Festiwal Muzyki Jana Sebastiana Bacha

Od 18 września do 17 grudnia w Bielskim Centrum Kultury można posłuchać muzyki kantora z Lipska - Jana Sebastiana Bacha. Podczas inauguracyjnego koncertu zagrali Adam Makowicz i Wacław Golonka.

Pierwszy koncert festiwalu - 18 września 2009 r.

 

Na scenie ustawiono fortepian oraz organy. Gwiazdą inauguracyjnego koncertu był Adam Makowicz, światowej sławy pianista, który improwizował na temat muzyki Bacha. Na organach towarzyszył mu znakomity organista, bielszczanin Wacław Golonka.

Adam Makowicz mówi, że wybrali utwory melodyjne i wpadające w ucho. Nic dziwnego, że oklaski były coraz głośniejsze i bardziej spontaniczne, skoro, jak mówił wirtuoz:

Gdybyśmy chcieli przenieść menuety w 21. wiek, byłyby jak piosenki.

Muzycy grali osobno i w duetach. Zakończyli jednym z najbardziej znanych kompozycji Bacha Toccata i fuga d-moll.

Na bis, Adam Makowicz zagrał jeden ze swoich nowych utworów, który nie ma jeszcze tytułu.

Drugi koncert festiwalu

22 października o g. 18 odbył się kolejny festiwalowy koncert. Na organach zagrał Emanuel Cardi z Włoch. W pierwszej części koncertu występował solo, później towarzyszył Bielskiej Orkiestrze Kameralnej. Wystąpili także Marzena Lubaszka - sopran i Jacek Ozimkowski - bas. Chórem Capelli Cracoviensis i Bielską Orkiestrą Kameralną dyrygował Jan Tomasz Adamus.

W programie oprócz muzyki Jana Sebastiana Bacha, znalazła się twóczość Feliksa Mendelssohna-Bartholdy'ego oraz Marco Enrico Bossiego.

 

Trzeci koncert festiwalu

5 listopada (g.18) na bielskich organach zagra Karol Gołębiowski z Belgii. Będą mu towarzyszyć Julie Brana - (flety barokowe) i Edita Keglerowa z Czech (klawesyn) oraz Zespół Kameralny Accento.

W programie - Bach, Scarlatti, Haendel, Franck i Vierne.

Czwarty koncert festiwalu

Na zakończenie festiwalu - 17 grudnia wystąpią: Johannes Matthias Michel z Niemiec (organy), Zespół Instrumentów Dętych Mencheimer Blech i Ehrhard Wetz (dyrygent).

 

Program koncertu jest bardzo zróżnicowany. Oprócz muzyki Jna Sebastiana Bacha, widzowie usłyszą kompozycje Richarda Straussa, Marcela Dupre, Sigfrida Karg-Elerta, Maxa Regera, Charlesa Marie Widora oraz Johannesa Matthiasa Michela.

[url=/sites/default/files/media-folder/dokumenty/bach.pdf">zobacz także