Bezkonkurencyjne Jarzębinki w Kielcach

Z wielkim sukcesem wrócił z Kielc Zespół Tańca i Piosenki Jarzębinki, działający w Bielskim Centrum Kultury. Z jubileuszowego 40. Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielce 2013 zespół przywiózł trzy nagrody główne - Trzy Złote Jodły – oraz dwa wyróżnienia dla instruktorek Barbary i Aleksandry Komarnickich

Festiwal odbywał się w dniach 14-28 lipca. Jarzębinki startowały w Kielcach już po raz 8., ale tym razem pojechała tam nowa, odmłodzona grupa – jeśli o odmłodzeniu zespołu, który tworzą artyści w wieku 6-16 lat, w ogóle można mówić. Właśnie wśród Jarzębinek była najmłodsza uczestniczka festiwalu 6-letnia Karolina Kochańska. W festiwalu wzięło udział 35 Jarzębinek, w tym 34 dziewczęta i jeden chłopak. Poprzedni skład Jarzębinek gościł w Kielcach w 2006 r. i też wtedy zdobył na festiwalu Złotą Jodłę. W tym roku Barbara Komarnicka-Drużbicz przyjechała na kielecki festiwal po raz 19.

- Oprócz festiwalowych występów korzystamy z warsztatów dla instruktorów. W tej branży należy się cały czas rozwijać, a zdobywanie nowych doświadczeń, poznawanie najnowszych trendów, zmian i dokonań innych jest bardzo ważne dla nas pracujących z młodzieżą – mówi szefowa Jarzębinek.

Na tegorocznym festiwalu w Kielcach Jarzębinki pokazały się po 7 latach w nowym składzie i - po raz pierwszy - w zupełnie innej odsłonie. Ich sztandarową kategorią jest taniec i piosenka, a wystąpiły w… miniaturach tanecznych, w dwóch grupach wiekowych - do lat 12 i do lat 16. Młodsza grupa zaprezentowała dwa układy - Ach te lalki i Kocie igraszki, starsza grupa – Dogonić myśli (ten taniec został już wcześniej nagrodzony na Ogólnopolskich Spotkaniach Tanecznych Spontan 2013 w Sali Kongresowej w Warszawie w marcu tego roku) i premierowy W sieci. Zespół z Bielska-Białej po prostu zachwycił jurorów i festiwalową publiczność. Jurorzy nie kryli podziwu dla tego, co przygotowały Jarzębinki.

W gali jubileuszowej festiwalu uczestniczyła także Adrianna Poniecka-Piekutowska, wieloletnia dyrektor Departamentu Sztuki i Promocji Twórczości Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zachwycona tym, co zobaczyła na scenie w wykonaniu Jarzębinek, zatelefonowała z gratulacjami do prezydenta Bielska-Białej Jacka Krywulta. Gratulowała też wysokiego poziomu artystycznego występu samej Barbarze Komarnickiej-Drużbicz w Kielcach i poprosiła o płytę z repertuarem Jarzębinek, żeby promować ten znakomity zespół z Bielska-Białej.

Jarzębinki dostały Złote Jodły - za miniaturę taneczna do lat 12, za miniaturę taneczną do lat 16 oraz Złotą Jodłę Wychowawczą. Aby zasłużyć na tę ostatnią zespół musiał ładnie zaprezentować się w korowodzie otwierającym festiwal, w efektowny sposób wypromować swoje miasto i region - Jarzębinki przywiozły dużo materiałów reklamowych i promocyjnych, urządziły stoisko z fantami, pieniądze uzyskane z ich sprzedaży trafiły do komendy festiwalu - zorganizowały Dzień Śpiocha na festiwalu oraz wieczór inwencji twórczych. W tym ostatnim Jarzębinki – podobnie jak podczas każdego wyjazdu na festiwal czy zgrupowanie – same łączą się w grupy i przygotowują własną choreografię, kostiumy do występu.

- Zaskakują nas pomysłowością. Wtedy, kiedy pracują same, widzimy, jak owocuje nasza praca z dziećmi, co z tych pomysłów, które im podsuwamy, potrafią już zrobić same – mówi Barbara Komarnicka-Drużbicz. – Ogromnie cieszę się z sukcesu Jarzębinek. To dla mnie wielka satysfakcja, że po 7-letniej przerwie, odnowieniu zespołu, prezentuje on wysoką klasę, jest świetnie przygotowany technicznie i choreograficznie, a przede wszystkim bardzo dobrze się bawi na scenie. Jeśli chodzi o grupę starszą, byłam spokojna o ocenę; podczas występu nie było większych wsyp, które mogły zaważyć na ocenie. Zastanawiałam się jak zostanie oceniona młodsza grupa. Maluchy zaprezentowały się jak rasowe aktorzyce – dodaje szefowa Jarzębinek.

Barbara Komarnicka-Drużbicz została wyróżniona Honorową Odznaką za zasługi dla Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach. Jej asystentkę i córkę zarazem - Aleksandrę Komarnicka-Drużbicz wyróżniono specjalnym dyplomem za przygotowanie oryginalnych układów choreograficznych, w których widoczna jest dbałość o wykonania i ciekawe podejście do prezentowanego tematu.

- Cieszę się z wyróżnienia przyznanego Oli. Rośnie mam niezwykły talent choreograficzny, o czym świadczą odniesione już sukcesy - Grand Prix na Ogólnopolskim Turnieju w Tańcu Nowoczesnym o Puchar Prezydenta Miasta Katowice Power Dance-2010 za układ Granice, czyli tam gdzie spełniają sie marzenia. Taniec ten otrzymał również wyróżnienie na Ogólnopolskich Spotkaniach Tanecznych Spontan 2013. Na festiwalu Spontan 2013 I miejscem w kategorii etiuda taneczna nagrodzono też przygotowany przez Olę układ Dogonić myśli na wcześniej - mówi Barbara Komarnicka-Drużbicz.

Żeby zdobyć Grand Prix kieleckiego festiwalu (Jarzębinki mają na swoim koncie już jedno z 2001 r.), trzeba zebrać trzy Złote Jodły. Właśnie je przywiozły z Kielc, więc w przyszłym roku wszystko może się zdarzyć… Po wakacjach Jarzębinki zaczynają 28. sezon pracy zespołu. wag

wag