio oraz płyt długogrających winylowych, nagranych za granicą, m.in. w Niemczech, Holandii, USA, czy Tajlandii. Do dorobku zespołu dołączyły niedawno płyty DVD z zarejestrowanymi koncertami.

Od roku 1996 „Jazz Band Ball Orchestra” zajmuje czołowe miejsce w ankiecie czytelników „TOP JAZZ” poczytnego miesięcznika „Jazz Forum”.

W Bielsku-Białej z zespołem wystąpi Stanley Breckenridge.

Pianista i wokalista Stanley Breckenridge - występował solo i z innymi muzykami w licznych krajach Europy, Japonii i w USA. Wydał dziewięć albumów muzycznych. Z formacją Jazz Band Ball Orchestra współpracuje od 2013 r.

mk