Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/bck/domains/bck.bielsko.pl/public_html/sites/all/modules/date/date_views/includes/date_views_fields.inc on line 86 Budapest Ballet & Orchestra Rajko | Bielskie Centrum Kultury

Budapest Ballet & Orchestra Rajko

Światowej sławy orkiestra oferuje wyjątkowe muzyczne doświadczenia. W programie m.in. Brahms, Monti, Liszt, Dinicu, Farkas - czardasze i inne tańce. Orkiestra i balet

Ta grupa młodych, cygańskich muzyków powstała w 1952 roku. Wyjątkowe umiejętności Rajkós wynikają ze specjalnej edukacyjnej metody skupiającej się na zachowaniu ich naturalnej zdolności do improwizacji, która jest koniecznym warunkiem wirtuozerii.

    W październiku br. nareszcie odwiedzi nas słynny na cały świat  Budapest Ballet & Orchestra  !!! Co ich tak wyróżnia? To, że Zespół w błyskotliwy sposób prezentuje połączenie gatunków: muzykę klasyczną i rozrywkową, autentyczny taniec salonowy i tańce z elementami zaczerpniętymi z niezwykle żywiołowego folkloru cygańskiego, jak również elementy oparte na tradycjnej muzyce świata.

    BB&OR  dotychczas występował w ponad 30 krajach, na czterech kontynentach, bawiąc wciąż niezliczone tłumy zadowolonych widzów. W swojej siedzibie w Budapeszcie  BB&OR rzadko występuje, ponieważ większość czasu spędza w podróżach po świecie, nasz kraj tę wizytę zawdzięcza kontynuacji obchodów Roku Kultury Węgierskiej w Polsce, który przybliżył Polakom prawdziwą, wspaniałą Kulturę Węgier.

BB&OR od zarania działalności prezentował kulturę ściśle ludową, ale  dzięki kreatywności i wielkim umiejętnościom artystów przekroczył tę ideę i przełamał sztywne schematy. W dzisiejszych występach BB&OR  ludowość pojawia się w różnych aspektach; jest zarówno tematem, jak i środkiem przekazu. Folklor okazał się być twórczy i na tyle elastyczny, że jego nowe aranżacje i choreografie bawią wszystkich widzów, bez względu na ich upodobania, wiek i narodowość. Należy dodać, że muzyka zawsze jest grana na żywo a muzycy elitarnego Zespołu Rajko od lat są uznanym Ambasadorem Kultury Węgier na całym świecie. Ich żywiołowe i pełne temperamentu wykonania utworów klasycznych, jak i rozrywkowych nie mają sobie równych, trzeba to przeżyć by zrozumieć, dlaczego są tak sławni.

   Zapraszamy na pierwsze po 5 latach koncerty w Polsce tego uznanego zespołu, gwarantujemy wspaniałe przeżycia i wyśmienitą zabawę, feria barw, lawina dźwięku i dynamicznego tańca przeniosą Państwa w inny,   wesoły i kolorowy świat.

Część 1.

  1. Berzsenyi - Meszaros: Taniec Paloc – balet

 

  1. Brahms: Węgierski Taniec nr. 5 – orkiestra

 

  1. Monti: Czardasz – orkiestra

 

  1. Berzsenyi - Meszaros: Taniec Rabakozi – balet

 

  1. Remenyi: Leć moja jaskółko – orkiestra

 

  1. Liszt: Węgierska rapsodia nr. 2 – orkiestra

 

  1. Somogyi – Farkas: Taniec Pasterza – balet

 

  1. Berzsenyi – Meszaros: zabawa z rytmami w Mehkerek – balet

 

Część 2.

Berzsenyi – Maeszaros: Taniec z miejscowości Kalocsa – balet

 

Farkas: Fantazja Cygańska – orkiestra

 

Farkas: Nad falującym Balatonem – orkiestra

 

Szirmai – Farkas: Taniec dziewczyn z butelkami - balet

 

Rabai – csenki: 4 tańce z Siedmiogrodu – balet

 

Solo na cymbałach- orkiestra

 

Dinicu: Słowik – orkiestra

 

Berzsenyi – Horvath – Meszaros: Taniec cygański - balet

 

BUDAPEST BALLET & ORCHESTRA RAJKO, 22 października, g. 18.00 Dom Muzyki BCK. Bilety w cenie 80 zł R+, W+

mk