Jazz i folk

Niesamowity spektakl muzyczny łączący delikatne frazy nucone przez wokalistkę i mocne, jazzowe granie znakomitego zespołu. Anna Maria Jopek wystąpiła w Bielskim Centrum Kultury.

Na ten koncert bielscy fani Anny Marii czekali dość długo ze względu na pandemię. Zespół uczestniczący w projekcie Przestworza wynagrodził im to długie oczekiwanie znakomitym koncertem. Anna Maria Jopek i znakomici muzycy pracowali nad projektem od 2019 roku, nic dziwnego, że jest bardzo dopracowany pod każdym względem. W projekcie wzięli udział Atom String Quartet, Piotr Wojtasik (odpowiedzialny również za aranżacje), Dominik Wania, Maciej Sikała, Piotr Nazaruk, Robert Kubiszyn i Paweł Dobrowolski

Na scenie 10 muzyków i wokalistka, ustawiona z nimi w jednej linii, jakby celowo zrównana w prawach z instrumentalistami. Każdy z nich miał mnóstwo miejsca na jazzowe improwizacje. Każdy ubrany na czarno wtapiał się w koncepcję wizualną koncertu. Rozbudowane kompozycje dawały dużo miejsca dla popisów solowych, ale także bardzo zespołowego grania. Chyba najgoręcej przyjęte przez publiczność były kolejno następujące po sobie  jazzowe partie solowe muzyków ze znakomitego Atom String Quartet. Anna Maria tym razem postawiła tylko na muzykę, nie zapowiadajac kolejnych utworów. Dopiero na koniec przedstawiła wszystkich artystów występujacych tego wieczoru.

Muzycznie poruszaliśmy się gdzieś między delikatnym frazowaniem Anny Marii, w znanych tematach, takich jak Bandoska, nawiązujących do polskiej ludowości, a mocnymi improwizacjami jazzowymi.

Na finał może zaskakujące dla niektórych, pięknie zaaranżowane Zacznij od Bacha z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego. Nawiązanie do koncertu Wodecki Twist Festiwal, czy może już zalążek nowej płyty?

mk