Gwiazdy estrady na Dniach Bielska-Białej

To będzie prawdziwy maraton wspomnień. Kilkanaście gwiazd sprzed lat zaprezentuje się bielskiej publiczności na inauguracyjnym koncercie Dni Bielska-Białej.

Koncert rozpocznie się 3 czerwca o g. 19.00 na placu Ratuszowym. Pod ratuszem będą rozbrzmiewały hity, głównie z lat 60. i 70. Gwiazdom będzie towarzyszyła Bielska Orkiestra Festiwalowa pod dyrekcją Andrzeja Marko. Koncert poprowadzą Zofia Czernicka i Jacek Borkowski. To kontynuacja ubiegłorocznej inauguracji Dni Bielska-Białej, która również zgromadziła najpopularniejszych wykonawców sprzed lat. Na zakończenie zaplanowano wielki pokaz sztucznych ogni.

Hanna Rek

Współpracowała z teatrami (Syrena) i muzycznymi kabaretami (STS). Od roku 1964 do 1985 wraz z mężem Bogusławem Wyrobkiem występowała za granicą. Jej piosenki znalazły się w takich filmach jak Nad rzeką której nie ma, Inspekcja pana Anatola czy Pan Anatol Szuka miliona.

Trubadurzy

Zespół powstał w roku 1963. Założyli go Krzysztof Krawczyk, Marian Lichtman, Sławomir Kowalewski, Jerzy Krzemiński i Bogdan Borkowski. Cztery lata później do Trubadurów dołączył Ryszard Poznakowski. Łączyli elementy rocka z muzyką ludową. W połowie lat 70 z grupy odszedł Krzysztof Krawczyk. Nie powiodła się próba reaktywacji zespołu w latach 80. Udało się za to w roku 1993. Do najbardziej znanych utworów należą: Znamy się tylko z widzenia, Ej Sobótka, Sobótka, Będziesz ty, Uśmiechajcie się dziewczęta.

Izabela Trojanowska

Aktorka i piosenkarka. Wielką popularność zdobyła w pierwszej połowie lat 80., współpracując z Budką Suflera. Podobno zamówienia na jej debiutancką płytę Iza osiągnęły milion egzemplarzy, lecz z powodu braków materiałowych wytłoczono tylko 50 tys. egzemplarzy. Wkrótce potem rozpoczęła współpracę z zespołem Stalowy Bagaż. W roku 1982 ukazała się jej druga płyta Układy. Trzecią płytę, nagrany z Tadeuszem Nalepą Pożegnalny cyrk, zatrzymała cenzura. Trojanowska wystąpiła także w kilkunastu filmach. Najbardziej znane utwory: Tyle samo prawd ile kłamstw, Brylanty, Podaj cegłę, Karmazynowa noc

Janusz Laskowski

Karierę muzyczną rozpoczął w połowie lat 60. Największy hitem artysty są Kolorowe jarmarki, które po raz pierwszy cała Polska usłyszała na festiwalu w Opolu w roku 1977 (nagroda publiczności i nagroda dziennikarzy). Autor takich niezapomnianych przebojów jak Beata z Albatrosa, czy Żółty jesienny liść.

Tercet Egzotyczny

Grupa powstała w roku 1963. Założyli ją Zdzisław Dziewiątkowski oraz Izabela Skrybant-Dziewiątkowska. Zespół łączył pop z muzyką latynoską. Największy hit Tercetu Egzotycznego to Pamelo żegnaj . Łączny nakład ich płyt przekroczył 10 mln egzemplarzy.

Bogusław Mec

Z wykształcenia artysta plastyk, z powołania muzyk. Niezapomniany wykonawca takich przebojów jak Jej portret i Mały, biały pies czy Na pozór

Waldemar Kocoń

Jego kariera rozpoczęła się w 1969 roku, zwycięstwem w telewizyjnym programie Proszę dzwonić. W latach 70. nagrywał płyty i koncertował w całej Europie oraz Stanach Zjednoczonych. Tam zastał go stan wojenny. Podobnie jak wielu artystów z jego pokolenia pozostał za granicą. Wrócił do Polski po 19 latach. Na swoim koncie ma 16 płyt.

Edward Hulewicz

Twórca zespołu Tarpany, w którym śpiewały m.in. Halina Frackowiak i Halina Żytkowiak. W latach 70. poświęcił się solowej karierze. Wystąpił w filmie Wodzirej Feliksa Falka. Wylansował takie przeboje jak Siała baba mak i Za zdrowie pań

Ewa Śnieżanka

Zawodowo zajęła się muzyką w roku 1968, choć sukcesy w konkursach młodych talentów odnosiła już wcześniej. Pisali dla niej najlepsi kompozytorzy i autorzy tekstów (Włodzimierz Korcz, Ryszard Poznakowski, Bogdan Olewicz, Wojciech Młynarski).

Zdobywała wiele nagród, m.in. na festiwalach w Sopocie, Słonecznym Brzegu i Hawanie.

Partita

Zespół powstał w roku 1966. Działał przez 10 lat, tworząc takie przeboje jak Pytasz mnie, co ci dam, Dwa razy dwa, Mamy tylko siebie. Z Partitą była związana m.in. Alicja Majewska. Grupa reaktywowała się w roku 1993.

Janusz Radek

Jeden z najciekawszych polskich wokalistów. Znakomicie czuje się zarówno wykonując poezję śpiewaną, jak i muzykę rockową. Śpiewał w oratoriach Piotra Rubika.

Andrzej Lampert

Wokalista popularnego zespołu PIN. Stał się rozpoznawalny dzięki udziałowi w programie Szansa na sukces. Trzy lata temu zaśpiewał w duecie z Sarą Brightman.

Artyści wystąpią z towarzyszeniem Bielskiej Orkiestry Festiwalowej pod dyrekcją Andrzeja Marko. Prowadzenie Zofia Czernicka i Jacek Borkowski

Inauguracja Dni Bielska-Białej – GWIAZDY POLSKIEJ ESTRADY. 3 czerwca g. 19.00 – plac Ratuszowy

mk