IKARY z Janoska Ensemble

"Ikarowy" koncert Janoska Style goes Symphonic był niezwykłym wydarzeniem artystycznym. WIrtuozi z Wiednia uzyskali znakomite wsparcie od młodych bielskich muzyków z Bielskiej Orkiestry Kameralnej.

Koncert poprzedziło wręczenie Ikarów - nagród prezydenta miasta w dziedzinie kultury i sztuki. W tym roku uroczystość odbyła się w głównej sali Domu Muzyki, a uświetnił ją recital znakomitej bielskiej wokalistki Beaty Przybytek. Nagrody otrzymali - za całokształt dokonań plastyk Tadeusz Moskała, a za osiagniecia w roku 2019 Wiesław Dziubek i Wojciech Kominiak, autorzy albumu

Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówce i fotografii w czasach II wojny światowej. Dyplom honorowy powędrował do obchodzącego 100-lecie chóru ECHO, a nagrody dla Dobrodziejów Kultury trafiły do firm Aqua i FCA POLAND.

Po przerwie rozpoczął się koncert dedykowany przez prezydenta miasta "wszystkim ludziom kultury i sztuki". Janoska Ensemble, to kwartet wiedeńskich wirtuozów (pochodzących z Bratysławy). Trójka braci, którym towarzyszy...ich szwagier. Pokazali najwyższy poziom umięjętności muzycznych i improwizatorskich. W dowolny utwór są w stanie wpleść właściwie każdą melodię. Klasykę spod znaku Straussa odświeżyć odrobiną jazzu, aby za chwile wtrącić fragment Szła dzieweczka do laseczka, czy beatlesowskiego Hey Jude (obie odśpiewane przez publiczność). Usłyszeliśmy także ich autorską symfonię Impresje znad Dunaju, składajacą się z trzech częścii - Bratysława, Wiedeń i Budapeszt. Tym znakomitym muzykom z powodzeniem towarzyszyła Bielska Orkiestra Kameralna. Całością dyrygował Adam Banaszak. Niezwykły koncert zakończył sie owacjami na stojąco.

mk