Ballady i romanse

Mick Jagger z zespołu the Rolling Stones nazwał ją „wyspą prawdziwej, ponadczasowej sztuki w oceanie współczesnej muzyki". 15 listopada w Bielskim Centrum Kultury wystąpi Żanna Biczewska.

Żanna Biczewska urodziła się 17 czerwca 1944 roku w Moskwie. Jako studentka słynnej moskiewskiej Państwowej Szkoły Sztuki Cyrkowej i Estradowej, zaczęła zbierać i nagrywać stare piosenki rosyjskie. W tym czasie była pod dużym wpływem innej znakomitości muzycznej – Bułata Okudżawy, którego nazywa swoim ojcem chrzestnym i nauczycielem. W 1970 roku udało jej się odnowić zainteresowanie tradycyjnymi pieśniami rosyjskimi. Jej repertuar był zróżnicowany: od rytualnych pieśni wiejskich, przez piosenki komiczne i żałobne, do ballady i romansu.

Na estradzie zawsze istniała jako indywidualność. Niepodobna do nikogo, niesie ze sceny swój temat, swój styl. Nie można powiedzieć o niej, że jest „modną piosenkarką". Śpiewa to, co jest zgodne z jej duchowymi poszukiwaniami. – Każdą piosenkę długo noszę w sobie, obmyślam, pojawia się ona w mękach, jak dziecko...wkładam w nią cząstkę swojego serca – mówi artystka.

Koncertowała w Finlandii, na Węgrzech, w Rumunii, Czechosłowacji, Niemczech, Jugosławii i wielu innych krajach. Zdobywała przy tym rosnącą popularność wśród słuchaczy w Rosji i zagranicą. Jej nagrania pieśni ludowych, romansów, ballad i przypowieści sprzedały się w milionach egzemplarzy w ponad czterdziestu krajach na świecie. Popularność opierała się na jej pełnym szacunku podejściu do rosyjskiej pieśni ludowej, niepowtarzalnym talencie wokalnym oraz oryginalnej formie występów.

Żanna Biczewska jest jedyną artystką tego stylu muzycznego, która wypełniła po brzegi najbardziej prestiżową salę Europy – paryską Olimpię – osiem razy pod rząd.

W 1989 roku otrzymała tytuł „Złotej Gitary" za jej „wybitny wkład w świecie sztuk scenicznych" na Międzynarodowym Konkursie w San Remo we Włoszech. Poprzednio jedynie Joan Baez, znakomita amerykańska piosenkarka country, zdobyła ten tytuł.

W 1998 roku otrzymała tytuł Narodowej Artystki Rosji i zaczęła prowadzić własną audycję w państwowym radiu „Głos Rosji".

Żanna Biczewska i Gienadij Ponomariow "Rosyjskie Ballady i Romanse" - Bielskie Centrum Kultury - 15 listopada o g. 18.00. Bilety w cenie 60 zł

opr. mk