Branford Marsalis w grudniu w Bielsku-Białej

Polska muzyka na X BMW Jazz Club. Niezwykły koncert w Domu Muzyki już 3 grudnia. O przygotowaniach do tego wydarzenia, opowiedzieli Anna Maria Jopek oraz Branford Marsalis.

Koncert będzie inspirowany muzyką polską, poniekąd na życzenie Branforda, których zgodził się wziąć udział w przedsięwzięciu, pod warunkiem że zostanie "zaskoczony" repertuarem. Kilka dni temu Anna Maria wysłała mu linki do muzyki klasycznych polskich, XX-wiecznych kompozytorów, których utwory "celebrują polskość". Wśród nich znaleźli się Szymanowski, Panufnik, Górecki, Lutosławski i Kilar. Czy grudniowy koncert w Domu Muzyki będzie bliższy klasyce, czy jazzowi? - o tym będzie się można przekonać 3 grudnia. Zanosi się na artystyczne poszukiwanie czegoś pomiędzy muzycznymi światami - klasyką, jazzem i folkiem. W tej chwili odbywają się pierwsze wspólne próby polskich muzyków z udziałem Branforda Marsalisa.

Tegoroczna edycja BMW Jazz Club odbywa się pod hasłem "bezgranicznie".

- W muzyce nie kocham etykietek. Zawsze mnie to peszy i krępuje, że trzeba podlegać jakiejś etykietce, jakiejś szufladce. Mam wrażenie, że to nie dla mnie. Człowiek, szczególnie w sztuce powinien być wolny i myśleć szeroko. Wydaje mi się, że to, że w tym roku jest tak cudownie pojemny tytuł, daje nam szanse na stworzenie czegoś o co zawsze mi w muzyce chodzi, czegoś naprawdę innego i wspaniałego, mając za gościa tak nadzwyczajnego artystę, mamy szanse powołać jakąś nową przestrzeń w muzyce, którą nie będzie łatwo określić i właśnie to jest wspaniałe - mówi Anna Maria Jopek.

Na pytanie co w muzyce znaczy "bezgranicznie" Branford Marsalis nie miał jasnej odpowiedzi: - Nie mam pojęcia - mówił muzyk, na co Anna Maria Jopek wtrąciła: - on jest muzyką, to jest prawda o nim.

- Sam gram wiele różnych stylów muzycznych. Nigdy się nad tym nie zastanawiałem, ale zdaje sobie sprawę z tego, że w treści muzyki bardzo wiele zależy od tego z kim się ją gra. To co gram z Anną Maria Jopek jest zupełnie inne od tego co gram ze Stingiem, to co gram z orkiestrą, różni się od tego co grałem z Milesem Daviesem - mówi Branford Marsalis..

Z okazji jubileuszu na scenie pojawią się artyści znani z poprzednich edycji BMW Jazz Club jak i nowi goście. Zaśpiewa Anna Maria Jopek, która czuwa również nad artystyczną stroną projektu. Jazzowy superband współtworzyć będą: Mino Cinelu, Maria Pomianowska, Adam Strug, Atom String Quartet, Marcin Wasilewski, Robert Kubiszyn i Pedro Nazaruk.


X BMW JAZZ CLUB, 3 grudnia, g. 19.00. Dom Muzyki BCK.

Informujemy, że wszystkie bilety na koncert BMW JAZZ CLUB dostępne online zostały wyprzedane. Zostały ostatnie "dostawki" w cenie 220 zł. Zakup tylko w kasie - tel. (33) 828-16-45, (33) 828-16-55.

mk