Droga do niepodległości – muzycznie

Na drodze do niepodległości – to tytuł filmu – koncertu zrealizowanego w Bielskim Centrum Kultury przez Bielskie Towarzystwo Muzyczne dla upamiętnienia 100. rocznicy powrotu Bielska do Polski.
 


Projekt przygotowano z myślą o młodych ludziach uczestniczących w programie edukacyjnym realizowanym przez to stowarzyszenie w BCK, jednak zarówno muzyka, jak i treści historyczne przedstawione w tym filmie zainteresują bielszczan w każdym wieku.

Tematem przewodnim filmu prezentowanego z okazji tegorocznego Święta Niepodległości jest przypadająca w tym roku 100. rocznica powrotu Bielska do Polski. 28 lipca 1920 r. na mocy decyzji Rady Ambasadorów (międzynarodowego organu wykonawczego traktatu wersalskiego kończącego I wojnę światową) – Bielsko stało się częścią państwa polskiego.

W filmie - koncercie pieśni patriotyczne, żołnierskie, niepodległościowe zaprezentowali artyści Bielskiego Towarzystwa Muzycznego: śpiewaczka Joanna Korpiela-Jatkowska, wiolonczelistka i narratorka filmu - opowiadająca o wydarzeniach historycznych i o upamiętniających je miejscach w Bielsku-Białej - Urszula Mizia oraz pianista Janusz Kohut.
Film wyreżyserował Marcin Szendoł, autorką scenariusza jest Urszula Mizia, autorem nagrania i realizacji dźwiękowej - Janusz Kohut. Rejestracji koncertu wideo dokonała Alicja Kotwicz.

W filmie wykorzystano materiały archiwalne Bielskiego Towarzystwa Muzycznego z koncertów zorganizowanych w Moszczanicy i Pucku, a także zdjęcia z lotu ptaka autorstwa Marcina Szendoła z Nowego Studia. Film wyprodukowało Bielskie Centrum Kultury.

 

 

 

 

mk

Sponsorzy główni

sponsorzy

Partnerzy

ministerstwo kultury pzu

Dofinansowano ze srodków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzacych z Funduszu Promocji Kultury,
uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objetych
monopolem panstwa, zgodnie z art. 80 ust 1 ustawy
z dnia 19 listopada 2009r. o grach hazardowych,
w ramach programu „Muzyka”,
realizowanego przez Instytut Muzyki i Tanca.