Chopinowskie impresje

Jeden z najwybitniejszych polskich jazzmanów koncertował w Bielskim Centrum Kultury. Leszek Możdżer grał własne interpretacje utworów Fryderyka Chopina.

Artysta wystąpił solo. Grając na „bielskim" Stainwayu, zaproponował swoją wizję muzyki Chopina. Recenzenci piszą, że muzyka Możdżera jest przesycona aurą Chopina, dodając, że jazzman wchodzi z nim w dialog, rozwijając własną stylistykę. Te obserwacje potwierdziły się podczas bielskiego koncertu.

Fanów artysty nie powinno dziwić zainteresowanie Możdżera twórczością romantycznego kompozytora. Jak mówi: uknułem sobie pewien plan, by być muzykiem totalnym i rozwijać się we wszystkich kierunkach. Zapewne jednym z elementów tego planu były płyty z muzyką Chopina - Chopin – Impresje z 1994 roku i Chopin Demain-Impressions z 1999. Półżartem można dodać, że jest także laureatem nagrody…Fryderyka.

Nic zatem dziwnego, że artysta „zaczarował" publiczność. Fani jazzu i miłośnicy klasyki zgodnie zagłosowali na Leszka Możdżera w ubiegłorocznym plebiscycie internetowym, ogłoszonym na stronie www.bck.bielsko.pl. Możdżer znalazł się w ścisłym gronie najbardziej oczekiwanych w Bielsku-Białej muzyków.

Rok 2010 został ogłoszony Rokiem Chopina. W Bielskim Centrum Kultury muzykę tego artysty interpretował już Waldemar Malicki. Chopinowi będzie także poświęcony tegoroczny Festiwal Kompozytorów Polskich. Jedną z gwiazd jesiennego festiwalu będzie Ivo Pogorelić.

mk