Dla ratujących serca

Koncert galowy z okazji 20-lecia Beskidzkiego Stowarzyszena Ratowania Serca odbędzie się 29 kwietnia w kościele w Aleksandrowicach. Wystąpią - Małgorzata Walewska, Georgij Agratina, Robert Grudzień i Piotr Sadowski.

W programie bielskiego koncertu znalazły się następujące utwory:

Polonez z Pana Tadeusza - Wojciecha Kilara,

Wariacje węgierskie - Georgija Agratiny,

Hora staccata - Hary Jordaki,

Codru - Emila Kiryjaka,

Romans z poematu Zamieć - Georgija Swiridowa

Adagio-g-moll - Tomasso Albinoniego,

Taniec słowiański - Antoniego Dvoraka,

Skowronek - G. Dinicu.

oraz muzyka z płyty Farny (Małgorzaty Walewskiej i Roberta Grudnia).

Znakomitej śpiewaczce Małgorzacie Walewskiej będą towarzyszyli znakomici artyści. Georgij Agratina zagra na cymbałach koncertowych oraz fletni pana. Piotr Sadowski będzie grał na skrzypcach. Robert Grudzień to wirtuoz organów, który z Małgorzatą Walewską nagrał płytę Farny (w kościele farnym w Kazimierzu Dolnym).

Posłuchaj muzyki z płyty Farny:

Małgorzata Walewska śpiewała Amazing Grace i Ave Maria Gounoda.

Robert Grudzień wykonał uwtory Jana z Lublina - Villanella oraz Conradus.

Koncerty Małgorzaty Walewskiej i Roberta Grudnia cieszą się ogromnym

zainteresowaniem, o czym świadczą wypełnione po brzegi kościoły. I nic w tym

dziwnego, bowiem renoma mezzosopranistki przyciąga słuchaczy. Publiczność ma

okazję delektować się harmonią współbrzmień najdoskonalszego instrumentu,

czyli głosu ludzkiego, i króla instrumentów – organów.

Owa harmonia nabrała szczególnego kolorytu w kazimierskiej farze. To właśnie

tam znajdują się organy zbudowane w 1620 r. przez Szymona Liliusza. Przy

dźwiękach tego niezwykłego instrumentu artystka wykonała utwory barokowe i

romantyczne, sięgając do skarbca twórczości Pergolesiego, Haendla, Francka

Schuberta, Gounoda oraz kompozycje Roberta Grudnia. Kiedy przebrzmiały

ostatnie dźwięki recitalu, owacjom nie było końca.

Robert Grudzień - urodzony w 1964 roku w Radomiu. Studiował na Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Musikhochschule w Duesseldorfie w klasie prof. Mirosława Pietkiewicza i Christopha Schoenera /organy/, Wernera Smigielskiego /klawesyn/, Kajetana Mochtaka /fortepian/. Jako stypendysta fundacji muzycznej w Zurichu odbył kurs mistrzowski u prof. J. Gouillou oraz w klasie D.Rotha, H.Haselboecka, G.Boveta, L.Rogga.

Koncertuje na terenie całego kraju oraz za granicą min. Występuje w duecie z sopranistką Teresą Żylis-Gara, tenorem Wiesławem Ochmanem, barytonem Zbigniewem Maciasem, Georgijem Agratiną /fletnia Pana/, flecistą Grzegorzem Olkiewiczem, sopranistką Yoshiko Hara, Wolfgangiem Ebnerem - róg alpejski, wiolonczelistą Wolfgangiem Panhoferem, Helmutem Demmerem trębaczem, pianistą Arturem Jaroniem oraz gitarzystą Romualdem Erencem. Współpracuje z Poznańskimi Słowikami - prof. Stefanem Stuligroszem, Krzysztofem Pendereckim i Jerzym Maksymiukiem.

Georgij Agratina – fletnia Pana, cymbały koncertowe, dyrygent.

Urodzony w 1948 roku w Mołdawii, na granicy z Bukowiną. Od 5-go roku życia uczył się gry na skrzypcach, cymbałach oraz fletni Pana u Fiodora Kaptari, który prowadził zespół instrumentów folklorystycznych. Od 1970 roku jest solistą Narodowej Orkiestry Instrumentów Ludowych oraz profesorem Akademii Muzycznej w Kijowie. Koncertował

z najbardziej prestiżowymi orkiestrami symfonicznymi oraz jako solista w Rosji, Niemczech, Francji, Kanadzie, USA, Mongolii, Holandii, Polsce oraz w Mołdawii, na Ukrainie i w Rumunii.

W programie artystaprezentuje muzykę narodową; ukraińską, mołdawską, rumuńską, orazklasyczną i popularną. Skomponował wiele utworów oraz dokonał opracowań dla orkiestr kameralnych, symfonicznych, zespołów kameralnych i organów.

Piotr Sadoski - w 1992 r. ukończył klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej w Katowicach pod kierunkiem prof. K. Bortla. Jest założycielem i kierownikiem Zespołu i Orkiestry im. G. Ph. Telemanna. Pomysłodawca i organizator cyklicznych pro¬jektów muzycznych : "Festiwal muzyki A.Vivaldiego", "Dni muzyki kameralnej i organowej", "Koncerty na Wielki Post", "Muzyka dawna i muzy", "Muzyczna ballada Europy". Koncertuje na wielu festiwalach w kraju i za granicą. Wystąpił jako solista wspólnie z Kają Danczowską w koncercie w Cieszynie na „XVII Międzynarodowej Dekadzie Muzyki". Z Orkiestrą im. G. Ph. Telemanna nagrał pięć płyt CD. Brał udział w wielu nagraniach płytowych, radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą. Od 1994 roku dyrektor Bielskiego Biura Koncertowego "Solo-Duo-Trio", od 1996 roku prezes Towarzystwa Muzyki Dawnej im. G. Ph. Telemanna w Bielsku-Białej.

29 kwietnia, godz. 18.00, kościół św. Maksymiliana w Aleksandrowicach.

Bilety - 40 zł (normalny) i 20 zł (ulgowy).

opr. mk