Chwilami wręcz płakałem ze śmiechu

- mówił o kabarecie Mumio Jeremi Przybora z Kabaretu Starszych Panów. Czy podczas bielskiego koncertu Mumio widownia także będzie śmiać się do łez przekonamy się 9 czerwca.

Mumio to sceniczne szaleństwo - formalne, językowe, artystyczne. Są niezwykle konsekwentni w realizowaniu swojej wizji humoru na scenie. Uwielbiają wszelkie ludzkie niedoskonałości, potknięcia, niezręczności – ale nie wyśmiewają ich, raczej podchodzą do nich z czułym zainteresowaniem . To co większość z nas chciałaby ukryć - oni eksponują i pokazują na scenie – i są w tym pokazywaniu mistrzami.

Nic dziwnego, że grupa wkrótce po ogólnopolskim debiucie w 1998 roku, została obwołana objawieniem i jednym z największych odkryć aktorskich. Ten status utrzymuje do dzisiaj. Mumio unika satyry politycznej, a ich siłą jest absurd, ironia i improwizacja.

Grupa wykorzystując formę kabaretową, bez skrępowania poza nią wykracza - sięgając do tradycji teatru alternatywnego, z którego się wywodzi. Początek ich działalności to Teatr Epty-a z Katowic.

Otrzymali wiele nagród, m.in.:

-XIV Ogólnopolskiego Przeglądu Kabaretów PAKA w Krakowie (Grand Prix oraz Nagrody: Publiczności, Dziennikarzy, Zygmunta Koniecznego i Marka Piwowskiego),

-XX Przeglądu Piosenki Aktorskiej (II nagroda w Konkursie Aktorskiej Interpretacji Piosenki oraz nagroda Związku Artystów Scen Polskich)

-przyznanej przez ZASP za całokształt działalności- teatralnej Nagrody im. Leona Schillera,

-Wiktory 2006 – w kategoriach : Piosenkarz lub artysta estrady oraz Największe odkrycie telewizyjne

i wiele innych

Dodatkowej popularności przysporzyły im, obsypane branżowymi laurami, błyskotliwe reklamy jednej z sieci telefonów komórkowych. Absurdalne dialogi weszły do powszechnej świadomości i udowodniły , że absurd i abstrakcyjne poczucie humoru sa bliskie wielu widzom.

W spektaklu „Kabaret Mumio" występują :

Jadwiga Basińska , Dariusz Basiński , Jacek Borusiński

Reżyseria, scenariusz, muzyka – MUMIO

Autorem kilku tekstów jest Dariusz Rzontkowski .

Mumio

„Mumio – zachwyciło mnie całkowitą oryginalnością. W ich spektaklu nie ma nic powtórzonego po kimkolwiek, nawet po jakichś dobrych wzorach. Tam wszystko jest nowe, „odsiebne", że tak powiem, i znakomite. Chwilami wręcz płakałem ze śmiechu ."

Jeremi Przybora – Kabaret Starszych Panów

„Patrzę na nich z zazdrością i zachwytem"

Stanisław Tym

„Mumio - każde ich pojawienie się w telewizji powoduje, że autentycznie wybucham śmiechem. Wynika to z charakteru ich dowcipów. Są surrealistyczne, irracjonalne – bazują na pomysłach, których nikt wcześniej nie wykorzystał"

Marek Niedźwiecki

Kabaret Mumio – 9 czerwca, g. 17.30, Dom Muzyki. Bilety w cenie 60 zł.

opr. mk