Chick Corea nie żyje

Nie żyje jedna z największych gwiazd światowego jazzu - Chick Corea. Artysta dwukrotnie występował w Bielsku-Białej na koncertach organizowanych przez Bielskie Centrum Kultury.

Chick Corea zmarł 9 lutego 2021 r.  w wieku 79 lat.

W 2009 roku Chick Corea otworzył Jazzową Jesień w Bielsku-Białej, koncertem z Garym Burtonem w kościele w Aleksandrowicach.

 

Corea ponownie wystąpił w bielskim kościele w Aleksandrowicach 15 czerwca 2015 roku.

Laureat nagrody Jazz Masters, dwudziestotrzykrotny zdobywca Grammy, płodny kompozytor i wirtuoz klawiatury, Chick Corea osiągnął wprost zdumiewający dorobek artystyczny oraz status żywej legendy po pięciu dekadach niezrównanej kreatywności.

Od straight-ahead po awangardę, od bebopu po fusion, od piosenek dla dzieci po muzykę kameralną wraz z dalekosiężnymi wyprawami do dzieł symfonicznych, Chick w swej wybitnej karierze zetknął się ze zdumiewającą ilością baz muzycznych utrzymując godny podziwu standard doskonałości. Niestrudzenie kreatywny duchem Chick ciągle podąża naprzód jednocześnie odkrywając siebie na nowo.

Od początku swej solowej kariery w 1966 roku Chick pozostawał w jazzowej czołówce zarówno jako sławny pianista przecierający nowe szlaki ze swymi zespołami jazzowymi jak i nowatorski klawiszowiec w Return to Forever i w Elektric Band. Jego bogata dyskografia szczyci się wieloma niezwykle istotnymi w historii jazzu albumami, począwszy od klasycznego Now He Sings, Now He Sobs z 1968 roku.

 

mk