Dama polskiego rocka w BCK

Jest nazywana piewszą damą polskiego rocka. Kora wystąpi w Bielsku-Białej 17 września.

Debiutowała z grupą Maanam w 1976 roku. Każda kolejna płyta zespołu z charyzmatyczną wokalistką przynosiła nowe przeboje.

W 1986 roku, przemęczona intensywna praca Maanamu (około 200 koncertów rocznie (!) w Polsce i na Zachodzie, kilka milionów sprzedanych płyt, pierwszy polski kontrakt ze światowa wytwórnią – RCA i Fuego, trzy płyty na europejskich rynkach) Kora rozwiązuje zespół.

Na przełomie lat 80. i 90. Kora nagrała dwie płyty solowe: „Bella pupa" Kora i Pudelsi oraz „Ja Pana w podróż zabiorę" do tekstów Kabaretu Starszych Panów.

Lata 90. to powrót Maanamu - szereg platynowych i złotych płyt, kilkaset koncertów dla ponad trzymilionowej publiczności. Triumfalny powrót zapoczątkował album „Derwisz i Anioł", a kontynuowała „Róża" i następne płyty.

W 2003 roku Kora wydała swoją kolejną solowa płytę, zatytułowaną „Kora Ola Ola!". Wraz z polsko-latynoskim 14-osobowym zespołem.

Kora i Marek Jackowski zdecydowali się rozwiązać zespół, w którym Marek nie występował już od roku z powodu kontuzji doznanych po upadku ze sceny, a Maanam wypełniał przez ten rok swoje zobowiązania wynikające z zawartych kontraktów koncertowych.

W 2009 roku Kora pracuje nad stworzeniem nowego zespołu, składającego się w części z członków dawnego Maanamu oraz zupełnie nowych muzyków. Decydują się występować pod nazwą KORA.

Grupa opracowuje repertuar koncertowy, składający się z piosenek Maanamu, których publiczność nie słyszała od lat bo nie były włączane do repertuaru koncertowego, oczywiście również z największych hitów Maanamu, bez których koncert Kory nie mógłby się odbyć oraz z nowych przygotowanych na płytę zespołu KORA utworów.

ZESPÓŁ:

vocal - KORA

gitara – Mateusz Waśkiewicz urodzony w 1983 r.Pochodzi z warszawskiego Muranowa. Muzyk, kompozytor realizujący kilka projektów pozostających póki co w undergroudzie. Od stycznia 2008 współpracuje z KORĄ jako gitarzysta.W latach 2006-2008 gitarzysta formacjii JAMAL.

gitara – Krzysztof Skarżyński, ur. w 1979r w Ostródzie. W 2007 roku Ukończył studia dzienne na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Jako muzyk sesyjny i koncertowy od kilku lat współpracuje z czołowymi artystami polskiej sceny muzycznej. W swoim dorobku ma również staż współpracy przy oprawie muzycznej popularnych programów telewizyjnych oraz występy na cyklicznych polskich festiwalach muzycznych. W zespole Kory od maja 2009.

bass – Bogdan Wawrzynowicz urodził się 2 grudnia 1965 roku. Jest wykształcony muzycznie. Między innymi uczył się grać na saksofonie tenorowym. Wybrał jednak gitarę basową.

Bogdan grał między innymi z takimi artystami: Edyta Bartosiewicz, Kasia Kowalska, John Porter, Zucherro. Nagrał płyty z Małgorzatą Ostrowską, z zespołami Tamerlaine, Balcan Electriq i Agency. Bogdan jest mulatem. Ojciec jest Nigeryjczykiem z plemienia Yeruba.

perkusja – Jose Manuel Alban Juarez - od 9 lat współpracuje z Korą, wcześniej jako członek grup Kora Ola! Ola! i Maanamu. Wszechstronny muzyk, pół Polak, pół Peruwiańczyk.

Kora wystąpi w Bielskim Centrum Kultury 17 września o godz. 19.00.

Bilety w cenie 50 zł.

opr. mk