Dni Bielska-Białej 2014

Tegoroczne Dni Bielska-Białej będą połączone  obchodami 25-lecia BCK. Pięć dni wypełnionych koncertami - wystąpią m.in. Jose Feliciano, Ewa Farna, Kayah i Pat Metheny.

Dni Bielska-Białej połaczone z 25-leciem Bielskiego Centrum Kultury odbędą się z dniach od 28 maja - 1 czerwca.

NA KONCERTY PLENEROWE DNI BIELSKA-BIAŁEJ WSTęP WOLNY

28 maja, g. 17.00 Dom Muzyki BCK

KONCERT GALOWY z okazji 25-lecia działalności Bielskiego Centrum Kultury

UWAGA - sprzedaż biletów na ten koncert nie jest prowadzona. Obowiązują zaproszenia. Będzie je można wygrać biorąc udział w konkursach na www.bck.bielsko.pl, w Kronice Beskidzkiej, Radiu Bielsko oraz radiu Anioł Beskidów.

29 maja, kościół św. Maksymiliana Kolbego w Aleksandrowicach

Pat Metheny Unity Group

Słynny jazzowy gitarzysta powraca do Bielska-Białej. Bilety w cenie 120 zł (normalny) i 60 zł (ulgowy). czytaj więcej KUP BILETY PRZEZ INTERNET

30 maja, plac Ratuszowy, g 20.00

Jose Feliciano

Artysta zaśpiewa największe światowe przeboje. Po koncercie pokaz sztucznych ogni. WSTęP WOLNY.

Nazywany przez krytyków czarodziejem gitary, Jose Feliciano wszedł na scenę na początku lat 60-tych i nie schodzi z niej po dziś dzień. Ma na koncie 45 złotych i platynowych płyt, 8 nagród Grammy i mnóstwo innych znakomitych wyróżnień przemysłu muzycznego. Jest pierwszym artystą latynoamerykańskim, który zyskał wielką sławę na anglojęzycznym rynku rozrywkowym i tym samym przetarł szlaki innym twórcom. W sposób niedościgniony łączy różne style muzyczne tworząc takie perełki jak - Che sarà, Felíz Navidad czy Malaguena.

Jose Feliciano (właściwie José Montserrate Feliciano García) urodził się w 1945 roku w Lares w Portoryko. Mimo, że jest niewidomy od urodzenia, nie przeszkodziło mu to w muzycznej edukacji. Kiedy miał 5 lat, jego rodzina zamieszkała w hiszpańskiej dzielnicy Nowego Jorku. Początkowo grał na akordeonie, ale gdy dostał od dziadka gitarę, poświęcił jej się bez reszty. W wieku 17 lat porzucił edukację i zaczął grać w klubach - pierwsze profesjonalne, zakontraktowane występy dał w Detroit. W 1963 roku, podpisał swój pierwszy kontrakt z wytwórnią płytową i rok później ukazał się jego debiutancki singiel Everybody Do the Click. W ciągu kolejnych dwóch lat wydane zostały jego dwa albumy The Voice and Guitar of Jose Feliciano oraz A Bag Full of Soul. Jego muzyka zaczęła coraz częściej gościć w amerykańskich radiostacjach, a dziennikarze nazwali go czarodziejem gitary. Feliciano zyskiwał na popularności - cała Ameryka Łacińska nuciła jego piosenki. Kolejny sukces przyniosło mu nagranie w 1968 roku przeboju The Doors - Light my fire. Przerobiony na latynoski styl singiel sprzedał się w ilości ponad miliona egzemplarzy, pokrył się złotem i zajął wysoką, 3 pozycję, na amerykańskiej liście przebojów. Artysta stał się sensacją w całych Stanach Zjednoczonych. Zaczął sprzedawać miliony albumów, jego kolejne utwory wspinały się na wysokie pozycje list przebojów, a w 1969 roku otrzymał dwie nagrody Grammy - dla Najlepszego Artysty Roku i Najlepszej Piosenki Pop. W 1970 roku napisał i wydał album z muzyką świąteczną - Felíz Navidad. Od 40 lat corocznie grają ją wszystkie stacje radiowe, była nieskończenie wiele razy przerabiana przez różnych artystów i stała się nieodzowną częścią bożonarodzeniowej tradycji w USA, Kanadzie oraz całej Ameryce Łacińskiej. Zaliczona została przez organizację ASCAP (The American Society of Composers, Authors and Publishers) do grona najbardziej znanych świątecznych piosenek na świecie. W 1979 roku zaprezentował na festiwalu w San Remo utwór Che sarà. Utwór stał się ogromnie popularny na całym świecie, a Feliciano nagrał jeszcze jego hiszpańską i angielską wersję.

