GraMY doBBro IV

Koncert GraMY doBBro już po raz czwarty odbył się w Bielsku-Białej. Na bielskim Rynku można było usłyszeć kalejdoskop muzycznych stylów i zaskakujące konstelacje artystyczne. Zbierano pieniądze na rzecz Hospicjum im. św. Jana Pawła II w Bielsku-Białej.

Koncert GraMY DoBBro  - wspólna inicjatywa Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej oraz lokalnych artystów. Pierwszy koncert odbył się w 2019 roku w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, kolejne już na Rynku starego miasta. Kilkudziesięciu artystów – zespoły i soliści, rockmani i hip-hopowcy, wykonawcy poezji śpiewanej i muzyki popularnej – bielscy muzycy połączeni ideą grania w proteście przeciwko przemocy, spotkali się w sobotni wieczór na bielskim Rynku. Na początku radosne wybijanie rytmu, czyli Walimy w kocioł. Później chwile wspólnej dumy z pierwszego złotego medalu Polaków na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio i Gramy Dobro, czyli SCZ Familja i nieoficjalny hymn bielskiego cyklu.

Z zebranymi fanami przywitał się Prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, który życzył wszystkim bielszczanom, żeby pomimo wielu różnic żyli ze sobą w jednym mieście w zgodzie i zrozumieniu. Żeby drobne różnice nie były problemem, bo są budujące i rozwijające.

W trakcie koncertu wolontariusze zbierali pieniądze na remont dachu Hospicjum im. św. Jana Pawła II. Trzeba zebrać około 200 tys. złotych. Prezes Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego Grażyna Chorąży: ”W ciągu tych 5 lat działalności przyjęliśmy ponad 600 pacjentów. Największym naszym problemem jest dach, którego przed otwarciem Hospicjum nie mogliśmy wyremontować, bo nie mieliśmy już pieniędzy”.  

Potem kolejni artyści w różnych zaskakujących wykonaniach i konstelacjach, często zawiązanych specjalnie na ten jeden koncert. Każdy mógł zaśpiewać jedną piosenkę, mając na to 3 i pół minuty. W finale wykonawcy IV edycji GraMY doBBro wspólnie zaśpiewali „Wielką wodę” Maryli Rodowicz do tekstu Agnieszki Osieckiej.

mk