Chór Pustovalova

Dokładnie w rok po poprzedniej wizycie – powracają do Domu Muzyki. W Bielsku-Białej wystąpi Chór Armii Rosyjskiej Alexandra Pustovalova.

Dyrektor chóru Alexander PUSTOVALOV urodził się w 1937 r. w Leningradzie, obecnie Sankt Petersburg. W swoim rodzinnym mieście zdobył bardzo rozległe wykształcenie muzyczne, ukończył z wyróżnieniem szkołę muzyczną na wydziałach dyrygentury, oraz kompozycji i aranżacji. Jego wykładowcami byli profesorowie o światowej sławie.

Swoją karierę artystyczną rozpoczął w ówczesnej Armii Czerwonej, gdzie przez 25 lat prowadząc chór, zdobył niezliczoną ilość medali i odznaczeń za wielkie osiągnięcia na niwie kultury, oraz stopień pułkownika. Z Chórem Armii Czerwonej odwiedził niemalże cały świat, wszędzie wzbudzając zachwyt i uznanie. W tym okresie prowadził chóry w Rydze oraz w Kijowie.

Po rozpadzie ZSRR, wszystkie byłe Republiki powołały własne armie, ubrane we własne mundury, gdzie siłą rzeczy powstały oddzielne chóry z narodowym repertuarem.

Alexander PUSTOVALOV chcąc kontynuować stworzoną przez siebie artystyczną drogę chóru Armii Czerwonej, zaangażował najlepsze głosy z wielu miast byłego ZSRR, między innymi z Moskwy, Sankt Petersburga, Kijowa, Charkowa i Odessy, powołał do życia chór sygnowany własnym nazwiskiem - Chór Alexandra PUSTOVALOVA.

Ideą słynnego dyrygenta jest ochrona przed zapomnieniem najpiękniejszych pieśni wojskowych, ludowych i popularnych. Również sceniczne kostiumy są wiernymi kopiami historycznych mundurów Armii Czerwonej.

Dbałość Alexandra PUSTOVALOVA o utrzymanie najwyższego poziomu koncertów jest powszechnie znana.

Chór Aleksandra Pustovalova liczy ok. 60 artystów: śpiewaków, muzyków i solistów. W jego składzie zawsze śpiewa kilku solistów o głosach uznanych na światowych scenach operowych.

Posłuchaj muzyki:

W instrumentarium, oprócz klasycznego zestawu instrumentów orkiestry symfonicznej są również akordeon i bałałajka. Takie zestawienie tworzy niesamowite brzmienie.

W wykonaniu chóru usłyszymy dynamiczne, marszowe utwory.

Chór Alexandra Pustovalova – Dom Muzyki, 23 marca g. 19.00. Bilety – 120 zł

opr. mk