Feliciano jest jednym z niewielu piosenkarzy, którzy osiągnęli sukces wykonując zarówno utwory hiszpańsko- jak i angielskojęzyczne. Magazyn Guitar Player przyznał mu aż pięć razy tytuł najlepszego gitarzysty pop, ma swoją gwiazdę na Hollywood Walk of Fame oraz odcisk dłoni w Muzeum Madame Tussauds. Tworzona przez niego muzyka pojawiała się w wielu filmach, serialach i programach, a on sam gościł na albumach takich gwiazd, jak chociażby John Lennon, Natalie Cole, czy Gloria Estefan.

31 maja. Uliczna parada Orkiestr Dętych w ramach festiwalu Złota Trąbka 2014. Po paradzie koncert w parku Słowackiego (g. 17.00)

Miejska Orkiestra MODERATO Warka Orkiestra powstała w 1910 r. Od 2007 r. dyrygentem orkiestry jest Artur Gębski. Orkiestra w ostatnich 5 latach wystąpiła na kilkunastu festiwalach, zdobywając liczne nagrody m.in. Grand Prix na XVI Mazowieckim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Ursusie (Warszawa) w 2012 r.

Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Kleszczów istnieje od 1995 r. Powstała z inicjatywy samorządu gminnego. Założycielem i dyrygentem jest Sławomir Szafrański.

31 maja, g. 20.00 Park Słowackiego

Kayah i Transoriental Orchestra

Najnowszy projekt Kayah. Melodie z różnych stron świata - żydowskie, romskie, orientalne. Połączenie etnicznych dźwięków, z elektronicznymi i akustycznymi brzmieniami. WSTęP WOLNY

Kayah zaprasza w egzotyczną podróż. Transoriental Orchestra to niezwykły projekt. Wszystko zaczęło się od wielkiej muzycznej miłości Kayah do muzyki world. Artystka od dawna planowała nagranie albumu właśnie w tej stylistyce. Impulsem do rozpoczęcia pracy nad materiałem okazało się zaproszenie Kayah do występu na festiwalu Warszawa Singera. Specjalnie na potrzeby tego jednego koncertu powstał niezwykły projekt - Transoriental Orchestra. Kayah do współpracy zaprosiła Atanasa Valkov, kompozytora filmowego I producenta muzycznego. Wspólnie wybrali do projektu wybitnych instrumentalistów oraz solistów pochodzenia polskiego, ukraińskiego i irańskiego, co dodatkowo poszerza muzyczny dialog i nadaje charakter autentycznej wielokulturowości projektu. W instrumentarium zespołu znalazły się niespotykane instrumenty, takie jak: cymbały, santur, oud, saz, lutnie, flety, piszczałki i wiele innych. Repertuar T.O. to ogromne wyzwanie. Na płycie znalazły się pieśni żydowskie z różnych regionów Europy i Bliskiego Wschodu. Ta różnorodność geograficzna ma oczywiście odzwierciedlenie w muzyce, w której słychać brzmienia bałkańskie, perskie, słowiańskie, afrykańskie no i oczywiście żydowskie. To także różne języki, z jakimi musiała zmierzyć się Kayah - śpiewa po hebrajsku, w jidysz, ladino i arabsku.

1 czerwca, g. 18.00 plac obok hali Pod Dębowcem

Ewa Farna.

Popularna młoda polska wokalistka z Zaolzia. Ma na swoim koncie złote i platynowe płyty. Jest jurorką w programie X Factor w telewizji TVN. WSTęP WOLNY .

Ewa Farna pochodzi z polskiej rodziny mieszkającej na Zaolziu. Mieszka w Wędryni, czeskiej części Śląska Cieszyńskiego. Zdobywa nagrody i wyróżnienia zarówno w Czechach jak i Polsce. 6 listopada 2006 roku, w wieku 13 lat, zadebiutowała na czeskim rynku muzycznym z albumem Mìls mì vùbec rád, który wspiął się na szczyty rankingów sprzedaży w Czechach, uzyskując status platynowej płyty. Krążek ten przyniósł jej wiele prestiżowych nagród i wyróżnień, a także znaczną popularność w Czechach i na Słowacji.

  • Mìls mì vùbec rád (2006)
  • Ticho (2007)
  • Sam na sam (2007)
  • Cicho (2009)
  • Virtuální (2009)
  • EWAkuacja (2010)
  • (W)INNA? (2013)

opr. mk